Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wikary z Niegowici

Redakcja
Fot. Marcin Bednarz
Fot. Marcin Bednarz
Jan Paweł II przybył do Niegowici 28 lipca 1948 r. Jego praca duszpasterska na pierwszej parafii trwała tylko rok. Była jednak bardzo owocna. Ks. Karol Wojtyła pełnił obowiązki wikariusza i katechety. Uczył religii w pięciu szkołach podstawowych, w wioskach należących do parafii w Niegowici, do których dowożono go wozem konnym lub bryczką.

Fot. Marcin Bednarz

Ksiądz Wojtyła nie mieszkał na plebanii, lecz w wikarówce. Informuje o tym niewielka tabliczka na ścianie budynku. Wikarówka znajduje się niemal na wprost obecnego kościoła.

Starsi mieszkańcy Niegowici potrafią godzinami opowiadać o swoim, błogosławionym dziś, wikarym. Zapamiętali go, jako człowieka niezwykle wrażliwego na krzywdę ludzką i biedę. Oddawał potrzebującym wszystko, co miał. Sam chodził w połatanych butach i pocerowanej sutannie. Mieszkał w spartańskich warunkach. Nie miał nawet poduszki. W nocy kładł pod głowę wełniany kubrak. Gdy mieszkańcy Niegowici dowiedzieli się o tym, ktoś przyniósł mu poduszkę. Karol Wojtyła nie spał na niej zbyt długo. Podarował poduszkę pogorzelcom.

Ks. Wojtyła sprawił, że w tej małej wiosce rozkwitło życie kulturalne. Jeździł z młodzieżą na wycieczki do krakowskich teatrów, prowadził kółko dramatyczne, urządzał wieczory literackie.

Najbardziej trwałą, materialną pozostałością po pobycie ks. Karola Wojtyły w Niegowici jest murowany kościół, powstały w znacznej mierze z jego inicjatywy. Przyszły papież osobiście kopał fundamenty pod nową świątynię.

Budowę zakończono w 1959 roku, a konsekracji w 1966 r. dokonał Karol Wojtyła, już jako arcybiskup. W kościele jest konfesjonał, w którym spowiadał przyszły papież i replika jego watykańskiego grobu w jednej z kaplic. W tej samej kaplicy umieszczono reprodukcję fotografii przedstawiającej Jana Pawła II w czasie jego ostatniej Drogi Krzyżowej. W fotografię wkomponowany jest kawałek drewna pochodzący z krzyża trzymanego wtedy przez papieża. Na suficie prezbiterium można zobaczyć malowidło przedstawiające młodego księdza Wojtyłę modlącego się przed obrazem Matki Boskiej Niegowickiej.

Przed kościołem stoi pomnik z brązu przedstawiający Karola Wojtyłę jako młodego księdza w sutannie, z pelerynką, w lewej ręce trzyma katechizm, a prawą błogosławi. Autorem projektu jest Włoch, prof. Romano Pelloni.

Dla mieszkańców Niegowici, którzy przy okazji rodzinnych spotkań oglądają zdjęcia z chrztów, Komunii św. i ślubów, na których są razem z ks. Karolem Wojtyłą, czasy, gdy był tam wikarym wcale nie są tak odległe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski