MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Jakie nabożeństwa są wtedy odprawiane?

oprac.: Anna Nowak
W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych
W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych Pixabay
Wielkanoc 2024. Tegoroczny Wielki Piątek wypada 29 marca. Jest to dzień głębokiej zadumy i refleksji w tradycji chrześcijańskiej, kiedy to wierni na całym świecie wspominają mękę i śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu, co stanowi kulminacyjny punkt Triduum Paschalnego. Czy tego dnia należy iść do kościoła? Jakie nabożeństwa są wtedy odprawiane?

Kiedy wypada Wielkanoc 2024?

Wielkanoc, która wypada w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, jest najstarszym i najważniejszym świętem chrześcijan. Ma ono upamiętniać mękę, śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzić się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, nazywanej potocznie Pełnią Paschalną. Jest więc to święto ruchome: może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.

W tym roku Wielkanoc wypada w niedzielę 31 marca. Tydzień wcześniej rozpocznie się Wielki Tydzień, przygotowujący nas do celebracji tego święta. Jednym z ważniejszych dni jest Wielki Piątek, wchodzący w skład trzydniowego Triduum Paschalnego.

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum uobecnia trzy etapy misterium Odkupienia:

  • Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary
  • Etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu
  • Etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.

W istocie dla chrześcijan Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Nieszporów Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną wieczorem, uobecniając mękę, śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa - czytamy na gov.pl.

Czy w Wielki Piątek trzeba iść do kościoła?

Wielki Piątek to przede wszystkim czas skupienia, powagi oraz postu ścisłego. Od samego rana w kościołach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz odprawiane są drogi krzyżowe i gorzkie żale. W Wielki Piątek nie odprawia się mszy świętych. Zamiast nich najważniejszym elementem tego dnia jest wieczorna Liturgia Męki Pańskiej - bez oprawy muzycznej, w atmosferze smutku, wyciszenia i w ciszy - zamiast dzwonów słychać jedynie uderzenia kołatek, co ma symbolizować żałobę i cześć dla cierpiącego Mesjasza.

Mimo że wielu księży nakłania wiernych do uczestnictwa w obrzędach wielkopiątkowych, Kodeks Prawa Kanonicznego podkreśla, że Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że tego dnia nie trzeba iść do kościoła.

Warto dodać, że w Wielki Piątek obowiązuje zakaz sprawowania jakichkolwiek sakramentów. Wyjątek od tej reguły stanowi sakrament namaszczenia chorych.

Post ścisły w Wielki Piątek. Na czym polega?

Jak już wspomniano, w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego ma on dwie formy: jakościową i ilościową.

  • Post jakościowy - oznacza, że nie powinno się spożywać tego dnia mięsa ani rosołu
  • Post ilościowy - podczas postu ilościowego należy zjeść jeden posiłek do syta oraz dwa skromniejsze

Do woli można natomiast pić wodę, herbatę, kawę czy inne napoje. Dozwolone jest także spożywanie ryb, nabiału, zboża, kasz, warzy i owoców. Wiele osób decyduje się jednak na zrezygnowanie ze słodyczy oraz różnego rodzaju używek, takich jak alkohol.

Post ścisły obowiązuje przez cały dzień i dotyczy wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia. Prawo kanoniczne podaje również, że rodzice oraz duszpasterze młodych wiernych powinni zadbać o to, aby osoby niepełnoletnie zachowały w Wielki Piątek wstrzemięźliwość w imię katolickiej pokuty. Z obowiązku przestrzegania postu ścisłego zwolnione są osoby przewlekle chore, niemogące ze względów zdrowotnych zachować wstrzemięźliwości.

Czy Wielki Piątek jest dniem wolnym?

Według obowiązujących przepisów Wielki Piątek nie jest dniem wolnym od pracy. Są nimi natomiast Wielkanoc oraz Poniedziałek Wielkanocny, czyli 31 marca oraz 1 kwietnia.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki Piątek 2024. Czy trzeba iść do kościoła? Jakie nabożeństwa są wtedy odprawiane? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski