Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenna energia

Redakcja
Nic więc dziwnego, że już u wejścia do pawilonu wystawowego witał nas prezentowany przez firmę Konkret układ grzewczy, którego głównym elementem jest palnik zasilany... owsem. Tak, to nie pomyłka. Palnik produkcji firmy Bioterm zasysa ze zbiornika owies i podaje do palnika mogącego spalać ten surowiec w każdym kotle węglowym. W naszym przypadku jest to kocioł popularnej firmy Ogniwo-Biecz, zasilający wodny aparat grzewczy produkcji krakowskiego przedsiębiorstwa Smay, doskonały do powietrznego ogrzewania szklarni czy kurników.

Koszt ogrzewania paliwem z… owsa można przy własnej produkcji jeszcze znacząco obniżyć

X Targom TERMO 2006 i VII Targom GAZ-TECHNIKA 2006 odbywającym się w dniach 9 - 11 marca w Centrum Targowym Chemobudowa Kraków SA towarzyszył wyjątkowo bogaty program konferencji naukowo-technicznych zgrupowanych w dwóch blokach obejmujących gazownictwo i odnawialne źródła energii oraz dodatkowo modernizację systemów grzewczych.

Palnik posiada odpowiednie certyfikaty, pracuje w przedziale mocy 13-28 kW i ze sprawnością do 90 proc. Koszt paliwa zbliżony do ceny miału węglowego przy własnej produkcji można obniżyć. Owies jest paliwem odnawialnym i ekologicznym, gdyż globalny bilans cieplarnianego CO wynosi zero, a popiół można wykorzystać w charakterze nawozu. Sterowanie automatyczne ilością dozowanego paliwa. Palnik może również spalać pelety z drewna lub słomy.

150 lat minęło...

W tym roku mija rocznica 150-lecia gazownictwa w naszym mieście i temu wydarzeniu poświęcony był referat Piotra Niewiarowskiego, dyrektora krakowskiego Zakładu Gazowniczego. Udział w targach przedsiębiorstw reprezentujących branżę gazowniczą był jak zwykle bogaty. Intergaz z tarnowskich Gór wystawiał nowoczesne gazomierze i bezobsługowe reduktory, świętochłowicka Gaz-Technika oryginalny, podziemny moduł redukcyjno-pomiarowy, pozwalający zredukować ilość terenu niezbędną do budowy naziemnych stacji pomiarowo-redukcyjnych. Jak przystało na zespół XXI wieku, energia niezbędna do przesyłu danych pomiarowych gdzieś do centrali produkowana jest w ogniwie fotowoltaicznym, zasilanym energią słoneczną.
Gazex-Warszawa jak zwykle oferował swoje precyzyjne urządzenia pomiarowo-sygnalizacyjne, zabezpieczające także przed tak ostatnio groźnymi zatruciami CO. Zresztą i tą tematyką zajmowała się jedna z konferencji, prowadzona przez Zbigniewa Tałacha z Instytutu Nafty i Gazu i Grzegorza Czerskiego z AGH. Urządzenia Gazeksu pozwalają na ekonomiczne sterowanie instalacją wentylacji tak np. w obiektach użyteczności publicznej, gdzie miernikiem jakości powietrza jest zawartość dwutlenku węgla, jak i w coraz częściej wykonywanych podziemnych garażach, w których nie wolno dopuścić do przekroczenia dopuszczalnych stężeń CO.
Według aktualnych przepisów wentylacji mechanicznej wymagają garaże mieszczące powyżej 10 miejsc postojowych. Szeroki zakres urządzeń do eksploatacji gazów można było zobaczyć na stoisku firmy International Technology\*Transfer Gmbh z Gliwic, a krajowy producent Flama-Gaz zapowiada nowe konstrukcje zaworów elektromagnetycznych. Armaturę gazową oferuje ceniony wytwórca Zawgaz, natomiast kształtki stalowe Tasta-Stalowa Wola.

Izolacje - ważna sprawa

Jak istotna dla zwykłych odbiorców jest trwałość i niezawodność działania rurociągów energetycznych można się przekonać w okresie zwiększonego zapotrzebowania na energetyczne media, jak chociażby podczas dokuczliwych mrozów, których tej zimy nie brakowało. Nowe, niekiedy bardzo oryginalne rodzaje powłok izolacyjnych zapewniają długotrwałą i bezpieczną eksploatację.
Krakowska firma Atagor wystawiała szeroki asortyment taśm izolacyjnych i przeciwkorozyjnych, przedsiębiorstwo Otis-Gdynia między innymi siatkę do mechanicznej ochrony instalacji podziemnych typu Tenax CE4, a poznański Agcor również nową generację materiałów termokurczliwych firmy Vogelsang, pozwalających na samoczynne likwidowanie drobnych uszkodzeń mechanicznych. Wyjątkowo na czasie są oferowane przez Elkrak-Kraków, dystrybutora urządzeń grzewczych i klimatyzacyjnych, systemy przeciwoblodzeniowe renomowanej firmy AEG, chroniące przed zamarzaniem rynny czy też wybrane elementy dachowych konstrukcji, mogące zapobiec nieobliczalnym w skutkach katastrofom budowlanym.

Nagrody i wyróżnienia

Specjalne wyróżnienie za merytoryczny wkład w organizację targów dla Instytutu Nafty i Gazu odebrała dyrektor instytutu prof. Maria Ciechanowska, a nagrody za najlepszy wyrób i technologię w branży gazowniczej przyznano firmie Gaz-Technika za podziemny moduł redukcyjno-pomiarowy i przedsiębiorstwu ZWUG-Intergaz za reduktor dwustopniowy MR10 z automatycznym odblokowaniem. Firma ta otrzymała również wyróżnienie za jednokróćcowy gazomierz miechowy BK-G2,5. Nagroda w grupie TERMO 2006 powędrowała do Konkretu - Kraków za palnik na owies Bioterm 25, a wyróżnienia dla Otis-TD za mechaniczną ochronę instalacji podziemnych i dla Agcor P.W. - izolacyjne materiały termokurczliwe nowej generacji.
ZBIGNIEW SZPIL

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski