Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielka Wieś

MAU
Podkrakowska Gmina Wielka Wieś zakończyła w zeszłym roku inwestycję polegającą na poprawie infrastruktury szlaku Orlich Gniazd. Celem była poprawa bezpieczeństwa i warunków dla uprawiania turystyki i rekreacji na tej niezwykle popularnej trasie.

Kwietniowe Doły wyrównane - Szlak Orlich Gniazd nie tylko dla orłów

Szlak Orlich Gniazd na terenie Gminy Wielka Wieś przebiega od granicy z gminą Zielonki w Pękowicach, przez Giebułtów, obok zabytkowego XVII-wiecznego kościoła św. Idziego, ulicą Orlich Gniazd, przez wąwóz Kwietniowe Doły i Prądnik Korzkiewski dnem doliny Prądnika aż do Ojcowa.

Właśnie wąwóz Kwietniowe Doły był do tej pory najtrudniejszym do pokonania odcinkiem. Zacieniony, gęsto zarośnięty w tym miejscu szlak był mocno zniszczony, erozja spowodowała powstanie stromych i niebezpiecznych miejsc. Pokonujący go rowerzyści często musieli się wykazać ponadprzeciętnymi umiejętnościami. Gmina Wielka Wieś rozpoczęła modernizację tego odcinka już w 2011 roku. Wtedy utwardzono dolny odcinek długości około 480 metrów. Później dokończono prace w górnej części wąwozu, modernizując kolejne 130 metrów.

W ten sposób, ważny odcinek szlaku Orlich Gniazd, pokrywający się w tym miejscu z szlakiem św. Jakuba (Via Regia) i czarnym szlakiem rowerowym zyskał nową, utwardzoną nawierzchnię, wzmocnioną siatką geokomórkową. Całość robót uzupełniło wykonanie przepustu i odwodnienia wzdłuż trasy.

- Cieszę się, że dzięki naszym działaniom udało się udrożnić ten odcinek dla turystów, poprawić bezpieczeństwo i warunki do rekreacji na głównym szlaku turystycznym wiodącym z Krakowa przez naszą gminę do Ojcowskiego Parku Narodowego i dalej na północ - wymienia wójt Gminy Wielka Wieś Tadeusz Wójtowicz. - Otrzymujemy sygnały od turystów pieszych i rowerzystów, że ta modernizacja jest dobrze oceniana. Połączenie między Giebułtowem i Prądnikiem Korzkiewskim służy też mieszkańcom tych miejscowości.

Inwestycja, uwzględniająca też uregulowanie stanu prawnego gruntów, kosztowała 120 000 złotych.

Pieszy Szlak Orlich Gniazd, oznaczony w terenie kolorem czerwonym łączy Kraków i Częstochowę, prowadząc  turystów pomiędzy warownymi zamkami Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, m.in. w Ojcowie, Pieskowej Skale, Ogrodzieńcu, Mirowie i Olsztynie. Na tym odcinku pokrywa się z czarnym rowerowym szlakiem Gminy Wielka Wieś, wiodącym z Doliną Kluczwody, przez Tomaszowice, Modlnicę i Giebułtów, Doliną Prądnika, dalej przez Czajowice do Wierzchowia.

Pozostałe szlaki rowerowe na terenie tej malowniczej gminy prowadzą m.in. przez Dolinę Będkowską (zielony, czerwony), Dolinę Kobylańską (żółty), a także Dolinę Prądnika (niebieski).

***

Strona internetowa gminy: www.wielka-wies.pl

Mapa turystyczna "Gmina Wielka Wieś i okolice"

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski