Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiosna uczonych

Redakcja
Spadają kolejne kartki z kalendarza. Gdzieś tam po drodze urodziny. Które?! Kiedy ten czas przeleciał? Kim jesteśmy? Przeważnie emerytami. Jeszcze niezłapanymi w nowe regulacje, ale mimo to – w znacznej części – wciąż aktywnymi. Kim byliśmy? W zaprzeszłych akademickich czasach byliśmy mądrzy i głupi – tak jak ci, którzy byli przed nami, jak ci, którzy są teraz młodzi. Lepsi? Niekoniecznie. Gorsi? Skądże!

Jolanta Antecka: O PANIACH, PANACH I MIEJSCACH

Dom studencki "Żaczek” wieczorową porą uprawiał (od czasu do czasu) zbiorowe hałasy. Wystarczyło, żeby jeden mieszkaniec akademika otworzył oko wychodzące na "studnię” i ryknął: "Wodzu, prowadź!”, a już po krótkiej chwili z szybko otwieranych okien na jednej ścianie rozlegała się zbiorowa powtórka, zaś druga ściana dopowiadała: "Na Kowno!”. Skandowanie przez kilkaset zdrowych gardeł niosło się poza "żaczkowe” mury.

– Młoda inteligencja... Co z tego wyrośnie? – zastanawiał się głośno ktoś z czekających na tramwaj nie­opodal akademika. Co wyrosło? To co zawsze: paru rektorów, kierownicy instytutów naukowych, profesorowie, działacze, dziennikarze, a nawet emigranci.

Wśród "żaczkowych” opowieści z przeszłości jest i taka, której Leszek Mazan jeszcze nie zapisał, a była absolutnie prawdziwa. Otóż pokój dzielili (w latach wczesnosześćdziesiątych) dwaj studenci, prawie magistranci z tego samego kierunku i roku. Jeden z nich złożył oficjalną skargę, że współmieszkaniec naraża na szwank jego polityczne morale, śpiewając o świcie "Kiedy ranne wstają zorze”, a wieczorem "Wszystkie nasze dzienne sprawy”.

Tenże współmieszkaniec, wezwany do złożenia wyjaśnień, poinformował, że pracuje nad poszerzeniem skąpego i bardzo dętego słownika kolegi o słowa i pojęcia proste, a piękne. Ponieważ kolega jest inteligentny inaczej, zachodzi potrzeba utrwalania. I co? Nic specjalnego. "Śpiewak” pozostał na uczelni, stał się profesorem zwyczajnym, potem dyrektorem instytutu, a jego adwersarz – zgodnie ze specjalizacją – pedagogiem więziennym. Więźniom też się coś należy.

e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski