Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna honorowych dawców krwi. Na Akademii Górniczo-Hutniczej oddano już ponad 80 litrów krwi. Kolejna akcja - na Politechnice Krakowskiej

Janusz Michalczak
Janusz Michalczak
W Akademii Górniczo-Hutniczej kolejny dzień trwa akcja poboru krwi w ramach 11. edycji "KRKRKR-WIOSNA HDK" - wspólnej inicjatywy Polskiego Czerwonego Krzyża (dawnego Miejskiego Zarządu Rejonowego Kraków) i Porozumienia Samorządów Uczelni Krakowskich. Akcja krwiodawstwa odbywa się tradycyjnie w gościnnych progach Stołówki TAWO, sala I p. (naprzeciw paw. B-2) w godz. 8.30-15.00.

Kolejna akcja już w dniach: 24 i 26 kwietnia na Politechnice Krakowskiej

Organizatorem jest Zarząd Akademickiego Koła PCK i Klubu Honorowych Dawców Krwi przy AGH przy współudziale Fundacji Studentów i Absolwentów AGH ACADEMICA oraz Uczelnianej Rady Samorządu Studentów AGH.  Poboru krwi dokonuje ekipa wyjazdowa Małopolskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie, która 24 i 26 kwietnia będzie pozyskiwała najcenniejszy z leków także w Politechnice Krakowskiej.

Do czwartku włącznie na AGH pozyskano ponad 80 litrów krwi. Na akcję zgłosiło się 235 osób, z czego krew oddały 182, czyli około 2/3 ogółu chętnych. Wiosna to niestety czas infekcji, a nawet te drobne eliminują potencjalnego dawcę. Ponieważ mija 11 lat od pierwszej edycji, poprosiliśmy o podsumowanie minionej dekady panią dr inż. Elżbietę Wojnę –Dyląg, która koordynowała projekt jako sekretarz prezydium Małopolskiej Okręgowej Rady Honorowych Dawców Krwi PCK:

- Sam pomysł zorganizowania wspólnych akcji krwiodawstwa w uczelniach na terenie Krakowa wyszedł od dwóch Zarządów Akademickich Klubów HDK zrzeszonych w Polskim Czerwonym Krzyżu - Akademii Górniczo-Hutniczej im St. Staszica i Krakowskiej Szkoły Wyższej im. Frycza-Modrzewskiego, których członkowie zarazem działali w samorządach uczelnianych, jak i reprezentowali studentów swoich uczelni w Radzie Porozumienia Samorządów Uczelni Krakowskich.

Celem akcji jest zebranie jak największej ilości krwi niezbędnej do ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Wydarzenie to służy również rozszerzaniu idei honorowego krwiodawstwa i zdrowego stylu życia wśród społeczności akademickich, także informowaniu - obecnie potrzeba więcej dawców z grupą AB Rh minus. Zaleceniem organizatorów jest, aby osoby biorące udział w akcji były zdrowe i wypoczęte, posiadały dowód osobisty i/lub legitymację HDK, a przez ostatnie trzy dni nie spożywały alkoholu.
Akademia Górniczo-Hutnicza jest jedyną uczelnią w Polsce, która może poszczycić się działającą od 56 lat organizacją, mającą na celu ratowanie życia i zdrowia ludzkiego oraz pomoc drugiemu człowiekowi. Jest też jedyną, w której odbywają się cyklicznie akcje krwiodawstwa. Ich termin wyznaczają pory roku - w ramach „Wampiriady” społeczność akademicka oddaje krew jesienią, zimą i latem. Wiosna zaś to czas zarezerwowany dla akcji nazwanej „KRakowski KRwiecień KRwiodawstwa – WIOSNA HDK”.

Rokrocznie studenci i pracownicy Uczelni oddawali ok. 900-1000 litrów krwi. W tym roku będzie nieco mniej. Krwiodawcy z AGH po oddaniu krwi otrzymują w ramach posiłku regeneracyjnego siedem sztuk czekolady, wafelki, soczki, kawę i herbatę. Zadbano również o okolicznościowe gadżety z logo akcji i symbolem krwiodawstwa – kroplą krwi.

Organizacją, która wspólnie realizowała ten pomysł, był Polski Czerwony Krzyż, a dokładniej Małopolska Okręgowa Rada HDK PCK; ja koordynowałam to szlachetne studenckie przedsięwzięcie wspólnie z panią Darią Krasny, wówczas pracownikiem Biura Małopolskiego Zarządu Okręgowego PCK. Odpowiedzialność za koordynację całego projektu ponosili również studenci, a szczególnie p. Dawid Czupik, prezes Klubu HDK przy Krakowskiej Szkole Wyższej, który później ten pomysł przeniósł na obszar Polski. Wspólne działania przynosiły spektakularne efekty: młodzież była zainteresowana nie tylko oddawaniem krwi, ale także działalnością w PCK na rzecz drugiego człowieka. Tylko na Akademii Ekonomicznej (Aktualnie UE) i Politechnice Krakowskiej akcje koordynował NZS, w pozostałych Samorząd i Akademickie Kluby HDK PCK, jeśli istniały.

Przez pierwsze trzy lata w akcji brało udział 15-16 uczelni, w trakcie upływu czasu liczba biorących udział w projekcie malała. Ludzie odchodzili, a ci, którzy się pojawiali, nie byli zainteresowani działalnością charytatywną, wciąż jednak około dziesięć społeczności akademickich gotowych było oddać swoją krew – bezcenny dar.  Obecnie ideę tę realizują tylko Akademia Górniczo-Hutnicza, która wiedzie prym, Akademia Wychowania Fizycznego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Ekonomiczny, Politechnika Krakowska, niekiedy Uniwersytety: Pedagogiczny i Rolniczy, sporadycznie ASP, Akademia Muzyczna, Ignatianum. Szkoda, że krzewienie idei humanizmu wśród młodzieży akademickiej nie zawsze dawało pożądane efekty, ale nadal pozwala kształcić kolejne pokolenia młodych ludzi, którzy przedkładają dobro drugiego człowieka nad komercjalizm, a nonszalancki styl życia i wygodnictwo są im obce.

II Międzynarodowy Półmaraton pod hasłem: „ Bitwa pod Gorlicami”

- Kolejnym wielkim przedsięwzięciem Akademickiego Koła Polskiego Czerwonego Krzyża i Klubu Honorowych Dawców Krwi przy AGH w Krakowie oraz Oddziału Rejonowego PCK w Gorlicach będzie II Międzynarodowy Półmaraton pod hasłem: „ Bitwa pod Gorlicami”, który poza celami sportowo- rekreacyjnymi i promocyjnymi upowszechnia wiedzę dotyczącą znaczenia tej bitwy dla przebiegu I wojny światowej i honoruje Jubileusze 100-lecia Polski, Polskiego Czerwonego Krzyża i Akademii Górniczo- Hutniczej – mówi dr inż. Elżbieta Wojna Dyląg, prezes Akademickiego Koła PCK i Klubu HDK przy AGH - Zapraszamy nie tylko Małopolan w dniu 2 maja 2019 roku na trasę Gorlice - Łużna.

Zapisy na stronie internetowej: kepasport.pl w zakładce: II Międzynarodowy Półmaraton „Bitwa pod Gorlicami” do dnia 30.04.2019r.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski