Wirus udaje policję, blokuje komputery i grozi sądem

Wirus udaje policję, blokuje komputery i grozi sądem

MARCIN WARSZAWSKI

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

"Ten komputer został zablokowany przez Departament Cyberprzestępczości Komendy Głównej Policji" - taki komunikat pojawia się na ekranach urządzeń, które zostały zarażone w internecie nowym gatunkiem wirusa.
Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

KONTROWERSJE. Hakerzy znów atakują komputery krakowian. Policja deklaruje, że zajmie się sprawą. Jest jednak warunek: trzeba oddać swój komputer w ręce policyjnych biegłych. Na kilka tygodni.

Informacja zawiera także wzór policyjnej odznaki oraz zdjęcie komendanta głównego policji.
Ciekawostką jest fakt, iż wirus przejmuje kontrolę nad zainstalowaną kamerką internetową - obraz jest rzekomo rejestrowany w celu identyfikacji użytkownika. Powodem blokady ma być "nielegalne ściąganie plików oraz oglądanie treści prawnie niedozwolonych".

Odblokowanie komputera ma nastąpić po zapłaceniu grzywny w wysokości od 200 do 500 zł. Jeśli tego nie zrobimy, to po 48 godzinach - jak wynika z informacji - rozpocznie się postępowanie karne.

Cała sytuacja jest jednak próbą wyłudzenia pieniędzy. Do redakcji "Dziennika Polskiego" zaczęły spływać zapytania, co w takiej sytuacji robić, gdyż na pierwszy rzut oka komunikat wygląda wiarygodnie.

- Osoba, która chce zgłosić atak takiego wirusa, musi dostarczyć swój komputer na komendę policji. Biegli z laboratorium kryminalistycznego zabezpieczą zainfekowane pliki, które pomogą w namierzeniu sprawcy - tłumaczy Anna Zbroja z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Jak długo policjanci będą przeszukiwać nasz komputer? Nawet kilka tygodni. Jednak nie tylko to zniechęca ludzi do zgłoszeń. Gdy okaże się, że na dysku, oprócz wirusa, są pliki nielegalnie ściągnięte z internetu, możemy mieć problemy.

- Na pewno policja nie przejdzie obojętnie wobec łamania prawa. Jeśli, szukając wirusa, natrafimy na nielegalne pliki, na pewno będą wyciągnięte stosowne konsekwencje - informuje mł. insp. Dariusz Nowak z małopolskiej policji.

Sytuacja wyglada więc dzisiaj tak, że kolejne komputery są zarażane, a policja ma problemy, by namierzyć sprawcę, bo ludzie nie chcą oddawać sprzątu do analizy. Dotychczas oficjalne zgłoszenie złożyła w Krakowie tylko jedna osoba.

Złudzeń nie pozostawia prof. Krzysztof Boryczko, zastępca kierownika Katedry Informatyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie: - Znalezienie osoby, która wpuściła wirus do internetu, jest bardzo trudne i czasochłonne, gdyż najczęściej do zarażenia dochodzi z różnych komputerów na całym świecie.

Ekspert przyznaje jednocześnie, że policja otrzymuje niewielką liczbę zgłoszeń dotyczących ataków właśnie przez to, że użytkownicy mają na dyskach nie zawsze legalne oprogramowanie. - To, czy zgłosić się na policję w takim przypadku, jest już dylematem użytkownika komputera - zauważa prof. Boryczko.

Co w sytuacji, gdy nasz komputer jednak zostanie zarażony? Pod żadnym pozorem nie należy płacić. "Po pierwszej wpłacie zostaniemy wpisani na specjalną »listę płac«, a komputer będzie atakowany coraz częściej z coraz większymi sumami" - ostrzega portal seqrity.pl .

Wyjściem jest samodzielna próba usunięcia wirusa (wskazówki na stronie policja.pl) lub skorzystanie z pomocy informatyka. Policja bowiem do dziś nie znalazła osoby, która próbuje wymuszać pieniądze, posługując się wirtualną, fałszywą odznaką.

marcin.warszawski@dziennik.krakow.pl

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

aster (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

dlaczego policja szuka wirusa w komputerach a nie sprawdzi jaka droga idą wpłacone przez poszkodowanych pieniądze? Takie postępowanie jest nie logiczne


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

anpolade (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nareszcie słuszna i mądra uwaga.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

yaro5000 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

Jasne. wszyscy POLACY ODDADZĄ SWOJE KOMPUTERY Policji a później poslusznie powędrują za kratki :]

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

kik (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Oddać komouter bieglym policyjnym- ŻART ROKU.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

[wiki] (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Tu jest 'wszystko' na temat i ransomware i jego usuwania.
http://www.cert.pl/news/tag/ransomware

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo