Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki jubileusz Uniwersytetu Jagiellońskiego

MM
(INF. WŁ.) Wczoraj, w dniu dorocznego święta Uniwersytetu Jagiellońskiego, zainaugurowano obchody jubileuszu 600-lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. - W długiej historii naszego uniwersytetu są dwie przełomowe daty: utworzenia Studium Generale przez Kazimierza Wielkiego 12 maja 1364 roku, czyli dokładnie 635 lat temu, oraz odnowienie uczelni na zupełnie nowych zasadach przez Władysława Jagiełłę 26 lipca 1400 roku - powiedział prof. Aleksander Koj, rektor UJ.

Rano w katedrze wawelskiej została odprawiona msza święta w intencji uniwersytetu z homilią ks. kardynała Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego. Po mszy z Wawelu do Collegium Novum przeszedł pochód profesorów w tradycyjnych togach.
- Dzięki decyzji Władysława Jagiełły oraz woli królowej Jadwigi, która przed śmiercią przeznaczyła swoje klejnoty na odnowienie uczelni, uniwersytet krakowski wszedł do kręgu uniwersytetów europejskich jako pełne czterowydziałowe studium z istniejącym od 1397 r. Wydziałem Teologicznym - mówił prof. Aleksander Koj do grona profesorów i zaproszonych gości - rektorów krakowskich uczelni, przedstawicieli władz kraju i miasta - w auli Collegium Novum. Z rąk marszałek Alicji Grześkowiak rektor UJ otrzymał Medal Senatu.
Prof. Jerzy Wyrozumski wygłosił natomiast referat "Uniwersytet krakowski przed jagiellońskim odnowieniem", w którym przedstawił początki uczelni. Mówił m.in. o przywileju fundacyjnym Kazimierza Wielkiego, w którym król zapewnił bezpieczeństwo wszystkim udającym się na naukę do Krakowa - przewidując, że będą oni przybywać i z kraju, i z zagranicy. Dla pozyskania najlepszej kadry zapewnił "stosowne wolności celne" dla wszelkich rzeczy i wiktuałów przewożonych przez lub dla scholarów, doktorów, magistrów... - Specjalnie wyznaczony przez króla Żyd lichwiarz miał pożyczać studiującej młodzieży pieniądze pod zastaw na ulgowych warunkach: z 25-procentowym zyskiem w stosunku rocznym, a nie 108-procentowym, jak to było szeroko praktykowane - mówił prof. Wyrozumski.
Podczas uroczystego spotkania wręczono doroczne "Laury Jagiellońskie" - nagrody przyznawane pracownikom UJ za wybitne osiągnięcia naukowe. Laur w dziedzinie nauk humanistycznych otrzymał prof. Jan Błoński z Instytutu Filologii Polskiej - za 5 książek opublikowanych w latach 1994 - 1998, w których odkrywczo pisze o wielkich autorach XX-wiecznej literatury, a także podejmuje trudne tematy relacji polsko-żydowskich. Za cykl publikacji o nowych gatunkach roślin Antarktyki i rozsławienie polskiej nauki w badaniach polarnych laur w dziedzinie nauk przyrodniczych przypadł prof. Marii Olech z Instytutu Botaniki. Prof. Stanisław Konturek otrzymał laur w dziedzinie
nauk medycznych - za publikacje dotyczące fizjologii i patologii układu pokarmowego człowieka, a zwłaszcza wyjaśnienie mechanizmów patogennych choroby wrzodowej związanej z zakażeniem bakterią spiralną z rodzaju Helicobacter pylori.
Na koniec spotkania w Collegium Novum koncert muzyki Antonio Vivaldiego i Adama Jarzębskiego dali soliści Uniwersyteckiej Orkiestry Barokowej Consortium Iagellonicum. Wieczorem zaś w Collegium Maius pierwszy dzień jubileuszu zamknął recital wiolonczelisty Tytusa Miecznikowskiego.
Władze uczelni podkreślają, iż 600-lecie odnowienia Akademii ma też swój wymiar materialny: prowadzone są inwestycje jubileuszowe - rozbudowa Biblioteki Jagiellońskiej oraz budowa III kampusu uniwersyteckiego w Pychowicach. (MM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski