Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiklina nie zapuściła korzeni

ziob
Projekt popierany przez ówczesne władze samorządowe gminy rodził się wtedy, gdy zakład wyrobów azbestowych w Szczucinie zaczął popadać w tarapaty i zwalniać załogę. Samorządowcy byli przekonani, że powstanie upraw wikliny i jej przetwórstwo częściowo złagodzą skutki upadku szczucińskiej azbestowni.

   Kilka lat temu wydawało się, że w okolicach Szczucina powstaną uprawy wikliny, które będą mogły poprawić status materialny mieszkańców gminy. Z dawnych projektów jednak nic nie wyszło.
   Nawiązano kontakt z największym zagłębiem wikliniarskim w Polsce, znajdującym się na Podkarpaciu, w dolinie Sanu, w okolicach Rudnika i Leżajska. Chciano wykorzystać doświadczenia tamtejszych plantatorów i wytwórców wyrobów z wikliny. Po kilku latach okazuje się, że wiklina w gminie Szczucin nie zapuściła na dłużej korzeni.
   - Przymiarki do uprawy wikliny u nas rzeczywiście były. Wiadomo mi, że powstały dwie plantacje, ale ich właściciele prędko zrezygnowali. Słyszałem, że zabrakło odbiorców surowca. Dzisiaj na ten temat panuje cisza - powiedział nam jeden z pracowników Referatu Rolnictwa w Urzędzie Gminy w Szczucinie.
   Bardzo prawdopodobne, że losy tego projektu potoczyłyby się inaczej, gdyby odbiorcy surowca znajdowali się na miejscu, gdyby w okolicach Szczucina mieszkańcy zajęli się produkcją wyrobów plecionkarskich. Tymczasem wyplatanie z wikliny jest trudną sztuką, w dolinie Sanu przekazywaną z pokolenia na pokolenie; zbyt na te wyroby utrzymuje się obecnie na dobrym poziomie (eksport do zachodniej Europy).
(ziob)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski