Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wilno upamiętniło swego wybitnego obywatela Czesława Miłosza

Redakcja
W Wilnie uroczyście odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą honorowemu obywatelowi miasta Wilna, laureatowi Literackiej Nagrody Nobla, Czesławowi Miłoszowi, jak podkreślił mer Wilna Artūras Zuokas: „obywatelowi świata, który kochał Wilno”.

Tablicę upamiętniającą Czesława Miłosza odsłonili przedstawiciele Wilna i Krakowa — miast, które umiłował wybitny poeta, fot. Marian Paluszkiewicz

Tablica została umieszczona na budynku obecnego Wydziału Transportu Kolejowego Kolegium Technologii i Projektowania Wnętrz, w którym w okresie międzywojennym mieściła się wszechnica Miłosza — Gimnazjum im. Zygmunta Augusta.

Napis na granitowej tablicy w językach litewskim i polskim głosi, że „w tym budynku — byłym Gimnazjum im. Zygmunta Augusta — w latach 1921-1929 uczył się honorowy obywatel miasta Wilna, laureat Nagrody Nobla Czesław Miłosz”. Tablicę odsłonili mer Wilna Artūras Zuokas oraz wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Przebywa ona w Wilnie na czele delegacji przedstawicieli samorządu stolicy Małopolski, która przyjechała na uroczystości związane z obchodami 20-lecia nawiązania współpracy partnerskiej.

Jak zaznaczyli przedstawiciele Wilna i Krakowa, Czesław Miłosz, który nad wyraz kochał Wilno i Kraków, gdzie też zmarł i został pochowany w Panteonie Wybitnych Polaków w krakowskiej świątyni na Skałce, swoją osobowością łączy nie tylko dwa miasta, ale również dwa narody.

Przemawiając podczas ceremonii odsłonięcia tablicy pamiątkowej mer Wilna podkreślił, że „ta chwila jest dla dwóch narodów”.

— Przyjdzie się nam dzielić Miłoszem, jak dzielimy się Mickiewiczem. Świadczy to o wspólnej kulturze naszych narodów, ale też zobowiązuje do tworzenia wspólnej przyszłości — mówił mer Wilna.

O dokonaniach na niwie literackiej, o Nagrodzie Nobla wiemy wszyscy, a dziś przybliżyliśmy się do miłości Miłosza do dwóch państw — Polski i Litwy — powiedziała z kolei wiceprezydent Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz. Dodała też, że swoją twórczością Miłosz połączył dwa miasta — Wilno i Kraków.

Tablica pamiątkowa na ścianie byłego Gimnazjum im. Zygmunta Augusta została odsłonięta z inicjatywy samorządu Wilna i Instytutu Polskiego w Wilnie. Ta ceremonia wpisała się wybitnym akcentem w obchody rocznicy nawiązania współpracy partnerskiej między Wilnem i Krakowem.

Z tej okazji w Wilnie przewidziano wiele imprez kulturalnych.

 

Spotkania 1991-2011 Kraków-Wilno zostały uroczyście zainaugurowane we wtorek w wileńskim kościele św. Katarzyny koncertem orkiestry Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Roberta Kabary. Również we wtorek została podpisana umowa o współpracy między Muzeum Energetyki i Techniki a Krakowskim Muzeum Inżynierii Miejskiej, po czym odbył się wernisaż wystawy „Architektura i przestrzeń miejska na początku XXI wieku” i konferencja „Rewitalizacja stolic historycznych. Wilno i Kraków”.

Tymczasem środowy dzień w dużej mierze był poświęcony Czesławowi Miłoszowi. Po południu w Bibliotece Uniwersytetu Wileńskiego zorganizowano spotkanie literackie „Wilno i Kraków — miasta Czesława Miłosza”. Imprezy kulturalne poprzedziła w środę ceremonia odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Jest to już trzecia tablica upamiętniająca w Wilnie miejsca związane z życiem i twórczością wybitnego twórcy.

Pierwszą tablicę odsłonięto w wileńskiej dzielnicy Zwierzyniec, na budynku pierwszej stacji radiowej, w której Miłosz pracował. Tablica z nazwiskiem Czesława Miłosza jest też na ścianie przy wileńskim Zaułku Literackim wśród wielu innych tablic upamiętniających pisarzy. Natomiast kolejna tablica poświęcona pamięci Miłosza zostanie odsłonięta pod koniec czerwca na jednym z dziedzińców Uniwersytetu Wileńskiego, dawnego Uniwersytetu Stefana Batorego, gdzie studiował poeta.

Pod koniec czerwca (w dniach 24-26) również w Krakowie, gdzie zaplanowano obchody 20-lecia współpracy z Wilnem, będzie kolejna okazja Litwinom i Polakom wspólnie przypomnieć o twórczości wybitnego noblisty i jego przesłaniu literackim dla obu narodów. Z tej okazji w Teatrze im. Juliusza Słowackiego mieszkańcy Krakowa będą mogli wziąć udział w Krakowskim Salonie Poezji „Nigdy od ciebie, miasto, nie mogłem odjechać”. Wiersze Czesława Miłosza o Litwie czytać będą Andrzej Kozak, Edward Linde-Lubaszenko i Dalia Michelkevičiūtė. Oprawę muzyczną przygotuje Rokas Zubovas.

W ramach uroczystości jubileuszowych w kościele św. Katarzyny odbędzie się też koncert Orkiestry im. św. Krzysztofa z Wilna pod kierunkiem Donatasa Katkusa, a w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa otwarta zostanie wystawa reprodukcji obrazów Mikalojusa Konstantinasa Čiurlionisa, będzie można także wysłuchać koncertu fortepianowego w wykonaniu prawnuka Čiurlionisa Rokasa Zubovasa i Sonaty Zubovienė.

W dniach 22-26 czerwca na bulwarach wiślanych odbędzie się Jarmark Świętojański — w jego ramach planowana jest organizacja Jarmarku Wileńskiego.

Stanisław Tarasiewicz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski