Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka wędrówka posłów

Włodzimierz Knap
PO, partia Palikota, niezrzeszeni. Taką drogą szedł Łukasz Gibała
PO, partia Palikota, niezrzeszeni. Taką drogą szedł Łukasz Gibała fot. Andrzej Banaś
Sejm. Za nic mają obowiązki, które przysięgają wykonywać, ślubując na konstytucję i Boga. Zmieniają barwy polityczne, nie licząc się z wyborcami.

Kształt Sejmu obecnej kadencji zmienia się raz po raz. Nie ma ani jednego klubu, który zachowałby stan posiadania z dnia wyborów w 2011 r. Kluby i koła powstawały, znikały, zmieniały nazwy. O niektórych mało kto już pamięta.

Trzy lata temu PO miała 207 posłów, dziś - 197. PiS po ogłoszeniu wyniku wyborów dysponowało 157 głosami. W dniu pierwszego posiedzenia Sejmu klub stopniał do 138 osób. Głównie z powodu odejścia kilkunastu posłów, którzy utworzyli nieistniejący już zresztą klub Solidarnej Polski. Dziś PiS ma 129 mandatów.

Ruch Palikota w szczytowym momencie miał 44 posłów, obecnie - jako Twój Ruch - stopniał do 16. Jedenastu jego byłych posłów założyło mało znane koło "Bezpieczeństwo i Gospodarka".

Tylko SLD i PSL mają dziś więcej posłów niż w listopadzie 2011 r. Sojusz liczy 32 posłów, czyli o pięciu więcej, choć na początku kadencji ubywało mu przedstawicieli. Z kolei PSL ma dziś 31 mandatów - o trzy więcej niż trzy lata temu. Ludowcy i SLD zostali zasileni głównie posłami z partii Janusza Palikota.

Dla porównania: po trzech latach poprzedniej kadencji klub PO stopniał o pięciu posłów, PiS-u o 17.

Z partii do partii

Dziesiątki posłów porzuciło barwy, a niektórzy robili to co najmniej dwukrotnie. Tak postąpił np. Łukasz Gibała, który został wybrany z listy PO. Po kilku miesiącach został członkiem Ruchu Palikota, a gdy partia zmieniła szyld, stał się posłem Twojego Ruchu. Dziś jest posłem niezrzeszonym. Podobną drogą poszedł Ludwik Dorn: PiS, Solidarna Polska, a obecnie jest także niezrzeszony.

Ale przebiła ich wszystkich Anna Grodzka. W Sejmie zaczęła pracę w Ruchu Palikota, potem była w Twoim Ruchu, a obecnie także jest posłem niezrzeszonym. Zmieniła jednak barwy partyjne i przeszła do Partii Zielonych.

Pogmatwaną drogą kroczy Przemysław Wipler. Zaczął jako poseł PiS, dziś jest posłem niezrzeszonym i członkiem partii Nowa Prawica, a międzyczasie był w Polsce Razem Jarosława Gowina.

Posłów niezrzeszonych przybywa. Na początku był nim tylko przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej. Dziś jest ich 21. W ostatnich dniach dołączył Zbigniew Girzyński z PiS. Korzenie w tej formacji ma obecnie najwięcej posłów niezrzeszonych (13). Niedawno po wyrzuceniu z partii za nadużycia związane z delegacjami posłami niezrzeszonymi została "trójka madrycka", m.in. Adam Hofman.

Pożegnanie z Sejmem

Posłowie masowo też odchodzili z izby, zmieniając miejsce pracy. W sumie udało się to 41 z nich. Po ostatnich wyborach samorządowych z Sejmem pożegnało się 13 posłów. Ale nazwiska większości z nich niewiele mówią przeciętnemu Polakowi. Adam Żyliński (PiS) został burmistrzem Iławy, Zbigniew Włodkowski (PSL) - Orzy-sza, a Małgorzata Adamczak (PO) - Śmigla.

Rezygnację z pracy na Wiejskiej wyborcy uniemożliwili kilkunastu innym posłom, m.in. Andrzejowi Jaworskiemu i Jackowi Sasinowi z PiS.

Wcześniej 16 posłów zostało europosłami, np. Michał Boni i Bogdan Zdrojewski z PO oraz Andrzej Duda i Bolesław Piecha z PiS. Sławomir Nowak ustąpił w atmosferze zegarkowego skandalu. Jakub Szulc (PO), finansista, chyba jako jedyny sam odszedł - w sierpniu tego roku - z Sejmu. Dlaczego?

W polityce był marginalizowany, głównie z powodu ponadprzeciętnych umiejętności i inteligencji. Dziś zarabia duże pieniądze w koncernie Ernst & Young.

Z kolei Donald Tusk zrezygnował, by zostać szefem Rady Europejskiej. Paweł Graś zaś, by pozostać u jego boku. Sławomir Rybicki (PO) rzucił mandat i przeszedł do Kancelarii Prezydenta.

Łamanie konstytucji

Prof. Antoni Kamiński, politolog z Polskiej Akademii Nauk, przekonuje, że problem jest o wiele szerszy niż "poselskie wędrowanie". Dotyczy całokształtu działalności posłów.

- Wątpię, czy jest w Polsce inna grupa zawodowa, która w tak wielkim zakresie lekceważy sobie wykonywanie obowiązków zawodowych - mówi prof. Kamiński. Podkreśla, że posłowie łamią konstytucję oraz zasady etyczne, których przestrzegać ślubowali, często z powołaniem się na Boga.

Także prof. Marek Bankowicz, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przypomina, że konstytucja i zasady etyki obligują posłów m.in. do kierowania się bezinteresownością, rzetelnością, a także odpowiedzialnością.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski