Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Piątek - czy obowiązuje wtedy post ścisły? Do kiedy trwa, ile posiłków, co można jeść. Sprawdź najważniejsze informacje

OPRAC.: Anna Nowak
Post ścisły w Wielki Piątek obowiązuje każdego katolika. Są jednak pewne zasady, które wskazują dopuszczalne wyjątki.
Post ścisły w Wielki Piątek obowiązuje każdego katolika. Są jednak pewne zasady, które wskazują dopuszczalne wyjątki. Piotr Krzyżanowski/Polska Press
Wielki Piątek to dzień, który rozpoczyna rozważania wielkanocne. Tego dnia w kościele odbywa się wyjątkowa liturgia oraz adoracja krzyża dla upamiętnienia męki Jezusa. Dlatego też tego dnia katolicy są zobowiązani do przestrzegania postu ścisłego. Na czym dokładnie polega, do kiedy trwa, co można jeść podczas postu - dowiecie się tego z poniższego artykułu.

Wielki Piątek - czy obowiązuje wtedy post ścisły?

W kalendarzu katolickim post ścisły przypada dwa razy w roku - w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. W tym roku Wielki Piątek przypada na 29 marca. Tego dnia obowiązuje post ilościowy i jakościowy oraz wstrzemięźliwość.

Wielki Piątek to jedyny dzień, kiedy w kościele nie odbywa się msza święta. Wynika to z faktu, że to właśnie w piątek Jezus złożył na krzyżu swoją ofiarę. Dlatego też Wielki Piątek nazywany jest dniem Krzyża, podczas którego najważniejszymi uroczystościami są Liturgia Męki Pańskiej, adoracja Krzyża oraz procesja do Grobu Pańskiego.

To właśnie ze względu na wyjątkowy charakter tego dnia oraz upamiętnienie męki Jezusa w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły. Warto zaznaczyć, że Wielki Piątek nie wchodzi już w skład Wielkiego Postu. Wielki Post, rozpoczęty w Środę Popielcową, kończy się w Wielki Czwartek.

Post ścisły w Wielki Piątek - do kiedy trwa i co można jeść? Ile posiłków można spożyć?

Wielkopiątkowy post ścisły obowiązuje tylko w Wielki Piątek - przez cały dzień. Jego główną zasadą jest ograniczenie się do spożycia w ciągu całego dnia tylko jednego obfitego posiłku oraz dwóch posiłków niepełnych.

Post ścisły w Wielki Piątek polega nie tylko na ograniczeniu liczby pokarmów, ale także tego, co spożywamy. W Wielki Piątek surowo zabronione są takie produkty jak:

  • mięso
  • alkohol.

Wielu wiernych decyduje się także na powstrzymanie się od spożywania słodyczy. Warto jednak zaznaczyć, że w Wielki Piątek można natomiast zjeść ryby, nabiał, jaja, kasze, zboża i owoce.

Wielki Piątek - post ścisły jakościowy i ilościowy. Kogo obowiązuje?

Post ścisły w Wielki Piątek obowiązuje każdego katolika. Są jednak pewne zasady, które wskazują dopuszczalne wyjątki.

  • Post ścisły obowiązuje wszystkich wiernych od 18. do 60 r.ż.
  • Katolicy w tym wieku powinni ograniczyć się do jednego posiłku do syta dziennie.
  • Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych dotyczy natomiast osób od 14. r.ż. Te osoby mogą spożyć więcej niż jeden pełny posiłek, ale nie powinny wtedy jeść mięsa.
  • Z post ścisłego są zwolnione osoby chore - ze względu na ich gorszy stan zdrowia. Jeśli ich zdrowie na to pozwala, mogą zachować jedynie post jakościowy (niejedzenie mięsa).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielki Piątek - czy obowiązuje wtedy post ścisły? Do kiedy trwa, ile posiłków, co można jeść. Sprawdź najważniejsze informacje - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski