Wielkie święto krakowskich aktorów, reżyserów i scenografów w Teatrze im. J. Słowackiego [ZDJĘCIA]

(ŁUG)
Udostępnij:
W Międzynarodowym Dniu Teatru w Krakowie odbył się uroczysty Raut Aktorów

W poniedziałek w Teatrze im. J. Słowackiego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru odbył się uroczysty Raut Aktorów. Wraz z nim po kilkunastu latach przerwy powróciły środowiskowe nagrody Ludwiki, a także plebiscyt Złote Maski, który wraz z „Dziennikiem Polskim” zorganizowało Radio Kraków i krakowski oddział ZASP.

- Cieszymy się, że w tym szczególnym dniu dla wszystkich ludzi teatru spotyka się w naszych progach całe środowisko teatralne Krakowa - powiedział na rozpoczęcie Krzysztof Głuchowski, dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.

Złote Maski otrzymali Małgorzata Piskorz i Radosław Krzyżowski (najpopularniejsi aktorzy) oraz spektakle „Legalna blondynka” w Teatrze Variete i „Syn smoka” w Teatrze Ludowym (najpopularniejsze spektakle).

Gości powitał Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego. To właśnie tam miała miejsce uroczysta gala - czyli Raut Aktorów.

Odczytano też orędzie, napisane z okazji Dnia Teatru w tym roku przez Isabelle Huppert. „Teatr dla mnie to Inny, dialog, brak nienawiści, przyjaźń między narodami. (...) Teatr nas broni i chroni” - usłyszeliśmy.

A potem przyszła pora na nagrody, wśród których znalazły się przyznane przez czytelników „Dziennika Polskiego” i słuchaczy Radia Kraków Złote Maski dla najpopularniejszych ludzi teatru.

Wśród aktorek w głosowaniu teatromanów wygrała Małgorzata Piskorz, od 2004 roku należąca do zespołu Teatru Bagatela.

Zapytana, wyznała, że nie czuje się najpopularniejsza aktorką Krakowa, ale ma świadomość, że liczne role w farsach tak popularnego teatru i tak często grającego jak Bagatela sprzyja popularności aktora.

- Potwierdzają to głosy widzów, wyrażających pozytywne opinie o spektaklach, w których gram - mówi

Złotą Maskę dla najpopularniejszego aktora odebrał Radosław Krzyżowski, aktor Narodowego Starego Teatru.

- To był dla mnie dziwny rok, podzielony na dwie, niepodobne do siebie połowy. Po „Wrogu ludu” w reżyserii Jana Klaty właściwie nie grałem w niczym nowym. Miałem czas dla siebie. Czytałem i grałem na gitarze. Potem się zaczęło. To był rok zmian i nowych wyzwań, więc to wyróżnienie tym bardziej cieszy - tłumaczy nam nagrodzony.

Złotą Maskę dla najpopularniejszego spektaklu odbierał Janusz Szydłowski, twórca i dyrektor Teatru Variete, ponieważ przypadła ona bowiem musicalowi „Legalna blondynka”, pierwszemu spektaklowi wystawionemu na tej scenie.

- Oczywiście cieszę się bardzo z wyróżnienia. Wszak widz to najważniejszy recenzent. Teraz wiem, że dobrze zrobiłem, wybierając ten tytuł i Janusza Józefowicza. Właśnie to sprawiło, że spektakl bawi i wygrywa. A znakomita obsada jest również autorem tego sukcesu - powiedział nam dyrektor - powiedział nam dyrektor Teatru Variete Janusz Szydłowski, usatysfakcjonowany sukcesem „Legalnej blondynki”.

Najpopularniejszym spektaklem dla dzieci został „Syn smoka” (1231 głosów) w reżyserii Tadeusza Łomnickiego, wystawiony w Teatrze Ludowym. I to jego dyrektor, Małgorzata Bogajewska, wraz z reżyserem odbierali nagrodę.

- Chciałem zrobić taki spektakl, o którym sam marzyłem w dzieciństwie - mówił nam reżyser Tadeusz Łomnicki.

A potem nadszedł czas na laureatów Ludwików. Nagroda ta przyznana została po raz pierwszy za rok 1999 (wtedy jedynie w czterech kategoriach), a jest nią statuetka przedstawiająca Starego Wiarusa z „Warszawianki” Wyspiańskiego, granego przez Ludwika Solskiego.

Ludwikiem w kategorii najlepszy spektakl uhonorowano „Do dna”, który został wystawiony w krakowskiej PWST.

Twórczyni tego przedstawienia - Ewa Kaim - otrzymała Ludwika z najlepszą reżyserię.

W kategorii najlepsza rola kobieca równa ilość głosów sprawiła, że przyznano dwie statuetki - Małgorzacie Kochan za postać Elaine Friedman w „Sekretnym życiu Friedmanów” oraz Dorocie Segdzie, wcielającej się w Kathrine Switzer w spektaklu „Triumf woli”.

Najlepszą rolę męską, zdaniem kapituły, zagrał Krzysztof Globisz w spektaklu „Wieloryb The Globe”.

Za najlepszą rolę komediową sezonu 2016 uznano występ Tadeusza Huka w „Dziewczynie z plakatu”.

W kategorii partnerska rola kobieca zwyciężyła Dominika Bednarczyk za spektakl „Dzieje upadków”.

W kategorii partnerska rola męska równą ilość głosów zdobyli Łukasz Szczepanowski za „Do dna” i Roman Gancarczyk za „Kosmos”.

Najlepszej scenografii dopatrzono się w spektaklu „Podopieczni”- jej autorką jest Barbara Hanicka.

Nagrodę w kategorii Najlepsza Oryginalna Muzyka otrzymali Antonis Skolias i Zuzanna Skolias za „Wieloryb The Globe”.

Ludwik Honorowy za całokształt twórczości przypadł Marianowi Cebulskiemu, aktorowi, który całe życie wierny był Teatrowi im. J. Słowackiego, a grał w nim już w sezonie 1947/48. Dodajmy, że 21 marca skończył 93 lata.

Wczoraj też ogłoszeni zostali laureaci 40. edycji Nagrody im. Leona Schillera, przyznawanej przez ZASP. Zostali nimi aktorka-lalkarka Malwina Czekaj oraz reżyser Krzysztof Garbaczewski.

Z kolei długoletni aktor Starego Teatru i pedagog PWST Leszek Piskorz otrzymał przyznany przez Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi.

W części artystycznej wystąpił zespół Kurtyna Siemiradzkiego oraz formacja Wataha Drums Marka „Smoka” Rajssa.

A potem już był czas na komentarze, rozmowy i radość - tak z powodu nagród, jak i powrotu po 13 latach samego rautu - które trwały niemal do samego rana dnia dzisiejszego.

ZOBACZ TEŻ: XI Krakowski Raut Aktorów. Wierzę w związek wszystkich, których łączy teatr

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie