Wielki strajk klimatyczny. Młodzież tłumnie wyszła na ulice Krakowa

Pog
W piątek młodzież w całej Polsce znów wyszła na ulice miast protestować przeciwko katastrofie klimatycznej. W Krakowie młodzieżowy strajk klimatyczny (MSK) zaczął się pod Muzeum Narodowym, a następnie przeszedł pod Urząd Wojewódzki na Basztowej, przez Rynek i pod budynek magistratu.

"Po wrześniowej mobilizacji zdecydowana większość partii tworzących nowy parlament, podpisała nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Nie wystarczą nam obietnice i słowa - politycy i polityczki, patrzymy Wam na ręce! Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład - oczekujemy zdecydowanych działań!" - czytamy w apelu MSK.

Poniżej pełna treść apelu MSK
Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie (netto) emisji gazów cieplarnianych. Tydzień po proteście, 6 grudnia, odbędzie się kolejny szczyt - COP25 w Madrycie, jednak co z tego, że podpisywane będą coraz to nowe umowy międzynarodowe, jeżeli zawarte w nich ustalenia nie będą realizowane? W jednym z podpisanych postulatów rząd zobowiązał się do prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o stanowisko nauki, które mówi jasno - konieczne jest osiągnięcie przez wszystkie kraje świata neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Data strajku zbiega się też z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach - Black Friday. Ponieważ masowa produkcja przemysłowa przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka. Odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest.

Nie pozwólmy im zapomnieć, że tu jesteśmy! Nasza przyszłość jest zagrożona! Oczekujemy działań!
Sprawiedliwość klimatyczna musi być priorytetem, naszego rządu i nas wszystkich!

A oto NASZE POSTULATY, do których realizacji zobowiązali się politycy:

1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.

Postulat do mediów:

6. Żądamy by media wzięły na siebie odpowiedzialność za uświadamianie społeczeństwa o bezpośrednich zagrożeniach związanych z kryzysem klimatycznym.

Wzywamy do priorytetyzacji tematu katastrofy klimatycznej w przekazie medialnym oraz posługiwania się językiem odzwierciedlającym wagę problemu.

WIDEO: Trzy Szybkie

Czytaj także

Wideo

Materiał oryginalny: Wielki strajk klimatyczny. Młodzież tłumnie wyszła na ulice Krakowa - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 56

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wyłączyć prąd i zobaczycie jak emisja co2 spadnie, A ci co wyszli na ulice zginą bo nie będę mogli zalogować się na fejsa

g
gniewko_syn_ryba
29 listopada, 23:04, Sybirak:

Jakuck - -32 st. C, Zyrianka - -42 st. C, Drużyna - -34 st. C

Zapraszamy polską młodzież na nagi protest przeciwko ociepleniu klimatu

29 listopada, 23:13, Gość:

bedzie smiesznie jak naprawde zaczna sie powodzie z prawdziwego zdarzenia i podmyje wam rodzicow i dziadkow w trumnach z cmentarzy. Ale bedzie wtedy powodow do śmieszkowania

Powodzie zdarzają się od zarania dziejów, a ten biblijny zgładził nawet prawie całą ludzkość, więc nie bardzo kumam o co ci chodzi... ? Pisz do rzeczy, a nie od rzeczy... ;)

g
gniewko_syn_ryba
29 listopada, 23:04, Sybirak:

Jakuck - -32 st. C, Zyrianka - -42 st. C, Drużyna - -34 st. C

Zapraszamy polską młodzież na nagi protest przeciwko ociepleniu klimatu

30 listopada, 07:45, piotr:

czyli standardowo jak na Jakuck w listopadzie a w sumie w grudniu. więc o co ci chodzi? w kraku w lecie było po 37-38 stopni. to normalne w klimacie umiarkowanym?

A gdzie znajduje się ten "krak", w którym w lecie było 37-38 stopni ?... Bo ja w Krakowie takich temperatur nie odnotowałem, nawet na naszym termometrze, który pokazuje o kilka stopni za dużo... ;) No chyba, że "w słońcu", to się zgodzę... ;)

g
gniewko_syn_ryba
29 listopada, 20:47, Gość:

Banda ojszczanych gówniarzy-krzykaczy,mających problem z policzeniem do 10...ZA NAUKĘ BRAĆ SIĘ MATOŁY

29 listopada, 21:07, Gość:

utkaj sie zarazo... won do indii jak lubisz chlew, syf i smród a od Polskiej przyrody trzymaj sie z daleka. Pewnie za 20-30 lat pojdziesz do piachu w lakierowanych butach a mlodzi beda zbierac żniwa po takich jak ty. Dzieci w maskach antysmogowych do przedszkola, zyrafy i slonie tylko w atlasie, w oceanach wiecej plastikowych toreb niz ryb a energia elektryczna 3x drozsza bo rzadowe lemingi inwestowaly w gó*niane gadzety i prywatne loty samolotem zamiast w farmy wiatrowe i fotowoltaike

29 listopada, 22:59, gniewko_syn_ryba:

Hehehe, nawet nie próbuj sobie policzyć cen energii, gdy będzie ona wyłącznie ze źródeł "odnawialnych"... ;))) Dla ułatwienia dodam, że twoi wzorcowi Niemcy do tej "taniej" energii przez najbliższe 20 lat dopłacą jedyne 500 miliardów ojro... Ale pewnie wg ciebie Polskę też na to stać ?... ;)))

29 listopada, 23:11, Gość:

a z matematyki pewnie jechales na "dopuszczalnych"?

Jak policzyles ze w przypadku kupna paneli slonecznych (z doplata od unii 40%), z inwestycja ktora ci sie zwroci po okolo 6 latach po ktorych bedziesz miec darmowa energie uzyskiwana ze slońca, bedziesz musial 20 lat doplacac?

Tak, Polske na to stac. Wydajemy 500 na patologiczne rodziny (pomijajac te ktorym te pieniadze naprawde sie przydaja i wydaja je madrze) ktore kupuja kilka wagonow papiersow a reszte wydaja na tipsy, piwsko i gry na playstation. Jak najbardziej nas stac na kilka pie*przonych paneli na dachu. Nie badz glupi

To rozumiem, że ty już od dawna czerpiesz tę "darmową" energię z paneli słonecznych, do których 40 % wartości dopłaciła ci Unia, a słońce świeci ci codziennie... ;)))

G
Gość

Dla mnie to skandal - spęd młodzieży w czasie zajęć lekcyjnych, wagary do których namawia sam dyrektor.

Niech młodzież zacznie od siebie przemiany, niech wyłączą smartfon na tydzień albo nie kupują nowych modnych ciuchów - dla klimatu.

G
Gość

Do Baotou, Agbogbloshie protestować!. Kopalnie neodymu do eko-wiatraków w Mongolii, "recycling" w Afryce.

"Eko", kosztem ludzi z Chin, Afryki :(

G
Gość

Ludzie tu prowadzą bezsensowne wojny, a ja powiem krótko. Cała ta ekologiczna wojna nie będzie miała absolutnie żadnego sensu tak długo jak długo to który kierunek jest, a który nie jest eko wyznacza polityka i lobbyści (którzy wdzięcznym wieńcem otaczają Unię). Bo określenie co jest bardziej ekologiczne wcale nie jest oczywiste (!). Nigdy nie jest, kto twierdzi inaczej kłamie. Weźmy elektrownie wiatrowe. Niby już nie ma się do czego przyczepić, tymczasem pod ich budowę potrzeba ogromnych terenów gdzie mogłyby rosnąć lasy. Sama budowa pochłania energię i transmisja jest daleka. To tylko przykład (nie po to, żeby akurat nad nim dyskutować), że WSZYSTKO można przedstawić jako ekologiczne lub nieekologiczne, a na tym z*m świecie idealiści są tylko na samym dole popychani przez jednych lub drugich ludzi interesu. Dlatego protestuje młodzież, niestety każdy starszy już to wie, że takie akcje nakręcają grupy lobbystów z milionami na kontach i kominkiem w salonie. Każdy lobbysta popycha tak, żeby jego firma przyniosła dochód, a polityka zakazów/nakazów sprzyja wybiciu się na tym firm.

G
Gość
29 listopada, 20:47, Gość:

Banda ojszczanych gówniarzy-krzykaczy,mających problem z policzeniem do 10...ZA NAUKĘ BRAĆ SIĘ MATOŁY

29 listopada, 21:07, Gość:

utkaj sie zarazo... won do indii jak lubisz chlew, syf i smród a od Polskiej przyrody trzymaj sie z daleka. Pewnie za 20-30 lat pojdziesz do piachu w lakierowanych butach a mlodzi beda zbierac żniwa po takich jak ty. Dzieci w maskach antysmogowych do przedszkola, zyrafy i slonie tylko w atlasie, w oceanach wiecej plastikowych toreb niz ryb a energia elektryczna 3x drozsza bo rzadowe lemingi inwestowaly w gó*niane gadzety i prywatne loty samolotem zamiast w farmy wiatrowe i fotowoltaike

29 listopada, 22:59, gniewko_syn_ryba:

Hehehe, nawet nie próbuj sobie policzyć cen energii, gdy będzie ona wyłącznie ze źródeł "odnawialnych"... ;))) Dla ułatwienia dodam, że twoi wzorcowi Niemcy do tej "taniej" energii przez najbliższe 20 lat dopłacą jedyne 500 miliardów ojro... Ale pewnie wg ciebie Polskę też na to stać ?... ;)))

29 listopada, 23:11, Gość:

a z matematyki pewnie jechales na "dopuszczalnych"?

Jak policzyles ze w przypadku kupna paneli slonecznych (z doplata od unii 40%), z inwestycja ktora ci sie zwroci po okolo 6 latach po ktorych bedziesz miec darmowa energie uzyskiwana ze slońca, bedziesz musial 20 lat doplacac?

Tak, Polske na to stac. Wydajemy 500 na patologiczne rodziny (pomijajac te ktorym te pieniadze naprawde sie przydaja i wydaja je madrze) ktore kupuja kilka wagonow papiersow a reszte wydaja na tipsy, piwsko i gry na playstation. Jak najbardziej nas stac na kilka pie*przonych paneli na dachu. Nie badz glupi

500 jest na WSZYSTKIE rodziny to po pierwsze, po drugie panele słoneczne są ekstremalnie nieekologiczne jeśli chodzi o produkcję oraz utylizację. To jak z "ekologicznymi" żarówkami z rtęcią. Ufam, że wszystkie oddajesz do specjalnych pojemników, ale nawet w tych pojemnikach się tłuką przy wrzucaniu i rtęć się ulatnia, dlatego wiele sklepów zrezygnowało z pojemników lub je przeniosło przed wejście (jak Biedra) w obawie o zdrowie kasjerów. Niemniej rtęć nadal masowo trafia do atmosfery dzięki "wspaniałym" pomysłom.

p
piotr
29 listopada, 23:04, Sybirak:

Jakuck - -32 st. C, Zyrianka - -42 st. C, Drużyna - -34 st. C

Zapraszamy polską młodzież na nagi protest przeciwko ociepleniu klimatu

czyli standardowo jak na Jakuck w listopadzie a w sumie w grudniu. więc o co ci chodzi? w kraku w lecie było po 37-38 stopni. to normalne w klimacie umiarkowanym?

G
Gość
29 listopada, 23:04, Sybirak:

Jakuck - -32 st. C, Zyrianka - -42 st. C, Drużyna - -34 st. C

Zapraszamy polską młodzież na nagi protest przeciwko ociepleniu klimatu

bedzie smiesznie jak naprawde zaczna sie powodzie z prawdziwego zdarzenia i podmyje wam rodzicow i dziadkow w trumnach z cmentarzy. Ale bedzie wtedy powodow do śmieszkowania

G
Gość
29 listopada, 20:47, Gość:

Banda ojszczanych gówniarzy-krzykaczy,mających problem z policzeniem do 10...ZA NAUKĘ BRAĆ SIĘ MATOŁY

29 listopada, 21:07, Gość:

utkaj sie zarazo... won do indii jak lubisz chlew, syf i smród a od Polskiej przyrody trzymaj sie z daleka. Pewnie za 20-30 lat pojdziesz do piachu w lakierowanych butach a mlodzi beda zbierac żniwa po takich jak ty. Dzieci w maskach antysmogowych do przedszkola, zyrafy i slonie tylko w atlasie, w oceanach wiecej plastikowych toreb niz ryb a energia elektryczna 3x drozsza bo rzadowe lemingi inwestowaly w gó*niane gadzety i prywatne loty samolotem zamiast w farmy wiatrowe i fotowoltaike

29 listopada, 22:59, gniewko_syn_ryba:

Hehehe, nawet nie próbuj sobie policzyć cen energii, gdy będzie ona wyłącznie ze źródeł "odnawialnych"... ;))) Dla ułatwienia dodam, że twoi wzorcowi Niemcy do tej "taniej" energii przez najbliższe 20 lat dopłacą jedyne 500 miliardów ojro... Ale pewnie wg ciebie Polskę też na to stać ?... ;)))

a z matematyki pewnie jechales na "dopuszczalnych"?

Jak policzyles ze w przypadku kupna paneli slonecznych (z doplata od unii 40%), z inwestycja ktora ci sie zwroci po okolo 6 latach po ktorych bedziesz miec darmowa energie uzyskiwana ze slońca, bedziesz musial 20 lat doplacac?

Tak, Polske na to stac. Wydajemy 500 na patologiczne rodziny (pomijajac te ktorym te pieniadze naprawde sie przydaja i wydaja je madrze) ktore kupuja kilka wagonow papiersow a reszte wydaja na tipsy, piwsko i gry na playstation. Jak najbardziej nas stac na kilka pie*przonych paneli na dachu. Nie badz glupi

S
Sybirak

Jakuck - -32 st. C, Zyrianka - -42 st. C, Drużyna - -34 st. C

Zapraszamy polską młodzież na nagi protest przeciwko ociepleniu klimatu

G
Gość
29 listopada, 17:27, Gość:

biedni, zacietrzewieni ludzie.. wyzywacie ich tak jakby co najmniej walczyli o zrownanie waszych domow buldozerami. Jest nas coraz wiecej na tej biednej, durnej planecie... syfimy i trujemy wszystko nakolo - lacznie z soba. Dzieciaki zamiast siedziec pod blokiem i skubac slonecznik wyszly zaprotestowac bo nie chca zyc w syfie, z coraz czesciejszymi kataklizmami i z ludnoscia bliskowschodnia szturmujaca europe bo u nich juz do konca susza, syf, kila i mogila, a tu sie żółć wylala. Tym bardziej ze posulowali o respektowaniu prawa i potrzeby wszystkich ktorych te skutki transformacji dotkna czyli ludzi pracujacych miedzy innymi w nieodnawialnych sektorach energetyki.

Postuluja o lepsze jutro probujac tez cos ugrac dla was.. co z was za Polacy? plujecie na wlasnego rodaka bo chce pozytywnych zmian?

29 listopada, 18:23, Precz z RFN:

Pozytywne zmiany zgodnie z poleceniem Berlina i Brukseli? Ci ludzie to pożyteczni idioci szwabów i technokratów z UE.

29 listopada, 18:42, Gość:

czyli czystsze powietrze NIE JEST pozytywna zmiana?

odwierty w oceanach POWINNY byc kontynuowane a wycieki ropy sa OK?

inwestowanie w energie odnawialne pociagajace za soba zmniejszenie kosztow za energie JEST zlym pomyslem?

niszczenie zasobow naturalnych w krajach trzeciego swiata JEST w porzadku i co za tym idzie sprowadzanie bliskowschodnich imigrantow do europy rowniez JEST ok?

wegiel JEST lepszy i bardziej ekologiczny niz wiatr lub fotowoltaika?

LEPIEJ jest placic za energie panstwu i firmom prywatnym niz inwestowac we wlasne zrodla energii i bycie niezaleznym?

wycinanie i wypalanie tzw. płuc ziemi w Amazonii pod wypas krow na mielone JEST ok?

naciski na chiny aby wziely odpowiedzialnosc za swoje odpady poprodukcyjne i nie pozbywaly sie ich gdziekolwiek, w nieroztropny sposob JEST złe i niepotrzebne?

...jesli ludzi w ten sposob myslacych bedzie przybywac zamiast ubywac, moze rzeczywiscie mamy prze**bane na tej planecie?

29 listopada, 22:27, Precz z RFN:

Tak , precz z lewackąUE a jak ci sie nie podoba to wypad do Niemiec tam przywita cie 100 %szwab Ali i Hasan

nie bedziesz mi gno*u smierdzacy mowic gdzie moge żyć. Moj prapradziadek dostal od ruskich kulke w leb broniac demokracji dla takich lajz jak ty. Odwal sie od mlodych ludzi i wyborow jakie podejma na kolejne 50 lat. ciebie pewnie i tak juz nie bedzie

g
gniewko_syn_ryba
29 listopada, 20:47, Gość:

Banda ojszczanych gówniarzy-krzykaczy,mających problem z policzeniem do 10...ZA NAUKĘ BRAĆ SIĘ MATOŁY

29 listopada, 21:07, Gość:

utkaj sie zarazo... won do indii jak lubisz chlew, syf i smród a od Polskiej przyrody trzymaj sie z daleka. Pewnie za 20-30 lat pojdziesz do piachu w lakierowanych butach a mlodzi beda zbierac żniwa po takich jak ty. Dzieci w maskach antysmogowych do przedszkola, zyrafy i slonie tylko w atlasie, w oceanach wiecej plastikowych toreb niz ryb a energia elektryczna 3x drozsza bo rzadowe lemingi inwestowaly w gó*niane gadzety i prywatne loty samolotem zamiast w farmy wiatrowe i fotowoltaike

Hehehe, nawet nie próbuj sobie policzyć cen energii, gdy będzie ona wyłącznie ze źródeł "odnawialnych"... ;))) Dla ułatwienia dodam, że twoi wzorcowi Niemcy do tej "taniej" energii przez najbliższe 20 lat dopłacą jedyne 500 miliardów ojro... Ale pewnie wg ciebie Polskę też na to stać ?... ;)))

G
Gość

Czemu ta młodzież nie bojkotuje korzystania z telefonów komórkowych, komputerów, tabletów itp. Przecież do tego potrzebna jest energia. Ciekawe czy jak się wykształcą nie będą chcieli mieć swojego samochodu?. Czemu korzystają tak nagminnie z hulajnóg elektrycznych. Nie będą korzystać z samolotów podczas wyjazdu na wakacje. Teraz sama młodzież więcej potrzebuje energii niż dorośli bo jest tak wygodna że głowa boli. Wszystko chce mieć gotowe i już. Jedni wielcy hipokryci.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3