Wielki jubileusz Uniwersytetu Jagiellońskiego

MM
Udostępnij:
(INF. WŁ.) Wczoraj, w dniu dorocznego święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainaugurowano obchody jubileuszu 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. - W długiej historii naszego uniwersytetu są dwie przełomowe daty: utworzenia Studium Generale przez Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku, czyli dokładnie 635 lat temu, oraz odnowienie uczelni na zupełnie nowych zasadach przez Władysława Jagiełłę 26 lipca 1400 roku - powiedział prof. Aleksander Koj, rektor UJ.

Rano w katedrze wawelskiej została odprawiona msza święta w intencji uniwersytetu z homilią ks. kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Po mszy z Wawelu do Collegium Novum przeszedł pochód profesorów w tradycyjnych togach.
- Dzięki decyzji Władysława Jagiełły oraz woli królowej Jadwigi, która przed śmiercią przeznaczyła swoje klejnoty na odnowienie uczelni, uniwersytet krakowski wszedł do kręgu uniwersytetów europejskich jako pełne czterowydziałowe studium z istniejącym od 1397 r. Wydziałem Teologicznym - mówił prof. Aleksander Koj do grona profesorów i zaproszonych gości - rektorów krakowskich uczelni, przedstawicieli władz kraju i miasta - w auli Collegium Novum. Z rąk marszałek Alicji Grześkowiak rektor UJ otrzymał Medal Senatu.
Prof. Jerzy Wyrozumski wygłosił natomiast referat "Uniwersytet krakowski przed jagiellońskim odnowieniem", w którym przedstawił początki uczelni. Mówił m.in. o przywileju fundacyjnym Kazimierza Wielkiego, w którym król zapewnił bezpieczeństwo wszystkim udającym się na naukę do Krakowa - przewidując, że będą oni przybywać i z kraju, i z zagranicy. Dla pozyskania najlepszej kadry zapewnił "stosowne wolności celne" dla wszelkich rzeczy i wiktuałów przewożonych przez lub dla scholarów, doktorów, magistrów... - Specjalnie wyznaczony przez króla Żyd lichwiarz miał pożyczać studiującej młodzieży pieniądze pod zastaw na ulgowych warunkach: z 25-procentowym zyskiem w stosunku rocznym, a nie 108-procentowym, jak to było szeroko praktykowane - mówił prof. Wyrozumski.
Podczas uroczystego spotkania wręczono doroczne "Laury Jagiellońskie" - nagrody przyznawane pracownikom UJ za wybitne osiągnięcia naukowe. Laur w dziedzinie nauk humanistycznych otrzymał prof. Jan Błoński z Instytutu Filologii Polskiej - za 5 książek opublikowanych w latach 1994 - 1998, w których odkrywczo pisze o wielkich autorach XX-wiecznej literatury, a także podejmuje trudne tematy relacji polsko-żydowskich. Za cykl publikacji o nowych gatunkach roślin Antarktyki i rozsławienie polskiej nauki w badaniach polarnych laur w dziedzinie nauk przyrodniczych przypadł prof. Marii Olech z Instytutu Botaniki. Prof. Stanisław Konturek otrzymał laur w dziedzinie
nauk medycznych - za publikacje dotyczące fizjologii i patologii układu pokarmowego człowieka, a zwłaszcza wyjaśnienie mechanizmów patogennych choroby wrzodowej związanej z zakażeniem bakterią spiralną z rodzaju Helicobacter pylori.
Na koniec spotkania w Collegium Novum koncert muzyki Antonio Vivaldiego i Adama Jarzębskiego dali soliści Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum. Wieczorem zaś w Collegium Maius pierwszy dzień jubileuszu zamknął recital wiolonczelisty Tytusa Miecznikowskiego.
Władze uczelni podkreślają, iż 600-lecie odnowienia Akademii ma też swój wymiar materialny: prowadzone są inwestycje jubileuszowe - rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej oraz budowa III kampusu uniwersyteckiego w Pychowicach. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie