Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna czyni duże postępy

Grzegorz Tabasz
Nie chodzi o ciepło. Dziesięć, piętnaście stopni wyżej zera, to żadna sensacja w pierwszej dekadzie marca. Kwitnące wawrzynki wilczełyko, krokusy czy przebiśniegi to standardowe kwiaty końca zimy.

WIDEO: Trzy Szybkie

Rzecz w ptasich powrotach. Wypatrzyłem czajki i szpaki. Te pierwsze to duże ptaki wielkości wrony z zawadiackim czubem na głowie. Kilka czajek zobaczyłem na miedzy. Wyglądały na zmęczone podróżą, a może tylko zaspane w pochmurny poranek. Co do szpaków, to nie musiałem ich szukać. Trzy sztuki wlazły do karmnika.

Z daleka wyglądają na jednolicie szare, lecz dopiero z kilku kroków widać barwne plamki na piórach. Gdyby słońce zechciało wyjść zza chmur, rozbłysłyby wszystkimi kolorami tęczy. Wczesną wiosną szpaki są mile widziane, lecz gdy tylko pojawia się owoce, zamienią się w znienawidzone przez sadowników szkodniki. Szybko ustąpiły miejsca stałym bywalcom karmnika i poleciały na trawnik. Czajki i szpaki zimują blisko, na południu i zachodzie Europy.

Uciekają przed opadami śniegu, by równie szybko wrócić, gdy zaczną się roztopy. Na prawdziwych posłańców wiosny z powodu wszystkożernej diety nie bardzo się nadają. Wiosna nastanie wówczas, gdyż pojawią się wyłączni owadożercy. Muchołówki, jaskółki, jeżyki. Czyli ci, którzy na nasiona, pąki liściowe i soczyste listeczki ani spojrzą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski