Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielu chętnych do Rio

Artur Bogacki
Krakowska ekipa kobiet, od lewej: Anna Wierzbowska, Patrycja Supińska, Maria Wierzbowska, Katarzyna Wełna, trener Iwona Wójcik-Pietruszka, Patrycja Pająk, Julia Styła, Maria Springwald i Karolina Smyrak
Krakowska ekipa kobiet, od lewej: Anna Wierzbowska, Patrycja Supińska, Maria Wierzbowska, Katarzyna Wełna, trener Iwona Wójcik-Pietruszka, Patrycja Pająk, Julia Styła, Maria Springwald i Karolina Smyrak FOT. ARCHIWUM
Wioślarstwo. Po wyjątkowo udanym sezonie krakowianie szykują się do walki o igrzyska.

Zawodnicy spod Wawelu od kilku lat liczą się w krajowej czołówce, ale tak dobrego roku nie mieli. – Warto podkreślić, że nasi zawodnicy startowali w reprezentacjach narodowych we wszystkich kategoriach wiekowych i na wszystkich międzynarodowych imprezach – cieszy się Iwona Wójcik-Pietruszka, trenerka w AZS AWF i UKS 1993 Kraków.

– Największą niespodzianką było zdobycie złotego medalu w ósemce kobiet podczas mistrzostw Polski. W tej konkurencji Kraków nie miał osady przez ponad 40 lat.

W mistrzostwach kraju we wszystkich kategoriach wioślarze z trzech krakowskich klubów zdobyli 23 medale (12 złotych, 8 srebrnych i 3 brązowe). Najwięcej miał ich AZS AWF – 20, UKS 1993 – 2, a UKS Salwator – 1. Największe sukcesy odniosła Maria Springwald. Z koleżankami z czwórki podwójnej wywalczyła brązowy medal mistrzostwa Europy (na MŚ ta osada zajęła 8. miejsce), a z akademickich MŚ przywiozła złoto w dwójce podwójnej.

Z kolei w młodzieżowych mistrzostwach globu startowali Julia Styła (ósemka) i Dominik Czaja (czwórka podwójna), zajmując 6. lokaty. Katarzyna Pilch i Karolina Smyrak w dwójce bez sterniczki były 4. na mistrzostwach Europy juniorek i 6. w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich. Wiosłowały też w czwórce na MŚ juniorek (12. miejsce).

Bart­łomiej Turosz przywiózł złoto z juniorskich regat Coupe de la Jeunesse (czwórka podwójna; 8. w dwójce podwójnej był Sebastian Kurek). Małgorzata Chmielek i Barbara Wojtaro­wicz zdobyły srebrny medal podczas regat Nadziei Olimpijskich (dwójka bez sterniczki juniorek młodszych).

W sezonie 2015 rozegra się walka o miejsca w kadrze na igrzyska w Rio de Janeiro. Przepustkę będzie można wywalczyć podczas mistrzostw świata. – Jest bardzo duża szansa, że będziemy mieć w Krakowie olimpijczyków. Na przykład Maria Springwald jest liderką rankingu kobiet i powinna wywalczyć miejsce w czwórce. Inni nasi wioślarze też są w grupie centralnego szkolenia – mówi trenerka.

Z reprezentacją ćwiczy startująca w wadze lekkiej Katarzyna Wełna. W 2013 roku zdobyła brąz ME w dwójce podwójnej, a miniony sezon miała stracony z powodu zabiegu, który przeszła wiosną. Miejsce w kadrze ma się też znaleźć dla Anny i Marii Wierzbowskich. Wcześniej ich nie powoływano, gdyż klubowa osada AZS AWF ponoć była – ze względu na dużą różnicę wieku między siostrami – mało perspektywiczna.

– W kraju wygrywały ze wszystkimi. W przyszłym roku mają się sprawdzić na arenie międzynarodowej. Zobaczymy, jak sobie poradzą. Wyniki badań wydolnościowych są obiecujące – mówi Wójcik-Pietruszka.

Pamiętać też trzeba o skiffiście Natanie Węgrzyckim-Szymczyku. Krakowianin reprezentujący AZS AWF Warszawa ma m.in. złoto MŚ juniorów z 2013 r. oraz srebro młodzieżowych MŚ z minionego sezonu.

Jeśli wszystko pójdzie po myśli naszych wioślarzy, na igrzyska do Brazylii pojedzie aż 5 osób z Krakowa. A może ktoś jeszcze?

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski