Wielkie Święto Soli jest tylko raz w roku. Wyłącznie w...

Wielkie Święto Soli jest tylko raz w roku. Wyłącznie w Wieliczce

Jolanta Białek

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Podczas Święta Soli każdy może samodzielnie skręcić linę
1/2

Przejdź do
galerii zdjęć

©fot. MŻK Wieliczka

Wydarzenie. Święto Soli to duma Wieliczki. Oryginalna impreza odbywa się w mieście od 16 lat. W tym roku zaplanowano ją na 11 czerwca.
Solne świętowanie, podczas którego przygotowano łącznie ponad 50 różnorodnych atrakcji dla dzieci i dorosłych, odbędzie się w niedzielę, tradycyjnie na dziedzińcu i w komnatach Zamku Żupnego. Motto tegorocznej imprezy brzmi: „Sól dla kultury - od morza aż po góry”.

Idea tego wydarzenia to „Szczypta wiedzy, szczypta zabawy”. Każdy znajdzie coś dla siebie. Przy zamku staną warsztaty rzemieślnicze, pokazujące dawne zawody związane z wydobyciem soli.
- Każdy będzie mógł własnoręcznie wykonać pieczęć, nauczyć się kaligrafii, skręcić linę czy ulepić garnek, a także spróbować sił jako kowal. Natomiast stanowisko archeologiczne zobrazuje, że solnictwo wielickie ma już ok. 5500 lat - zapowiadają organizatorzy imprezy.

Przygotowano liczne zabawy m.in.: zjazd na linie z XIV-wiecznej baszty, tzw. quest „Solne podróże”, lepienie gigantycznej solniczki oraz warsztaty plastyczne z masą solną. Można będzie spróbować smakołyków z kuchni żupnej, posłuchać kapeli Góralska Hora i zespołu Sąsiedzi, folk&szanty lub zwiedzić wystawę „Zapomniana kolekcja”.

Święto Soli, nad którym patronat medialny objął „Dziennik Polski”, odbędzie się w godz. 10-18. Wstęp wolny.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie? - odcinek 6

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, NaszeMiastoKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo