Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie porządkowanie szklarni Jubileuszowej [WIDEO]

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Kwiatostan bananowca
Kwiatostan bananowca Anna Kaczmarz
O tym się mówi. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego sprowadzi dźwigi, żeby przesadzić do nowych donic wielkie, sędziwe sagowce. To „żyjące dinozaury” w świecie roślin

Przypominającą formą kryształ górski szklarnię Jubileuszową czeka jeszcze przed otwarciem sezonu spektakularna akcja. - Raz na kilkanaście lat trzeba przesadzić potężne, unikatowe rośliny do większych donic. To ogromne przedsięwzięcie - mówi Józef Mitka, kierownik krakowskiego Ogrodu Botanicznego UJ. - Niektóre okazy ważą ponad tonę. By je unieść i umieścić w większych pojemnikach, trzeba będzie sprowadzić dźwig i rozebrać dach szklarni - tłumaczy.

Autor: Anna Agaciak

Obiekt powstał w latach 1959 -1966 na południu Ogrodu Botanicznego. Zbudowano wtedy kompleks składający się z palmiarni i cieplarni. Został nazwany - dla uczczenia jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, obchodzonego w 1964 roku - szklarnią Jubileuszową.

Zwiedzający znajdą tu mnóstwo atrakcji. Największa to unikatowa, najstarsza i najbogatsza w Polsce kolekcja sagowców. Właśnie pięć okazów tej grupy roślin czeka przesadzanie. W szklarni są też okazałe figowce, palmy, owocujące bananowce, paprocie czy szklana gablota z roślinami mięsożernymi.

Rośliny w szklarni bardzo się rozrastają. Powinny mieć więcej miejsca, ale na rozbudowę obiektu nie ma szans. - Podjęliśmy więc decyzję o profilowaniu kolekcji - mówi kierownik Mitka. - Zrezygnujemy z części roślin ze szklarni, sprzedając je mieszkańcom. Pozbędziemy się nawet dużych okazów, w ten sposób robiąc miejsce dla cenniejszych roślin. Ogród będzie sukcesywnie ogłaszał akcje wyprzedaży.

Kolekcją roślin w szklarni zajmuje się Tomasz Głuszak. Zapewnia, że wszystkie okazy są tu interesujące, ale najważniejszą grupą są sagowce - to przecież „żyjące dinozaury” w świecie roślin.

Ich historia rozpoczęła się już 280 mln lat temu, w erze paleozoicznej. Są podobne pokrojowo do palm, mają jednak pióropusz dużych, pierzastych, bardzo sztywnych liści. W szklarni do najstarszych należą: cycas revoluta, cykas circinalis i ceratozamia mexicana oraz sędziwa dioon edule (tzw. palma żałobna) zakupiona w 1848 roku.

Krakowski Ogród Botaniczny ma w swej bogatej kolekcji ponad 70 gatunków sagowców, z których kilka udaje się nawet rozmnażać (są dojrzałe osobniki męskie i żeńskie). Kilka okazów liczy ponad 150 lat i prawdopodobnie pochodzi ze swoich naturalnych stanowisk.

Rośliny te rosną wolno. Są wrażliwe na niskie temperatury i muszą rosnąć w miejscu, gdzie zawsze jest powyżej plus 5 stopni Celsjusza. Nie nadają się do uprawy w gruncie. Są jedną z najstarszych grup roślin nasiennych na Ziemi i czasem słusznie odnoszone do roślin należących do czasów prehistorycznych.

- Dla naszych największych okazów zamówiliśmy już większe kubły i przygotowujemy odpowiednie podłoże - mówi Tomasz Głuszak.

Szklarnię czeka nie tylko przesadzanie roślin. Trzeba także posprzątać basen. Wymiany doczekają się popękane szyby w obiekcie. Ustawione zostaną także nowe tablice edukacyjne.

Przypomnijmy, otwarcie Ogrodu Botanicznego nastąpi w połowie kwietnia. W sezonie zimowym zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z okazji wystaw i prelekcji. W tych dniach Ogród jest dostępny dla zwiedzających w godzinach 10-14. Zamknięte są szklarnie oraz Muzeum Ogrodu Botanicznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski