18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wirtualny spacer po zabytkach Stryszowa

Redakcja
STRYSZÓW. Zwiedzisz gminę siedząc przed komputerem. Wirtualny świat powstał za pieniądze unijne i gminne.

We wnętrzach dworu w Stryszowie są zbiory z Wawelu Fot. Robert Szkutnik

Na nowoczesną promocję postawił samorząd gminy Stry-szów (pow. wadowicki).

Proponuje wirtualną turystykę. Na portalu gminy, nie wychodząc z domu, można odbyć spacer po najciekawszych zakątkach tego terenu. Zobaczyć kapliczki, pomniki przyrody i dwory ziemi stryszowskiej, między innymi oddział muzealnych zbiorów wawelskich.

- Chcemy w ten sposób zachęcić do odwiedzania gminy. Mamy nadzieję, że nasza mała ojczyzna spodoba się i ludzie zechcą do nas przyjechać, aby zobaczyć zabytki w rzeczywistości - mówi Jan Wacławski, wójt gminy Stryszów.

Projekt o nazwie "Wirtualny spacer po gminie Stryszów" zrealizowany został w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w zakresie małych projektów. Przy jego powstaniu uczestniczyła też Lokalna Grupa Działania "Gościniec 4 żywiołów". To pozwoliło gminie pozyskać na ten cel także środki unijne, w kwocie 17 tys. 720 zł. Samorząd gminy dołożył 12 tys. 461 zł. W sumie wirtualna rzeczywistość kosztowała nieco ponad 30 tysięcy złotych.

- W tej kwocie mieści się także wydanie 500 egzemplarzy płyt CD i DVD ze spacerem oraz osiem tysięcy pocztówek w różnych wzorach - mówi Magdalena Bartkowska z Gminnego Centrum Informacji. Sama jest zachwycona efektem.

Prezentacja ukazuje dziedzictwo kulturowe i turystyczne gminy. Zawiera około 200 zdjęć, podstawowe informacje o oglądanych obiektach, materiały filmowe oraz wirtualną mapę - plan gminy z zarysem granic, głównych dróg i miejscowości. To wszystko w polskiej i angielskiej wersji językowej.

- Do każdego ważnego zabytku można wejść, zrobić zbliżenia detali i poczuć, że jest się tam naprawdę. Efekt jest niesamowity - mówi Zbigniew Majtczak, przewodnik turystyczny z Wadowic.

To pierwszy taki wirtualny spacer po gminie powiatu wadowickiego. Co prawda na stronach gminy Mucharz też można oglądać wirtualny spacer, ale tylko po terenach wokół zbiornika wodnego w Świnnej Porębie. Zrealizowano go także w innej, nieco uboższej technice.

Czytelnicy mogą sami porównać oba spacery wchodząc na strony internetowe gmin, www.stryszow.pl oraz www. mucharz.pl.

Robert Szkutnik

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski