MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc na wzgórzu Bożogrobców

Redakcja
W Niedzielę Palmową Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni zaprasza po raz kolejny do chełmskiej galerii na wystawę tradycyjnych wyrobów związanych z okresem Wielkiej Nocy.

CHEŁM. Nie tylko Lipnica barwnie kultywuje tradycje

W tym roku po raz pierwszy będzie ona zorganizowana w innej formie, przybierając rodzaj Kiermaszu Wielkanocnego zlokalizowanego przed Galerią Chełm. Dzięki temu, w odróżnieniu od poprzednich lat, będzie można nie tylko oglądać, ale również zakupić prezentowane na specjalnych stoiskach tradycyjne wyroby, m.in.: kraszanki, pisanki, baranki, zajączki, palmy, jak i różnorodne stroiki wielkanocne. Wszystko wykonane ręcznie, z tradycyjnych materiałów, przez dzieci, młodzież i dorosłych z terenu gminy Bochnia.

Kiermasz rozpocznie się o godzinie 10 i potrwa do godziny 15. Dodatkową atrakcją jutrzejszego dnia będzie konkurs na najpiękniejsze palmy, którego rozstrzygnięcie nastąpi po mszy świętej, odprawianej od godziny 10.30 w kościele parafialnym św. Jana Chrzciciela w Chełmie (kościół bożogrobców).

- "Gorąco zachęcamy do skorzystania z zaproszenia. Nawet jeśli ktoś nie nosi się z zamiarem robienia zakupów podczas kiermaszu, to jednak wizyta w tym dniu w Chełmie może być doskonałą okazją do odkrycia własnych inspiracji plastycznych związanych z bardzo bogatą w naszym regionie obrzędowością wielkanocną" - mówi Jan Truś, zastępca dyrektora Gminnego Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Bochni.

Nie bez znaczenia jest także miejsce wystawy i kiermaszu. Chełmskie wzgórze było przez 650 lat siedzibą bożogrobców. Po przybyciu do Polski pierwszego zakonnika Marcina, zasadniczą troską bożogrobców było duszpasterstwo oraz... gromadzenie środków na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie. Mogli to robić z rozmachem gdyż z Księgi uposażeń diecezji krakowskiej Jana Długosza wynika, że do parafii bożogrobców należały: Chełm, Targowisko, Moszczenica, Gierczyce, Siedlec, Łężkowice, Książnice, Grodkowice, Nieszkowice Małe i Wielkie, Biernaszowice, Dąbrowica, Grabina, Buczyna, Stradomka i Włostowice... Wraz z rozwojem zakonu zakonnicy podejmowali coraz jednak częściej i inne posługi. W Chełmie prowadzili przytułek dla ubogich i szkołę.

PRZEMYSŁAW KONIECZNY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski