Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiersz za przewodnika

Urszula Wolak
Na ul. Brackiej usłyszymy m.in. limeryki Szymborskiej
Na ul. Brackiej usłyszymy m.in. limeryki Szymborskiej Andrzej Banaś
Literatura. Nie tylko wzniosłą poezją Kraków żyje, o czym przekonamy się podczas literackiego spaceru po mieście. Usłyszymy m.in. zabawne limeryki i teksty kabaretowe

To będzie niekonwencjonalne zwiedzanie miasta. Uczestnicy jutrzejszej wycieczki nie będą podziwiać żadnych zabytków. Czeka na nich bowiem kolejny literacki spacer po Krakowie.

- Zwiedzający usłyszą zabawne, często rubaszne wiersze, limeryki i teksty piosenek kabaretowych - mówi Robert Piaskowski, koordynator projektu Kraków Miasto Literatury UNESCO. To w jego ramach Krakowskie Biuro Festiwalowe organizuje nietypowe spacery po Krakowie. Start o godz. 17 z Małego Rynku.

Spacer śladem adresów związanych z pisarzami, poetami oraz ważnymi dla Krakowa książkami będzie trwał około dwóch godzin.

- Niektóre rozpoznawalne miejsca w Krakowie posłużą do tego, by w ich pobliżu przeczytać utwory o lekkiej, zabawnej tematyce - odsłania kulisy scenariusza spaceru Anna Hojwa.

Zwiedzający zatrzymają się na przykład na ulicy Brackiej, tuż obok kawiarni Nowa Prowincja, gdzie bywała m.in. Wisława Szymborska. - Usłyszymy wtedy jej wybrane limeryki - mówi przewodniczka. Powrócimy jednak nie tylko do utworów noblistki, ale także do twórczości m.in. Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy też Bronisława Maja. - Postanowiliśmy odejść nieco od podniosłego tonu poprzednich literackich spacerów po Krakowie, gdy kroczyliśmy np. poważnym szlakiem Czesława Miłosza - dodaje.

Dla kontrastu wybrzmią jutro teksty kabaretowe. - Czyż nie z nich w końcu słynął Kraków w dobie Młodej Polski? - pyta retorycznie Robert Piaskowski. I dodaje: - Uczestnicy spaceru będą też mogli odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ważna jest dziś dla czytelników rozrywkowa funkcja tekstów.

Każdy może zadać nurtujące go pytania. - Żywy kontakt publiczności z przewodnikiem jest jak najbardziej wskazany. Mam nadzieję, że uczestnicy spaceru będą równie żywiołowi jak poprzednio - mówi Anna Hojwa.

Przewodniczka wie, że program niekonwencjonalnego zwiedzania miasta nie wyczerpie zagadnienia. Ma jednak nadzieję, że zachęci do trwałego zgłębiania literackiego oblicza miasta.

, że uczestnictwo w spacerze jest bezpłatne. Należy jednak zgłosić wcześniej chęć udziału w nietypowym zwiedzaniu, wysyłając maila na adres organizatora: [email protected] Liczba miejsc jest ograniczona.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski