Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Wieś. Czy uczniowie zrezygnują z klikania w klawiaturę?

Ewa Tyrpa
Laureatki konkursu „Junior Demokracji 2016”
Laureatki konkursu „Junior Demokracji 2016” FOT. ARCHIWUM BIBLIOTEKI
Zamiast spędzać czas na portalach społecznościowych i komunikować się sms-ami, będą grać w zośkę i w klasy. Pomysłodawczynie rozpowszechnią tę formę wśród uczniów.

Anna Calik, Kamila Kulczyk, Natalia Sobocińska, Klaudia Szumny, Julia Wierzbicka, Laura Zaręba mają 15 - 17 lat. Jeszcze się uczą. Stworzyły projekt „Cyberprzestrzeń, nasza przestrzeń”. Zgłosiły go do konkursu „Junior Demokracji 2016” - ogłoszonego przez „Laboratorium Młodzieżowej Demokracji - de m yLAB” i zdobyły za niego pierwsze miejsce wśród 32 projektów z dziesięciu gmin powiatu krakowskiego.

- Dziewczyny wiedzą, że nowe technologie, oprócz tego że są niezwykle przydatne w obecnym świecie, stanowią też sporą przeszkodę w rozwoju oraz integracji młodzieży i pochłaniają sporo czasu. Internet i telefony sprawiły, że ludzie coraz rzadziej ze sobą osobiście rozmawiają. Dziewczyny postanowiły zachęcić swoich rówieśników do spędzania wolnego czasu w innej formie - mówi Joanna Patej, z Gminnej Biblioteki Publicznej z Wielkiej Wsi, pilotująca projekt młodych uczennic.

Adresują go do młodzieży w wieku od 13 do 19 lat. Dziewczyny uważają, że np. na przerwach czy w czasie wolnym od nauki, można wrócić do zapomnianych zabaw ich rodziców i dziadków, np. do plenerowych gier, m.in. gry w zośkę, w klasy, skakania z gumą, wykorzystania chusty klanza, hula hop i gier planszowych dostępnych w bibliotekach szkolnych.

- Poprzez realizację projektu chcemy pokazać inną alternatywę spędzania wolnego czasu, niż wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera i na bezmyślnych grach, nie dostrzegając otoczenia i drugiego człowieka - stwierdzają uczennice w opisie projektu.

Mają w planie zaproszenie na różne spotkania ludzi, którzy pokażą inne możliwości wykorzystania nowych technologii, niż np. przeglądanie portali społecznościowych.

Uroczystym podsumowaniem projektu będzie Gala Filmowa, na której zostaną rozdane statuetki za najlepsze filmy ukazujące problem niewłaściwego wykorzystania nowych technologii. Stworzą je uczniowie w czasie trwania projektu.

Będzie on wdrażany od lutego do czerwca przyszłego roku. - Też staramy się, by uczniowie nie tylko klikali w klawiaturę, ale rozszerzali swoje zainteresowania. Już obserwujemy pewną zmianę wśród nich. Coraz częściej grają w gry planszowe oraz czytają książki - mówi Małgorzata Rusek, wicedyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Modlnicy. Podkreśla, że podczas akcji czytania młodszym uczniom książek, najczęściej do głośnego czytania zgłaszają się słabsi uczniowie.

- To daje nadzieję, że młodzież nie chce się już zamykać i rozmawiać z osobą na drugim końcu kabla, tylko chce mieć z sobą kontakty - dodaje pani wicedyrektor ZS-P, który będzie partnerem projektu „Cyber-przestrzeń, nasza przestrzeń”.Autorki zaangażują do niego także Gimnazjum w Białym Kościele, gminę, Gminny Ośrodek Kultury i Sportu, Młodzieżową Radę. Wspierać ich będzie też Firma Handlowo-Usługowa Łukasik z Zielonek.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski