Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosenny przegląd literackich premier. Co nowego przeczytamy w kwietniu?

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Andrzej Stasiuk zabierze czytelników do wsi nad Bugiem w środku upalnego czerwca 1941 roku, gdy rzeka dzieli pozostających po jednej stronie Niemców i Rosjan na drugim brzegu, a nocą wiejski przewoźnik kursuje między nimi, przewożąc każdego, kto zapłaci.
Andrzej Stasiuk zabierze czytelników do wsi nad Bugiem w środku upalnego czerwca 1941 roku, gdy rzeka dzieli pozostających po jednej stronie Niemców i Rosjan na drugim brzegu, a nocą wiejski przewoźnik kursuje między nimi, przewożąc każdego, kto zapłaci. wyd. Czarne
Obok powieści znajdziemy esej o wpływie na środowisko, z którego nawet nie zdajemy sobie sprawy, biografię Marii Skłodowskiej-Curie, pójdziemy śladem wyimaginowanej wystawy oraz poznamy kobiecą historia podboju Tatr. Na okładkach nowości wydawniczych pojawią się też dobrze znane nazwiska, jak Andrzej Stasiuk czy Marcin Wicha.

FLESZ - Rewizja podręczników. Będą zmiany?

Jeszcze w kwietniu Andrzej Stasiuk zabierze czytelników do wsi nad Bugiem w środku upalnego czerwca 1941 roku, gdy rzeka dzieli pozostających po jednej stronie Niemców i Rosjan na drugim brzegu, a nocą wiejski przewoźnik kursuje między nimi, przewożąc każdego, kto zapłaci. Wszystko to widzi i słyszy pewien chłopiec. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec. "Przewóz", czyli najnowsza powieść Andrzeja Stasiuka, ukaże się nakładem wydawnictwa Czarne 28 kwietnia 2021 roku.

Podróż do historii, ale tym razem PRL, zaproponuje także w wydawanej przez Mando powieści "Niepamięć" Piotr Nesterowicz. Nie jest to jednak powrót dosłowny, a raczej próba zbudowania pomostu między współczesnością a dzieciństwem oraz rozliczenia się z wypieraną przeszłością. To także powieść o trudnych relacjach rodzinnych i tym, jak daleko warto się posunąć w imię odkrywania prawdy. Powieść Piotra Nesterowicza ukaże się 28 kwietnia. - "Niepamięć" jest jak powrót do rodzinnego miasta, w którym czas zatrzymał się w miejscu - pisze wydawca.

Teraźniejszość i przeszłość połączyła w swojej książce "Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie" Agata Komosa-Styczeń. Jej bohaterki poza kruszyznami, ekspozycją i pionowymi ścianami musiały mierzyć się ze swoją pozycją społeczną, kulturową, nieustannym deprecjonowaniem - a nawet strojem. Zdobywanie Tatr przez kobiety było inne od męskiego - przekonuje autorka książki. Dziennikarka pisze o kobietach, które szczyty zdobywały przed wojną, i które robią to współcześnie. Pokazuje taterniczki idące w górę niezależnie od wszystkiego, twarde charaktery i pilne kursantki, subtelne sportsmenki i muskularne wspinaczki. Od 13 kwietnia 2021 roku ich historia podboju Tatr wydana przez Prószyński i S-ka będzie dostępna w sprzedaży.

Trzymając się tematyki kobiet, które nie poddają się stereotypom i walczą z narzuconymi ograniczeniami, można sięgnąć po uzupełnioną o nowe dokumenty, listy i zdjęcia biografię Marii Skłodowskiej-Curie napisaną przez jej córkę Ewę Curie. Tłumaczka Agnieszka Rasińska-Bóbr uzupełniła klasyczny przekład biografii autorstwa Hanny Szyllerowej, dodając pominięte wcześniej fragmenty oraz listy noblistki, do których po latach udało się dotrzeć. Choć spłonęły w powstaniu warszawskim, część z nich cudem zachowała się w kopiach. Książka zawiera także niepublikowane dotąd fotografie, dokumenty oraz pamiątki pochodzące z archiwów Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

A gdyby wybrać się nie do archiwum, lecz na wyimaginowaną wystawę obrazów? Taki eksperyment proponuje w książce "Kierunek zwiedzania" Marcin Wicha. Spacer po wystawie prac Malewicza staje się dla autora "Rzeczy, których nie wyrzuciłem" pretekstem do opowieści o utopijnych projektach i niespełnionych marzeniach, rosyjskiej rewolucji i współczesności. W nowej książce, która ukaże się nakładem Karakteru 16 kwietnia, eksponatami są nie tylko obrazy, ale także znaki interpunkcyjne, buraki cukrowe i ludzkie losy. Autor unika muzealnej narracji, ale nie ironii i humoru. W tym wszystkim stara się jednak odnaleźć język zdolny uchwycić istotę malarstwa.

Podczas gdy Marcin Wicha bada obrazy, znaki i język, Tatiana Schlossberg przygląda się kaszmirowemu swetrowi z wyprzedaży, chmurze komputerowej i liście zakupów. Wszystko po to, by pokazać wpływ naszych codziennych wyborów na środowisko. Badając cztery duże zagadnienia – internet i technologię, modę, nawyki żywieniowe oraz paliwo - dziennikarka pomaga lepiej zrozumieć, jak bardzo złożonym zjawiskiem są zmiany klimatyczne i dlaczego wszyscy bez wyjątku jesteśmy w nie uwikłani. Jej książka "Ukryta konsumpcja. Wpływ na środowisko, z którego nawet nie zdajesz sobie sprawy" w tłumaczeniu Anny Halbersztat ukaże się 21 kwietnia 2021 nakładem wydawnictwa Marginesy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Materiał oryginalny: Wiosenny przegląd literackich premier. Co nowego przeczytamy w kwietniu? - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski