Wikipedia jest dla wszystkich

Wikipedia jest dla wszystkich

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne

Dziś w Poznaniu rozpoczyna się dwudniowe spotkanie z okazji dziesiątej rocznicy powstania polskojęzycznej Wikipedii. W jakich okolicznościach doszło do jej powstania?
Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne

Fot. archiwum prywatne

ROZMOWA z dr. hab. TOMASZEM GANICZEM, prezesem Stowarzyszenia Wikimedia Polska

- W 2001 r. dwóch polskich intenautów, Krzysztof Jasiutowicz i Paweł Jochym, którzy wcześniej działali w angielskojęzycznej Wikipedii, postanowiło założyć podobny projekt w krajowym internecie.
Nazwali go Polska Wolna Encyklopedia Sieciowa. Następnie zaczęli na forach dyskusyjnych i w innych sieciowych miejscach namawiać ludzi do przyłączenia się i w ten sposób rzecz się rozrastała. Dziś polska Wikipedia ma ponad 800 tys. artykułów i jest piątą co do wielkości na świecie.

- Jak liczna jest grupa polskich wikipedystów, czyli tych, którzy tworzą hasła?

- Nasze statystyki mówią, że liczba osób wykonujących więcej niż dziesięć edycji miesięcznie wynosi około 10 tys. Z kolei bardzo aktywnych edytorów, tj. takich, którzy wykonują powyżej stu edycji miesięcznie, mamy około trzystu.

- A ile osób korzysta z polskiej Wikipedii?

- Statystyki pokazują, że jest to między 10 a 15 mln indywidualnych użytkowników miesięcznie. Można więc powiedzieć, że z polskiej Wikipedii korzysta trochę poniżej 50 proc. wszystkich polskich internautów. Co drugi przeciętny internauta w Polsce przynajmniej raz na miesiąc zagląda do Wikipedii.

- Z czego utrzymuje się Wikipedia?

- Obsługiwana jest przez amerykańską fundację, która co roku organizuje zbiórkę publiczną na utrzymanie przedsięwzięcia. Są też rozmaite dodatkowe źródła dochodów: donacje od innych fundacji, wpływy ze sprzedaży znaku towarowego itp. Pieniądze przeznaczane są na utrzymanie serwerów i opłacenie pracowników.

- Jak w przyszłości rozwijać się będzie Wikipedia?

- Bez wątpienia nie wrócimy już do sytuacji z początków istnienia, kiedy to w ciągu roku liczba haseł ulegała podwojeniu. Obecnie przyrost jest bardziej liniowy, tzn. na dobę powstaje około 300 artykułów i nie ma już takiego boomu. Jednocześnie istniejące już artykuły są zmienianie, poprawiane, aktualizowane. Przyrost haseł, oczywiście, cały czas będzie, bo zmienia się świat i rzeczywistość, pojawiają się nowe wydarzenia, postacie, wynalazki. Ten proces nigdy nie będzie miał końca.

Rozmawiał Paweł Stachnik

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo