Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierzby są ogołocone, czyli zostały uratowane

Arkadiusz Fularski
Ogławianiu towarzyszyło sadzenie wierzb
Ogławianiu towarzyszyło sadzenie wierzb Fot. Arkadiusz Fularski
Ostrów. W szkole, remizie i w terenie świętowano XI Małopolskie Dni Wierzby Głowiastej.

Dwudniowa impreza zgromadziła wielu sympatyków ochrony środowiska, w tym uczniów kilku szkół gimnazjalnych i podstawowych. - Wiele osób zadaje mi pytanie, jaki jest cel organizowania imprezy. Odpowiadam wówczas, że wierzby nie tylko mogą, ale powinny być ogławiane. Wierzba rośnie bardzo szybko, dlatego co 4-5 lat można odcinać wyrośnięte konary, na przykład na opał. Wiele z dawniej sadzonych drzew rozrasta się do ogromnych rozmiarów. Takie rozrośnięte drzewa łatwo ulegają wyłamaniu przez wiatr - tłumaczy Waldemar Bucki.

- W wyniku systematycznego ścinania pędów na stałej wysokości, tworzy się charakterystyczna „głowa wierzbowa”, czyli zgrubienie z licznymi dziuplami i szczelinami, zamieszkiwane przez wiele gatunków ptaków. Na takich ogłowionych wierzbach żerują owady przyciągające liczne ptaki, a miękkie drewno ułatwia kucie dziupli dzięciołom. Wnętrze spróchniałych wierzb często zasiedlają trzmiele, drugi po pszczołach gatunek zapylający rośliny. To wszystko powoduje, że powinniśmy dbać o wierzbę głowiastą - dodaje prof. dr. hab. Andrzej Dubiel.

Dwudniowe obchody podzielone były na kilka segmentów. Nie zabrakło wykładów gromkimi brawami nagradzano występy młodzieży ze szkół podstawowej i gimnazjum w Ostrowie oraz w Piotr-kowicach Małych. Tradycyjnie dokonano wyboru królowej (Danuta Bucka) i króla (Andrzej Olender) wierzby na rok 2017. Symbolicznej koronacji dokonał wicewojewoda małopolski Józef Gawron, a akty nadania godności królewskiej wręczył starosta proszowicki Grzegorz Pióro.

W drugim dniu przewidziano zajęcia w terenie przy ogławianiu i sadzeniu drzew. Słoneczna pogoda pozwoliła zgromadzić na łąkach w Ostrowie kilkudziesięciu uczniów ze szkół w Ostrowie (SP i Gimnazjum), Proszo-wicach (SP nr 1 i Gimnazjum) i Karwinie, druhów z OSP Ostrów, przyrodników. Atrakcją dla młodzieży były przejażdżki bryczką z Andrzejem Klimczykiem w roli stangreta. - Z pomocą strażaków z Ostrowa ogłowiliśmy kolejne kilkanaście wierzb i tyle samo zasadziliśmy. Ważny jest udział bardzo wielu młodych ludzi w wykładach ekologicznych i w pracach przy ogławianiu i sadzeniu drzew - wyjaśnia prezes Bucki.

Po kilkugodzinnych zajęciach ekologicznych w terenie, uczestników ugościły panie z KGW w Ostrowie. Panie z KGW pod kierunkiem Moniki Kowalskiej-Maj dwoiły się i troiły, aby sprostać gustom kulinarnym przyrodników. Po poczęstunku o „Królowej wierzbie głowiastej” opowiadał dr Krzysztof Mudryk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, a o wierzbach głowiastych w dolinie Szreniawy mówił dr Waldemara Szendera, anatomiast o Grupie Ekologicznej z Siedlec opowiadał Ireneusz Kaługa.

Przy okazji ogławiania wierzb zorganizowano też Małopolską Akcję Sadzenia Drzew. Sadzonki przekazał wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Organizatorzy wręczyli gościom kilkanaście ptasich budek lęgowych z prośbą o ich powieszenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski