Wielka transakcja grupy Maspex. Spółka z Wadowic kupuje Żubrówkę, Soplicę, Absolwenta oraz Bols AKTUALIZACJA

Oprac. BOK
Grupa Maspex umacnia swoją pozycję na rynku branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogłosiła właśnie przejęcie kolejnej dużej firmy
Grupa Maspex umacnia swoją pozycję na rynku branży spożywczej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ogłosiła właśnie przejęcie kolejnej dużej firmy Strona Grupy Maspex
Udostępnij:
Grupa Maspex, największa już obecnie prywatna polska firma w branży spożywczej oraz jedna z największych w Europie Środkowo-Wschodniej podpisała warunkową umowę z Roust Corporation na zakup jej spółki zależnej (CEDC), prowadzącą całą działalność grupy Roust w Polsce. Do firmowanych przez nią produktów dołączą takie znane polskie marki jak: Żubrówka, Soplica, Absolwent oraz Bols. Spółka z Wadowic stanie się liderem rynku wódki w Polsce. Jak poinformowała dzisiaj, 2 listopada spółka, wyniku transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. Warunkiem wejścia w życie umowy jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. AKTUALIZACJA

Kolejny duży zakup spółki Maspex

Grupa Maspex systematycznie umacnia swoją pozycję na rynku branży spożywczej Europy Środkowo-Wschodniej. Dzisiaj, 2 listopada poinformowała na swojej stronie, że podpisała warunkową umowę z Roust Corporation na zakup jej spółki zależnej (CEDC), która prowadzi całą działalność grupy Roust w Polsce. W wyniku planowanej transakcji Maspex stanie się liderem rynku wódki w Polsce i powiększy swoje portfolio o kolejne kultowe polskie marki – Żubrówkę, Soplicę, Absolwent oraz Bols.

Dzięki transakcji powstanie także największa polska grupa spożywcza o obrotach przekraczających 11 mld zł. To już 20 przejęcie firmy, w tym 9 w Polsce.

- Długo czekaliśmy na taki projekt. Mocno wierzyliśmy, że kiedyś uda nam się zrealizować przejęcie, które w sposób skokowy zwiększy skalę naszego biznesu – podwoi nasze obroty. Wchodzimy w całkowicie nowy, ale bardzo interesujący segment rynku i poszerzamy nasze portfolio o kolejne kultowe polskie marki w tym Żubrówkę – legendarną polską wódkę, znaną na całym świecie. Ich bezdyskusyjna siła rynkowa – pozycja i znajomość oraz to, że będą skupione w jednych rękach to kolejne atrybuty transakcji. To już nasza 20 akwizycja – piękne zwieńczenie 30 lat historii Maspeksu - podkreśla Krzysztof Pawiński, współwłaściciel i CEO Grupy Maspex.

To przejęcie lidera wódki i największego importera alkoholi w Polsce

Przejęta przez Maspex spółka CEDC jest liderem na rynku wódki z udziałem ilościowym powyżej 47 proc. i największy importer zagranicznych alkoholi w Polsce. Posiada kultowe i historyczne portfolio wiodących marek wódki takich jak: Żubrówka - legendarna polska marka z blisko 500-letnią tradycją, obecna na 86 rynkach, Soplica (światowy numer 8), Absolwent i Bols.

Jest również dystrybutorem m. in. win Carlo Rossi, Barefoot i Gancia oraz alkoholi kolorowych: Grant’s, Glenfiddich i Tullamore D.E.W., Metaxa, Jȁgermeister, Cointreau, Campari, Aperol, czy Remy Martin. Produkcja prowadzona jest w zakładach produkcyjnych w Obornikach i Białymstoku. W 2020 roku spółka uzyskała obrót ze sprzedaży na poziomie 5,7 mld zł. Niespełna 10 proc. sprzedaży jest realizowane na rynkach zagranicznych, a produkty spółki trafiają do prawie 100 krajów świata.

- Dzisiejsze CEDC jest wynikiem ciężkiej pracy przez ostatnie 7 lat i niezwykle udanej rewitalizacji biznesu CEDC. Przejmując firmę w 2013 roku startowaliśmy z pozycji nr 2 - 22,7 proc. udziału ilościowego w rynku, aby do 2021 roku podwoić nasz udział do 47 proc. i osiągnąć pozycję niekwestionowanego lidera w Polsce. Po tych 7 latach, w których z sukcesem istotnie zwiększyliśmy wartość Spółki, Roust Corporation zgodziła się przyjąć ofertę na sprzedaż CEDC inwestorowi strategicznemu, firmie Maspex - podkreśla Roustam Tariko, główny akcjonariusz i Prezes Zarządu.

Warunkiem wejścia w życie umowy jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W 2020 r. łączna wartość rynku napojów alkoholowych wynosiła ponad 39 mld zł, z czego sprzedaż wódki odpowiadała za 34 proc. rynku i miała wartość powyżej 13 mld zł.

Maspex jest największą prywatną polską firmą w branży spożywczej oraz jedną z największych w Europie Środkowo-Wschodniej

Jest zdecydowanym liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, Czechach, na Słowacji, w Rumunii oraz ich czołowym producentem na Węgrzech, w Bułgarii, na Litwie oraz Łotwie. Jest również wiodącym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej. Maspex to także lider na rynku makaronów, dżemów, i sosów oraz wiodący producent w segmencie keczupów, dań gotowych i przetworów warzywnych w Polsce. Firma jest także czołowym graczem na rynku wody w Rumunii.

Od 2022 roku wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy oraz tzw. wyroby nowatorskie. Wpływy do budżetu z tego tytułu - tylko w ciągu przyszłego roku - wzrosną o 2 miliardy złotych. O ile zatem podrożeją od stycznia: papierosy, wódka, piwo, wino? Sprawdź w galerii ▶▶

O tyle podrożeją: wódka, piwo, papierosy. Podwyżka akcyzy za...

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Wielka transakcja grupy Maspex. Spółka z Wadowic kupuje Żubrówkę, Soplicę, Absolwenta oraz Bols AKTUALIZACJA - Gazeta Krakowska

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Przejęcie zawsze ryzykowne ,bo chwile można na marce pojechać a jak sie nie potrafi swojej marki wypromować to ciężko będzie dobra markę utrzymać. Zubrowka z trawą zubrowa to MARKA i zapewne jakos chroniona a zubrowka czysta to....cena.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie