Wielka niepewność

Redakcja
Udostępnij:
Samorządy nie wiedzą, ile osób złoży wnioski o pomoc i ile trzeba pieniędzy. Nie ma też odpowiednich przepisów.

W oczekiwaniu na świadczenia rodzinne

W oczekiwaniu na świadczenia rodzinne

Samorządy nie wiedzą, ile osób złoży wnioski o pomoc

i ile trzeba pieniędzy. Nie ma też odpowiednich przepisów.

   (INF. WŁ.) 1 maja gminy mają przejąć od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wypłacanie znacznej części świadczeń rodzinnych. Jak dotąd to jedyna pewna wiadomość związana z wprowadzaniem w życie ustawy o świadczeniach rodzinnych. Samorządy nie wiedzą, ile osób złoży wnioski o przyznanie im pomocy i ile na to trzeba pieniędzy. Nie ma także przepisów, które umożliwiłyby rzetelne przygotowanie się do nowych zadań.
   Ustawę o świadczeniach rodzinnych Sejm uchwalił pod koniec listopada ubiegłego roku. Jej tekst został opublikowany w Dzienniku Ustaw z 30 grudnia, co oznacza, że do urzędów gmin dotarł w połowie stycznia. Zgodnie z tą ustawą od 1 maja gminy przejmują od ZUS-u wypłacanie niektórych świadczeń, głównie dla samotnych matek - po likwidacji Funduszu Alimentacyjnego. ZUS już poinformował o tym swoich klientów, ale urzędy gmin nie mogą jeszcze ustalić, gdzie, kiedy i w jaki sposób będzie się można ubiegać o zasiłki. A wszystko to z powodu braku rozporządzenia określającego zasady wypłat i wzory wniosków o wypłatę świadczeń.
   - Spodziewamy się, że to rozporządzenie wejdzie w życie dopiero w marcu - mówi Krystyna Kolbek, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta Krakowa. - Z przecieków wiemy, że jest już praktycznie gotowe.
   Im później będzie znany wzór wniosków, tym mniej czasu pozostanie na ich wypełnienie. Nie chodzi tylko o wpisanie do formularza odpowiednich danych, ale też o uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia z urzędu skarbowego. Jak ma wyglądać to zaświadczenie, będzie wiadomo dopiero po ukazaniu się rozporządzenia. A to z kolei oznacza, że osoby ubiegające się o świadczenia rodzinne przyjdą do urzędów skarbowych w czasie największego tłoku, czyli pod koniec rozliczeń podatkowych za ubiegły rok. - Pewne jest tylko, że za te zaświadczenia nie będą pobierane żadne opłaty - podkreśla dyrektor Kolbek.
   Wiesław Izworski, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Tarnowa mówi, że gminy już dziś powinny wszystko wiedzieć, a tymczasem szkolenia urzędników, którzy mają odpowiadać za wypłacanie świadczeń, są dopiero zapowiadane. - Będzie to nowe, bardzo duże zadanie dla samorządu, porównywalne z wypłatą dodatków mieszkaniowych, więc nie można wszystkiego zrobić z marszu. Jest już bardzo późno, nic nie wiadomo, a czas ucieka - dodaje dyrektor Izworski.
   Samorządy nie wiedzą, ile osób złoży wnioski o nowe świadczenia. W krakowskim oddziale ZUS (teren działania - dawne województwo krakowskie) świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego pobiera 12,9 tys. osób. Nie jest to jednak liczba tych, którzy przyjdą po pieniądze do urzędów gmin. Dlaczego? Po pierwsze - zmieniają się kryteria przyznawania świadczeń (niektórzy stracą prawo do zasiłku, inni je zyskają). Po drugie - krakowski ZUS do tej pory wypłacał pieniądze także mieszkańcom innych rejonów Polski; obowiązywała zasada, w myśl której świadczenia Funduszu Alimentacyjnego wypłacał ten oddział ZUS-u, do którego komornik wysłał informację o nieściągalności alimentów od ojca - czyli decydowało miejsce zamieszkania ojca a nie matki. Urząd Miasta Krakowa szacuje, że przybędzie mu kilkanaście tysięcy petentów, Urząd Miasta Tarnowa ocenia wzrost na kilka tysięcy osób.
   - Przygotowujemy się do 1 maja na tyle, na ile możemy - _mówi Krystyna Kolbek. - _Rozważamy, jak zorganizować w gminie nową formę pomocy. Najprawdopodobniej stworzymy centrum w jednym miejscu, by nie rozdzielać wypłat na Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Grodzki Urząd Pracy czy Urząd Miasta. Szukamy lokalizacji w centrum lub blisko centrum, by w jednym miejscu przyjmować wszystkie wnioski. Jak tylko będzie wiadomo, jakie będą zasady wypłaty i wzory wniosków, uruchomimy nawet całodobowy numer telefoniczny, pod którym udzielane będą szczegółowe informacje.
   W Tarnowie do przyjmowania wniosków zostanie wykorzystane istniejące Biuro Obsługi Mieszkańców. - Do rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji o przyznaniu świadczeń zostanie stworzona specjalna komórka w jednym z naszych wydziałów - mówi dyrektor Izworski.
GRZEGORZ SKOWRON

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie