Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie kolejki pod magistratem w Krakowie. Tłumy zjawiły się po walentynkowe budki dla ptaków

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Walentynki po krakowsku. Akcja z rozdawaniem darmowych budek lęgowych jak zwykle cieszyła się wielką popularnością
Walentynki po krakowsku. Akcja z rozdawaniem darmowych budek lęgowych jak zwykle cieszyła się wielką popularnością Szymon Korta
Dzisiaj w samo południe przed krakowskim magistratem na pl. Wszystkich Świętych Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wraz z Asocjacją Promotorów Radosnego Ptaka zorganizowały walentynki po krakowsku, których symbolem jest budka lęgowa. Zjawiły się setki krakowian by odebrać za darmo budkę dla ptaków zrobioną z odpadów. To już piękna krakowska tradycja na walentynki.

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Krakowie co roku dostarcza budki lęgowe zbudowane z materiałów z odzysku – dzięki tej tradycji do teraz zamontowano 25 tysięcy domków dla ptaków.

Budki pochodzą w 100 procentach z recyklingu – z odpadów zebranych na terenie Krakowa, wykonali je pracownicy MPO.

W 2023 roku Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka otrzymała medal Wiktora Godlewskiego za działalność na rzecz zwiększenia populacji ptaków w miastach.

Komunikat APRP:

BUDKA LĘGOWA – prawdziwy SYMBOL ŚWIĘTA ZAKOCHANYCH

Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka apeluje, aby przywrócić właściwy symbol Święta Miłości. Chcemy, aby znakiem Walentynek stała się budka lęgowa, w miejsce cynicznego i plastikowego balonika na druciku! Światowe święto pochodzi z Krakowa!!!

Jak głosi legenda od połowy lutego słychać w Polsce miłosny śpiew ptaków dlatego 14 lutego nasi pradziadowie rozpoczynali budować budki lęgowe dla pierzastego drobiazgu.

Wraz z upływem czasu, mieszania się kultur oraz emigracją, ten obyczaj powędrował w świat i po wiekach, wykoślawiony powrócił do naszego kraju. Czas powrócić do źródeł naszej rodzimej tradycji. W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich treli.

Aby upamiętnić to krakowskie święto, od 2014 roku, 14 lutego pod Magistratem Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania rozdaje budki lęgowe, które są zbudowane z desek znalezionych w krakowskich śmieciach.

Dzięki tej pięknej tradycji do roku 2024 zamontowano 25 000 domków dla ptaków. W roku 2023 Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka otrzymała medal Wiktora Godlewskiego za działalność na rzecz zwiększenia populacji ptaków w miastach."

Kilka wskazówek:

  • idealnym momentem do powieszenia budki jest druga połowa zimy, ale można to robić przez cały rok
  • budkę należy wieszać na drzewie, od strony południowo-wschodniej, na wysokości 3-4 metrów nad ziemią, w zacienionym i możliwie odludnym miejscu, nie na otwartej przestrzeni
  • sąsiednie budki dobrze wieszać w odległości 30 metrów od siebie
  • można je przymocować za pomocą drewnianej listwy, przy użyciu ocynkowanych lub aluminiowych gwoździ, należy pamiętać, by nie wbijać gwoździ do końca (powinny wystawać ok. 3-4 cm z listy mocującej)
  • raz powieszoną budkę lęgową należy czyścić raz w roku, w terminie od połowy października do końca lutego.

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski