Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki smog w Niepołomicach. Pokazały to sztuczne płuca

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Tak wyglądały „płuca” stojące na niepołomickim rynku 26 stycznia  br.
Tak wyglądały „płuca” stojące na niepołomickim rynku 26 stycznia br. Niepołomicki Alarm Smogowy
Specjalna instalacja - model płuc - monitorował stan powietrza w centrum miasta w dniach 14-28 stycznia. Niepołomickie powietrze sprawiło, że „płuca” stały się czarne.

FLESZ - Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

- Przez dwa tygodnie zamontowane pod śnieżnobiałą włókniną wentylatory będą zasysały powietrze, którym oddychamy my i nasze dzieci – informował w połowie stycznia Niepołomicki Alarm Smogowy, gdy kilkumetrowa instalacja, obrazująca jak zmieniają się płuca człowieka pod wpływem smogu (wskutek odkładania się w nich szkodliwych pyłów) stanęła na rynku w Niepołomicach.

Wyniki tych badań okazały się przerażające. Instalacja zaczęła przybierać ciemną barwę już po kilku dniach pobytu w Niepołomicach (tak samo było także w Wieliczce, gdzie taki monitoring jakości powietrza prowadzono w drugiej połowie grudnia 2019 roku).

„Płuca” pojawiły się w dwóch gminach powiatu wielickiego w ramach akcji na rzecz czystego powietrza prowadzonej przez Polski Alarm Smogowy oraz lokalne takie stowarzyszenia.

Projekt ma na celu zwrócenie uwagi na dramatyczną jakość powietrza spowodowaną przede wszystkim spalaniem węgla i drewna w gospodarstwach domowych. Z badań wynika, że właśnie emisja z ogrzewania gospodarstw domowych odpowiada za około połowę emitowanych w Polsce pyłów PM10 i aż 84 proc. rakotwórczego benzopirenu.

Alarmy smogowe z powiatu wielickiego przyłączyły się także do apelu o niezwłoczne ogłoszenie stanu klęski żywiołowej - klęski smogu w gminach aglomeracji krakowskiej, który 28 stycznia br. trafił do trafił małopolskich wojewody oraz marszałka.

Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego mówi, że podkrakowskie alarmy zdecydowały się wystąpić z apelem do wojewody, ponieważ stan powietrza jest katastrofalny i sytuacja wymaga skoordynowania działań na różnych szczeblach i różnych służb.

- Mamy wrażenie, że w gminach w zakresie walki ze smogiem nie dzieje się tyle, ile powinno. Na przykład informacje o możliwości wymiany pieców są zwykle jedynie ogólne i nie docierają do wielu mieszkańców. W części gmin brakuje też ekodoradców i czytelnej sygnalizacji jaka jest w danym dniu jakość powietrza. Ten apel jest po to, by jeszcze bardziej zwrócić uwagę na dramatyczne skażenie powietrza i znaleźć sposób na rozwiązanie problemu – powiedział nam Paweł Pawłowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski