Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielokulturowy Kraków. Spotkanie z kulturą krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach Art Pikniku w Willi Decjusza

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Willa Decjusza od lat jest bowiem członkiem wyszehradzkiej sieci organizacji animujących szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, miejscem spotkań przyszłych przywódców regionalnych oraz centrum innowacyjnych rozwiązań
Willa Decjusza od lat jest bowiem członkiem wyszehradzkiej sieci organizacji animujących szereg inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, miejscem spotkań przyszłych przywódców regionalnych oraz centrum innowacyjnych rozwiązań Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Literatura, plakat, film, muzyka, rzeźba, kuchnia i sport z Czech, Słowacji, Węgier i Polski - tak w skrócie prezentuje się program tegorocznego Art Pikniku w Willi Decjusza. Spotkania z kulturą krajów Grupy Wyszehradzkiej od 1 do 4 lipca.

FLESZ - Kwarantanna dla “Wyspiarzy”, wariant “Delta” w natarciu

od 16 lat

„Art Piknik w Willi Decjusza” to cykliczne wydarzenie poświęcone prezentacji i przybliżaniu krakowianom różnorodności kulturowej naszego miasta oraz jego wielokulturowych korzeni. Realizacja Art Pikniku w jednej z ciekawszych przestrzeni Krakowa, założonej przez przybysza z dalekiej Alzacji, Niemca Justusa Ludwika Decjusza nawiązuje do charakteru miasta - otwartego i budującego swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych oraz bliskie kontakty z krajami Europy Środkowo-Wschodniej.

Od 1 do 4 lipca w ramach Art Pikniku Willa Decjusza będzie prezentowała kulturę krajów Grupy Wyszehradzkiej. We współpracy z licznymi instytucjami kultury powstał program ukazujący interesujące i wartościowe zjawiska w sztukach plastycznych, filmie, literaturze i muzyce Węgier, Czech, Słowacji i Polski.

Program zainauguruje 1 lipca wędrowna wystawa plakatu z krajów V4 „PoszTerra” (godz. 18.00, Willa Decjusza, dolny dziedziniec). Kraje Grupy wyszehradzkiej to potęgi w sztuce plakatu, co podkreślają organizowane od wielu lat cykliczne wydarzenia, takie jak: Biennale w Brnie, Triennale w Trnawie, budapeszteński Posterfest i warszawskie Biennale Plakatu. Wystawa będzie prezentowana w do końca lipca 2021 roku.

Na otwarcie organizatorzy zaplanowali pokaz gry w teqball. Swoich sił w dyscyplinie sportowej, wymyślonej przez dwóch węgierskich miłośników piłki nożnej, będą mogli spróbować także krakowianie. (1.07., godz. 18.30-20.30, Ogród Gotycki).

Spotkania literackie poświęcone wspólnej tożsamości środkowoeuropejskich krajów to propozycja nie tylko dla zainteresowanych współczesną literaturą. Czy istnieje dziś literatura Środkowej Europy? Na to pytanie będą szukali odpowiedzi uczestnicy spotkania - Pavol Rankov (Słowacja), Alena Mornštajnová (Czechy), Aleksander Kaczorowski (Polska) oraz Ferenc Czinki (Węgry) – stypendyści programu Wyszehradzkich Rezydencji Literackich, realizowanego od 2012 roku przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz Stowarzyszenie Willa Decjusza. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Hudymač (2.07., godz. 17.00, Willa Decjusza).

Tradycyjna muzyka w nowoczesnej aranżacji to nowa twarz muzyki bałkańskiej - w Krakowie zabrzmi podczas koncertu zespołu BalkanArtz (2.0.7., godz. 18.00, Willa Decjusza).

W ramach przybliżania krakowianom kultury krajów V4 zaplanowana została także wystawa monotypii i rzeźb „Botanical Dream no.11” prof. Milana Lukáča (otwarcie wystawy 3.07., godz. 18.00, Willa Decjusza) będąca artystyczną podróżą w czasie - powrotem twórcy do czasów dzieciństwa i jego fascynacji przyrodą. Ekspozycja przybierająca formę rzeźb i grafik, zainspirowana florą i fauną ogrodu z dzieciństwa, tworzy mityczną przestrzeń – z jednej strony intymną i bliską, z drugiej symbolizującą cały świat i życie – będzie doskonale korespondować z zieloną przestrzenią wokół pałacu oraz stanowić intrygujące nawiązanie do rzeźb Bronisława Chromego, prezentowanych w Parku Decjusza, nieopodal Willi.

Obraz wspólnego obszaru kulturowego dopełni kino. W zielonych plenerach Willi Decjusza odbędą się seanse filmowe pod hasłem "Havel w roli głównej". Widzowie zobaczą dokumenty: "Olga", reż. Miroslav Janek (1.07, godz. 19.00) opowiadający o Oldze Havlovej, kobiecie, która od początku stała u boku prezydenta Václava Havla; "Obywatel Havel", reż. Miroslav Janek (2.07., godz. 19.00); "Nasz Waszek. O sile bezsilnych", reż. Krystyna Krauze (4.07, godz. 19.00) to filmowa refleksja nad losami i dorobkiem życiowym Vaclava Havla; Na pokazy obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

Spotkanie z Grupą Wyszehradzką w Krakowie dopełnią wystawa „Václav Havel. Polityka i sumienie” (1.07.-4.07., Willa Decjusza), wykład prof. Aleksandry Przegalińskiej, futurolożki (5.07., godz. 10.45, Willa Decjusza) i debata panelowa dotycząca 30 lat V4, w której udział wezmą: Ivan Jestřáb, Ambasador Republiki Czeskiej w Polsce, dr Tibor Gerencsér, Konsul Generalny Węgier w Krakowie, Tomaš Kašaj, Konsul Generalny Republiki Słowackiej w Krakowie i Zbigniew Rau, Minister Spraw Zagranicznych. Spotkanie poprowadzi Jarosław Gugała (5.07., godz. 12.00, Willa Decjusza). Debata będzie transmitowana na profile Facebook Stowarzyszenia Willa Decjusza.

Przez cały czas trwania Art Pikniku kawiarniany ogródek Willi Decjusza będzie serwował wyszehradzkie menu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Wielokulturowy Kraków. Spotkanie z kulturą krajów Grupy Wyszehradzkiej w ramach Art Pikniku w Willi Decjusza - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski