Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie gmachy czekają na kupca

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Budynek Poczty Głównej - kolejny wystawiony na sprzedaż gmach w ścisłym centrum Krakowa
Budynek Poczty Głównej - kolejny wystawiony na sprzedaż gmach w ścisłym centrum Krakowa Fot. Anna Kaczmarz
Nieruchomości. Budynek Poczty Głównej przy ul. Wielopole 2 to kolejny monumentalny obiekt w samym sercu Krakowa, który został wystawiony na sprzedaż. - Wprawdzie sprzedają je firmy, ale będzie to miało wpływ na miasto - zwraca uwagę dr hab. Monika Bogdanowska.

Poszukiwani są chętni na zakup zabytkowej okazałej kamienicy na rogu ul. Wielopole i Westerplatte - gmachu Poczty Głównej. Poczta „zainstalowała” się tu w 1899 roku. I - takie padają zapewnienia - urząd pocztowy nadal będzie funkcjonował w budynku, mimo że trafi on w nowe ręce.

Orange i Poczta Polska - właściciele nieruchomości - podpowiadają potencjalnym nabywcom, że jest to teren zabudowy usługowej oraz mieszkaniowej wielorodzinnej. W gmachu można by więc urządzić np. biura, hotel, mieszkania.

Co wolno w zabytku?

Gmach Poczty Głównej został wzniesiony w latach 80. XIX w., gruntownie przebudowany na początku lat 30. XX wieku. Potem jeszcze był wielokrotnie modernizowany i przeszedł jeszcze przebudowę w latach 90. minionego wieku. Jest wpisany do rejestru zabytków.

U małopolskiego konserwatora zabytków zjawił się już ktoś zainteresowany kupnem, sondował. - Elewacje, które są autentyczne, po przebudowie modernistycznej z okresu międzywojennego, muszą pozostać niezmienione. Pomieszczenia publiczne na parterze można tylko pozbawić wtórnych elementów, natomiast zachowania wymaga np. stolarka modernistyczna czy fasety - profilowane dekoracje pod sufitem - wymienia wojewódzki konserwator Jan Janczykowski. Gdy chodzi o piętra, gdzie kiedyś była głównie wielka centrala telefoniczna, w miarę rozwoju techniki stopniowo redukowana - tam nie można burzyć ścian pierwotnych, zaś inne przekształcenia są możliwe, nie będzie problemu np. z dodawaniem nowych lekkich ścianek.

Wojewódzki konserwator podejrzewa, że przyszły inwestor będzie myślał tu o kolejnym hotelu albo funkcji biurowej. - Według mnie budynek w tej lokalizacji na mieszkaniówkę się nie nadaje - dodaje Janczykowski.

Zrobić listę, dyskutować

Siedziba Poczty Głównej dołącza do innych czekających obecnie na kupca monumentalnych budynków w sercu Krakowa: gmachu PKO przy ul. Wielopole 19-21 oraz budynku przy ul. Dunajewskiego 8, który należy do banku Pekao SA. Gdy chodzi o ten pierwszy, cena wywoławcza w ogłoszonym już drugim przetargu to 40 mln zł netto, a oferty można składać jeszcze do 28 czerwca. Z kolei nieruchomość przy Dunajewskiego, po tym, jak urządzony przetarg nie przyniósł efektu, jest teraz prezentowana potencjalnym inwestorom. - Zainteresowani są zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Prawdopodobnie zostanie ogłoszony kolejny przetarg - mówi Wacław Obłoza z Banku Pekao. Obiekt znajduje się w ewidencji zabytków, jest w dobrym stanie technicznym.

Według konserwator dzieł sztuki dr hab. Moniki Bogdanowskiej z Politechniki Krakowskiej opróżniane i wystawiane na sprzedaż zabytkowe gmachy w centrum to wyzwanie dla władz miasta.

- Wprawdzie sprzedają je firmy, ale będzie to miało wpływ na miasto. Dlatego władze powinny mieć przygotowaną strategię. Należałoby sporządzić listę takich obiektów i rozpocząć debatę publiczną, co można by z nimi zrobić - uważa. Zdaniem Moniki Bogdanowskiej miasto powinno promować te obiekty wśród inwestorów, zamiast zwalniać pod nowe inwestycje zielone działki w Krakowie.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 4

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski