Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc to nie tylko ceny

Redakcja
Prawdopodobnie 7 kwietnia 30 r. n.e. w Jerozolimie na krzyżu umarł Jezus z Nazaretu. Zmartwychwstał trzeciego dnia, jak oznajmia Pismo. Od prawie 2 tys. lat chrześcijanie upamiętniają mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.

Włodzimierz Knap: EDYTORIAL

Może nie wszyscy wiedzą, że w początkach Kościoła spór o datę świętowania Wielkanocy był bardzo gorący. Doszło do tego, że w 197 r. papież Wiktor ekskomunikował liczną grupę chrześcijan, którzy świętowali w innym terminie niż pozostali wyznawcy Jezusa. Klątwa jednak nie podziałała. Spór trwał. Ostatecznie dopiero cesarz Konstantyn na początku IV stulecia zobowiązał „heretyków” do dostosowania się do powszechnej w całym cesarstwie praktyki świętowania Wielkanocy. Obecnie chrześcijanie nie spierają się o datę celebrowania tego święta.

Warto jednak pamiętać, że chociaż we wszystkich tradycjach chrześcijańskich wydarzenie męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa stanowi istotę wiary, to jednak każda z religii nieco inaczej podchodzi do tego najważniejszego dla nich wydarzenia, każda kładzie akcent na wybrany przez siebie wymiar. Protestanci podkreślają znaczenie śmierci Chrystusa, chrześcijanie wschodni uwypuklają znaczenie zmartwychwstania Jezusa, katolicy wskazują na wzajemny, wewnętrzny związek istniejący między śmiercią i zmartwychwstaniem Syna Bożego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski