Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więźniowie walczą z graffiti na murach

Marcin Warszawski
Więźniowie zamalowują nielegalne graffiti
Więźniowie zamalowują nielegalne graffiti Archiwum krakowskiej Straży Miejskiej
O tym się mówi. W całym Krakowie zostały dotąd odnowione elewacje 27 budynków. Dzięki bezpłatnej pracy więźniów nielegalne bazgroły znikają m.in. z Nowej Huty i Prądnika

Są już pierwsze efekty porozumienia zawartego między Zarządem Budynków Komunalnych a Zakładem Karnym w Krakowie - Nowej Hucie. Do tej pory więźniowie zamalowali już nielegalne graffiti na 27 budynkach przychodni zdrowia znajdujących się między innymi na nowohuckich osiedlach: Na Stoku, Jagiellońskim i Uroczym.

- W wyniku pracy więźniów nielegalne graffiti usunięto z elewacji budynków o łącznej powierzchni trzech tysięcy metrów kwadratowych - informuje Agnieszka Nowak z Zarządu Budynków Komunalnych. Ta miejska spółka jako pierwsza zawarła w kwietniu tego roku porozumienie o współpracy z Zakładem Karnym w Krakowie - Nowej Hucie.

Przypomnijmy: przez niemal półtora roku Kraków był jednym z niewielu miast w Polsce, gdzie osoby przebywające w aresztach śledczych oraz więzieniach nie mogły pracować na rzecz miasta. Powodem takiej sytuacji było zawieszenie porozumienia o współpracy ze Służbą Więzienną. Przez wiele miesięcy różne miejskie spółki niezbyt przychylnie wypowiadały się o pracy więźniów na rzecz miasta, wytykając przy tym, że praca ta jest nieopłacalna.

Dopiero po tym jak ZBK jako pierwsza miejska jednostka na nowo zaczął korzystać z pracy osadzonych, prezydent Krakowa podpisał kompleksowe porozumienie ze Służbą Więzienną. W efekcie więźniowie - prócz usuwania graffiti - będą mogli być kierowani np. do sprzątania nielegalnych wysypisk śmieci czy odśnieżania chodników w zimie.

- Angażowanie skazanych do pracy na rzecz samorządu to z jednej strony możliwość rehabilitacji i resocjalizacji, swoiste odpracowanie przez nich win, a z drugiej strony to oczywiste korzyści społeczne w postaci wykonania konkretnej pracy - uważa płk Krzysztof Trela, dyrektor Okręgowej Izby Więziennej w Krakowie. I dodaje, że w całym regionie każdego dnia do nieodpłatnej pracy poza więzieniami udaje się ponad 500 osób.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski