Wioślarstwo. Zawodnicy AZS AWF Kraków i Salwator NPS Kraków wywalczyli medale mistrzostw Polski i miejsce w reprezentacji

W środku trenerka Iwona Wójcik-Pietruszka i Maria Springwald
W środku trenerka Iwona Wójcik-Pietruszka i Maria Springwald archiwum sekcji wioślarskiej AZS AWF
Mistrzostwa Polski w wioślarstwie, które odbyły się w Poznaniu, były bardzo udane dla krakowian. Zawodnicy AZS AWF i Salwator NPS stanęli na podium.

Akademicy wywalczyli pięć krążków: dwa złote i trzy srebrne. W prestiżowej rywalizacji na jedynce tytuł mistrzowski obroniła Maria Springwald. Wyprzedziła koleżanki z kadrowej czwórki podwójnej: Martę Wieliczki (Wisła Grudziądz) i Katarzynę Zillmann (AZS UMEK Toruń). Ponadto medal z najcenniejszego kruszcu zdobyła w czwórce podwójnej wraz z Moniką Sobieszek, Katarzyną Pilch i Katarzyną Wełną.

Ta ostatnia sięgnęła także po srebro w jedynce wagi lekkiej (przegrała o 8 s z Joanną Dorociak z WTW Warszawa). Po krążek tego samego koloru popłynęła także czwórka bez sterniczki: Pilch, Sobieszek, Maria Wolna i Sara Bugajska oraz ósemka, w której oprócz tej czwórki były: Sara Piwowarczyk, Julia Styła, Magdalena Wieczorek, Aleksandra Kubala i sterniczka Maria Brzozowska.

Akademiczki znalazły się w składzie reprezentacji Polski na Puchar Świata w Linzu (22-24 czerwca). Springwald ma pewne miejsce w czwórce podwójnej, Wełna ma płynąć w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Weroniką Deresz (WTW Warszawa; w 2013 r. zdobyły wspólnie brąz ME), a Sobieszek przymierzana jest do dwójki bez sterniczki.

Bardzo blisko medalu była dwójka bez sterniczki Bugajska i Wolna, która zajęła 4. miejsce. Taki sam wynik uzyskała męska czwórka wagi lekkiej: Maciej Ostafin, Dominik Wyrobisz, Maciej Żukowski i Witold Surówka.

W klasyfikacji drużynowej krakowski AZS AWF (trenerzy Iwona Wójcik-Pietruszka i Artur Leśniak) zajął 4. miejsce. Najlepsza okazała się Lotto Bydgostia.

W rywalizacji czwórek ze sternikiem niepełnosprawnych (PR3mix4+) mistrzostwo Polski obronił Salwator NPS Kraków (trenerka Ewelina Wilk), w składzie: Patrycja Kapłon, Robert Niesyczyński, Bartłomiej Niesyczyński, Weronika Czarniecka, Ewa Obłąk. Do reprezentacyjnej osady na MŚ (9-16 września w Płowdiw) dostali się Niesyczyński, Obłąk i Kapłon.