Wierzchosławice. Premier Morawiecki na rocznicy urodzin...

Wierzchosławice. Premier Morawiecki na rocznicy urodzin Witosa

Zdjęcie autora materiału
Robert Gąsiorek

Aktualizacja:

Gazeta Krakowska

Wierzchosławice. Premier Morawiecki na rocznicy urodzin Witosa

©Archiwum

Już w najbliższą niedzielę w Wierzchosławicach odbędą się obchody związane ze 145 rocznicą urodziny Wincentego Witosa. Swoją wizytę w uroczystościach zapowiedział premier RP - Mateusz Morawiecki.
Wierzchosławice. Premier Morawiecki na rocznicy urodzin Witosa

©Archiwum

Głównym organizatorem uroczystości jest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a partnerem wydarzenia - powiat tarnowski.

Urodziny trzykrotnego premiera RP, Wincentego Witosa, w jego rodzinnej miejscowości świętowane są od 2014 roku. Jest to nawiązanie do spotkań działaczy rolniczej „Solidarności” przy grobie Witosa w okresie PRL. Od czterech lat w styczniu do Wierzchosławic przyjeżdżają delegacje rolników z całego kraju, leśnicy, a także politycy, parlamentarzyści i samorządowcy.

W ubiegłym roku w uroczystościach brał udział prezydent RP - Andrzej Duda. Tym razem w podtarnowskiej miejscowości ma się pojawić szef rządu. Zaplanowane jest m.in. wystąpienie Mateusz Morawieckiego.

Tegoroczne obchody rozpocznie msza święta w kościele parafialnym w Wierzchosławicach, którą o godzinie 11 w intencji Ojczyzny oraz rolników odprawi biskup tarnowski, Andrzej Jeż. Po nabożeństwie delegacje uczestników uroczystości przejdą pod grób Witosa, gdzie złożą wieńce i wiązanki kwiatów.

O godzinie 13 w Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach rozpocznie się konferencja naukowa. Po przywitaniu uczestników przez Przewodniczącego Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Wojciecha Włodarczyka, planowane są wystąpienia premiera i poseł Teresy Hałas, przewodniczącej ogólnopolskich struktur rolniczej „Solidarności”, a także mowy zaproszonych gości.

Na zakończenie wydarzenia poseł Włodzimierz Biernacki wygłosi wykład „Wincenty Witos jako Ojciec Niepodległości”. Odbędzie się też promocja sześciu albumów poświęconych „Ojcom Niepodległości”, wydanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz dyskusja na temat sytuacji w rolnictwie.

ZOBACZ KONIECZNIE
WIDEO: Uważaj, co kładziesz pod choinką! Niechciane prezenty świąteczneKomentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo