Wielkanoc jest ruchomym świętem. Dlaczego data się zmienia?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Wielkanoc to święto ruchome: wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.
Wielkanoc to święto ruchome: wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia. Pexels
Kiedy w tym roku wypadnie Wielkanoc? Święta Wielkiej Nocy będziemy w tym roku obchodzić 9 i 10 kwietnia. Czasami obchodzimy Wielkanoc wcześniej, czasami później. Od czego zależy, kiedy wypada Wielkanoc?

Spis treści

O ile termin Świąt Bożego Narodzenia jest zawsze jasno określony - 25 grudnia, o tyle data Świąt Wielkanocnych nie jest już taka oczywista. Wielkanoc to święto ruchome i wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.

Co to jest Wielkanoc?

Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto w kulturze chrześcijan. Upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Obchody Świąt Wielkiej Nocy miały różną postać, ale ostatecznie przyjęły formę Triduum Paschalnego, poprzedzonego 40-dniowym Wielkim Postem. Trzy ostatnie dni Wielkiego Tygodnia to: Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania.

Obchodzenie Wielkanocy ma swój początek jeszcze w kalendarzu hebrajskim.

Kiedy obchodzimy Wielkanoc?

Termin Wielkanocy jest ruchomy, ponieważ związany jest z fazami księżyca. W przeciwieństwie do nas i kalendarza słonecznego,

Żydzi posługiwali się kalendarzem księżycowym. W kalendarzu księżycowym miesiąc ma niespełna 28 dni, a nie 30 lub 31, ponieważ liczbę dni wyznacza okres od jednej do kolejnej pełni.

W tym roku Wielkanoc katolicka wypada 9 kwietnia. Wielkanoc prawosławna w 2023 roku wypada 16 kwietnia.

Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej pierwszej niedzieli. Wtedy obchodzimy Wielkanoc.

Historia obchodów Wielkanocy

Jednak do końca II wieku kościoły wschodnie obchodziły Wielkanoc według swojego kalendarza, zaś kościoły zachodnie, pozostające w związkach z Rzymem - według swoich obliczeń. Dodatkowe różnice - powodujące, że data Wielkanocy w różnych Kościołach przypada w odstępie nawet 4, czy 5 tygodni - spowodowały różnice w kalendarzu.

Kościół katolicki posługuje się wprowadzonym w XVI w. kalendarzem gregoriańskim. Kościół prawosławny pozostał przy kalendarzu juliańskim. Różnica między nimi wynosi obecnie 13 dni. W innym dniu przypada więc dzień 21 marca, a co za tym idzie - różnie mogą być wyznaczone wiosenne pełnie księżyca.

Wreszcie papież Wiktor (189-198), postanowił ujednolicić obchody Wielkanocy dla całego Kościoła. Choć obłożył ekskomuniką tych, którzy nie poddali się nakazowi, wielu nic sobie z tego nie robiło. Dopiero Sobór Nicejski w 325 roku zdecydował ostatecznie o świętowaniu Wielkanocy w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni księżyca. Poparł to nie byle kto, bo pierwszy chrześcijański cesarz - Konstantyn I Wielki.

Brzmi to wszystko skomplikowanie, ale jesteśmy przyzwyczajeni do ruchomości tego i innych świąt. Najważniejszy jest dobry nastrój, i to by święta były zdrowe, a data? Cóż, co roku jest inna.

Szukacie pomysłów na dania wielkanocne? Zobaczcie koniecznie:

Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie