18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosną praca od podstaw

Dorota Dejmek
Po zimie trzeba dobrze spulchnić ziemię i użyźnić ją
Po zimie trzeba dobrze spulchnić ziemię i użyźnić ją Fot. 123rf
Ogród. Na początku cyklu wegetacyjnego musimy odpowiednio przygotować glebę.

Wraz z przebudzeniem wiosennym świata roślinnego, oprócz zbierania pozostałych liści i grabienia trawy, należy przygotować glebę pod planowane uprawy. Po każdej zimie, niezależnie od mrozów i intensywności opadów, podłoże pod rabaty kwiatowe, grządki warzywne czy trawnik, wymaga spulchnienia, dotlenienia i dożywienia odpowiednimi składnikami.

Stworzyć warunki do rozwoju roślin

Zawsze na początku wiosennego cyklu wegetacyjnego musimy włożyć trochę wysiłku w odpowiednie przygotowanie gleby – mówi mówi Lidia Tokarska, architekt krajobrazu i ekspert Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ogrodów. – Jest to pewnego rodzaju praca od podstaw w ogrodzie, niezbędna, jeśli chcemy, by nasz ogród zachwycał wyglądem i rodził plony. Powinniśmy pomóc roślinom i stworzyć im jak najlepsze warunki do rozwoju, tym bardziej że mamy do dyspozycji wiele różnych urządzeń przeznaczonych do __wykonywania tych prac.

Od czego zacząć prace w ogrodzie? Najpierw należy oczyścić teren z resztek roślinnych i kamieni, które zimą wyszły na powierzchnię.__

Potem trzeba przemieszać rodzimą glebę – w trakcie tej czynności spulchniamy ją i dotleniamy.

Następnie ziemię musimy użyźnić. Zalecanym sposobem jest rozścielenie kompostu, który polepsza właściwości sorpcyjne gleby i ogranicza wypłukiwanie nawozów. Uwaga – przed nawożeniem warto sprawdzić odczyn pH gleby i zawartość składników pokarmowych NPK (azot, fosfor, potas). Analiza gleby umożliwia prawidłowe zastosowanie rodzaju i ilości nawozu. Zakupiony nawóz należy przemieszać z ziemią i odczekać kilka dniu, aby podłoże osiadło. Możemy przyspieszyć ten proces podlewaniem. Kolejne kroki to grabienie i wyrównywanie powierzchni oraz sianie lub sadzenie roślin.

Ułatwić sobie pracę i zaoszczędzić czas

Spulchnienie ziemi wymaga czasu i wysiłku. Można jednak ułatwić sobie pracę wykorzystując odpowiednie narzędzia.

Jednym z rozwiązań jest używanie narzędzi wielofunkcyjnych, służących do kompleksowej pielęgnacji ogrodu, obejmujących przystawkę do spulchniania gleby. W tego typu zestawach przystawki są wymiennie podłączane do jednostki napędowej za pomocą szybkozłącza i są przeznaczone do koszenia, wyrównywania krawędzi trawników, spulchniania wąskich grządek gleby pod uprawy kwiatów i warzyw, formowania krzewów i żywopłotów, przycinania gałęzi drzew, a także usuwania liści i innego rodzaju drobnych zanieczyszczeń z powierzchni trawnika, tarasu i ścieżek.

Do spulchniania i napowietrzania gleby, nawet bardzo ubitej, na wąskich powierzchniach, przygotowania podłoża pod uprawy kwiatów, do założenia ogródka warzywnego służy glebogryzarka o szerokości roboczej 20 cm. Jej niewielkie rozmiary umożliwiają wykonywanie pracy z bardzo dużą dokładnością, bez ryzyka ewentualnego uszkodzenia obok rosnących roślin. Łączona jest szybkozłączem z jednostką napędową, która z innymi przystawkami może być wykorzystywana do wielu prac w ogrodzie przez cały sezon.

Na rynku dostępne są także niewielkie glebogryzarki zapewniające wykonywanie szerokiej palety prac na terenie posesji. Maszyny, w połączeniu z dodatkowymi urządzeniami, poza spulchnianiem ziemi i mieszaniem jej z nawozami, mogą być wykorzystywane do wertykulacji i aeracji, natomiast zimą – do odśnieżania posesji i drogi. Można do nich podłączyć także pług do orki, kultywator albo obsypnik do ziemi.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski