Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną piwonia nie ma rywalek

(DD)
Najpiękniej pachną odmiany o różowych i białych kwiatach
Najpiękniej pachną odmiany o różowych i białych kwiatach Fot. 123 RF
Ogród. Piwonie to zachwycające rośliny. Ich zaletą, poza pięknym wyglądem oraz wspaniałym zapachem, jest fakt, że nie są trudne w uprawie. Pochodzą z Mongolii, Chin, Syberii. Są długowieczne, raz posadzone mogą żyć w jednym miejscu nawet i 100 lat. Odporne na szkodniki, niestraszny im także mróz.

Chińczycy uprawiali piwonie już 1500 lat temu. Miały wartość złota i były tak cenione, że przekazywano je w spadku lub posagu.

Łacińska nazwa Paeonia oznacza kwiat Apollina, boga Słońca. Według mitologii greckiej Apollo leczył peonią rany bogów i herosów walczących w wojnie trojańskiej. Według innej legendy Paeonia była piękną nimfą.W Europie największą popularność zyskały piwonie w XVIII wieku.

Roślina ten należy do rodziny piwoniowatych, liczącej około 40 gatunków. Część z nich to krzewy dorastające do wysokości nawet 3 metrów. Wiele gatunków jest też bylinami. Kwiaty piwonii mogą być białe, różowe, purpurowe lub żółte, występują również mieszańce dwubarwne. Także liście piwonii mają walory ozdobne.

Piwonia chińska kwitnie na przełomie maja i czerwca. Uprawiana jest nie tylko ze względu na ozdobne kwiaty, ale też niezwykły zapach przypominający zapach róż. Bylina ma kwiaty pojedyncze, anemonowe lub pełne. Spośród wielu gatunków warto wybrać piwonie krzewiaste. Można je sadzić przez cały okres wegetacji. Ważne jest tylko, by posadzić krzew głęboko (ale nie za bardzo) i zadbać, by nasady pędów znalazły się pod ziemią oraz były nią pokryte do wysokości 10 cm. Wokół nich warto także rozłożyć ściółkę.

Nasze ogrody zdobi także przepięknymi kwiatami piwonia lekarska. Niestety, jest delikatna – ulewne deszcze mogą łamać jej pędy pod wpływem ciężaru wody. Warto też dodać, że piwonia lekarska, mimo swych właściwości leczniczych, jest rośliną trującą.

Mało popularna w naszym kraju jest piwonia drzewiasta; okazałe drzewka najczęściej możemy podziwiać w ogrodach botanicznych.

Piwonie pięknie się prezentują samotnie na klombie, w szpalerze wzdłuż ścieżki, na rabacie z innymi roślinami, np. niebieskimi ostróżkami, białą gipsówką, kosaćcami lub fioletowym dzwonkiem albo w otoczeniu złocieni i lilii.

Piwonia lubi słońce, ale zbyt długa ekspozycja na ostre światło nie wpłynie na nią dobrze. Dlatego do zasadzenia rośliny należy wybrać miejsce, które będzie jej także zapewniało cień. Ponieważ piwonie nie lubią przeprowadzek, dobrze przemyślmy, gdzie je posadzimy.

Jeśli jednak chcielibyśmy przesadzić piwonię, bo np. rośnie za głęboko i nie kwitnie (to właśnie zbyt głębokie sadzenie karp powoduje, że piwonie nie kwitną, gdyż muszą się „przebijać” przez warstwę ziemi), istnieje przesąd, że trzeba to zrobić 1 września. Pamiętajmy też, że piwonie nie tolerują tłoku. Wysoko rosnące odmiany o długich łodygach umieszczamy w dużych, nawet metrowych odstępach, odmiany niskie co 60-80 cm.

Rośliny wymagają gleby żyznej, bogatej w składniki odżywcze i dosyć wilgotnej, ale nie zbitej i mokrej. Są żarłoczne i powinny być dokarmiane dobrze rozłożonym obornikiem, kompostem lub nawozami mineralnymi przeznaczonymi dla bylin ogrodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski