Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wielomilionowa inwestycja na Kampusie UJ - nowa hala Synchrotronu SOLARIS

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Ruszyła od dawna planowana rozbudowa hali eksperymentalnej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS w Krakowie, funkcjonującego przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Powiększenie ośrodka jest niezbędne, aby zmieścić nową infrastrukturę badawczą i poszerzyć jego możliwości o kolejne kluczowe dla polskich naukowców techniki pomiarowe. Inwestycja pochłonie niemal 41 mln zł i powinna być gotowa w połowie przyszłego roku.

FLESZ - Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

od 16 lat

Rozbudowa hali eksperymentalnej jest jednym z kroków milowych związanych z rozwojem synchrotronu SOLARIS. Powiększony budynek umożliwi przede wszystkim uruchomienie 4 kolejnych linii badawczych, w tym SOLCRYS przeznaczonej do badań strukturalnych, która już teraz jest w zaawansowanej fazie projektowej.

Linia ta umożliwi m.in. analizy struktury białek, wirusów, kwasów nukleinowych i polimerów. Swoje miejsce w nowej hali znajdzie też Krajowe Centrum Kriomikroskopii Elektronowej. Dotychczas 2 mikroskopy elektronowe - Titan Krios i Glacios - znajdują się w specjalnie do tego celu zbudowanych laboratoriach w doku załadowczym starej części budynku. Na terenie powiększonej hali powstanie pracownia kriomikroskopii elektronowej, mająca pomieścić docelowo aż 4 mikroskopy.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS zostało wybudowane w latach 2010-2015 przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron - źródło wyjątkowego światła, czyli promieniowania elektromagnetycznego (synchrotronowego). Promieniowanie to jest wykorzystywane do badań w wielu dziedzinach nauki: od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki. Krakowski ośrodek to pierwsza i jedyna tego typu infrastruktura badawcza w Europie Środkowo-Wschodniej. Na świecie funkcjonuje kilkadziesiąt takich ośrodków badawczych, które mają ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski