Wisła gra z Monaco, ale nie ma stadionu na ligę

Wisła gra z Monaco, ale nie ma stadionu na ligę

Piotr Tymczak

Aktualizacja:

Dziennik Polski 24

Zarząd Wisły walczy, żeby na stadionie nie zgasło światło, ale pieniędzy na spłatę długu na razie brak

Zarząd Wisły walczy, żeby na stadionie nie zgasło światło, ale pieniędzy na spłatę długu na razie brak ©Wojciech Matusik

Piłkarze „Białej Gwiazdy” zagrali towarzyski mecz o Puchar Henryka Reymana z wicemistrzem Francji AS Monaco. Dawno przy ul. Reymonta nie gościł tak klasowy rywal. Miało być piłkarskie święto, ale to spotkanie schodzi na dalszy plan wobec problemów, jakie Wisła ma ze stadionem.
Zarząd Wisły walczy, żeby na stadionie nie zgasło światło, ale pieniędzy na spłatę długu na razie brak

Zarząd Wisły walczy, żeby na stadionie nie zgasło światło, ale pieniędzy na spłatę długu na razie brak ©Wojciech Matusik

Krakowski klub nadal nie ma podpisanej nowej umowy na dzierżawę miejskiego obiektu przy ul. Reymonta. Władze miasta stoją na twardym stanowisku, że mogą podpisać umowę z Wisłą, jeżeli ta spłaci dług, jaki dotychczas narósł za wynajem stadionu.


Co skrywa stadion Wisły Kraków? [ZDJĘCIA, WIDEO]


Zobowiązania wobec miasta wynosiły prawie 6,5 mln zł. Wczoraj Wisła wpłaciła na konto gminy 1 mln zł. Dla miasta to jednak za mało. Urzędnicy podkreślają, że klub musi uregulować zaległości wobec gminnej jednostki Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (poprzedni zarządca stadionu), które wynosiły 4,9 mln zł. Po zapłaceniu 1 mln zł pozostało więc jeszcze do spłacenia 3,9 mln zł.

- Dług wobec ZIKiT jest wymagalny i już nic nie da się zrobić, np. rozłożyć go na raty - mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Przypomina, że w 2016 r. ZIKiT zawarł z Wisłą porozumienie o rozłożeniu zaległych należności na 24 raty. Porozumienie zostało jednak zerwane w związku z nieterminowymi wpłatami, a sprawa zaległości trafiła do sądu.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wisła sprzeda swój teren przy Reymonta?

Obecnie za stadion z ramienia miasta odpowiada Zarząd Infrastruktury Sportowej. Tej gminnej jednostce Wisła zalega 1 mln 394 tys. zł. Sprawa zadłużenia Wisły wobec ZIS była przedmiotem postępowania sądowego po złożeniu pozwu 4 maja 2018 roku przez ZIS - o zapłatę zaległego czynszu za okres 1 lipca - 31 grudnia 2017 r. Wisła ma także zaległości związane z nieopłaconym podatkiem od nieruchomości w wysokości 69 tys. zł.

29 maja Sąd Okręgowy w Krakowie wydał nakaz zapłaty przez spółkę na rzecz gminy kwoty blisko 1,4 mln zł, od którego klub wniósł sprzeciw.

Urząd podkreśla: „Podczas negocjacji warunków nowej umowy, Wisła Kraków SA zobowiązywała się do spłaty zadłużenia do 30 czerwca 2018 roku, co nie nastąpiło. W tej sytuacji miasto wstrzymało się z podpisaniem nowej umowy dzierżawy stadionu, mając nadzieję, że zarząd spółki wykaże dobrą wolę, by uregulować zadłużenie wobec gminy i tym samym umożliwić miastu podpisanie umowy na kolejne lata”.

- Miejscy prawnicy stoją na stanowisku, że klub powinien spłacić cały dług. Zależy nam jednak na tym, by Wisła rozwiązała problem i oczekujemy na wpłatę tego, co jest wymagalne - wyjaśnia Monika Chylaszek. - Bez spłaty długu wobec ZIKiT gmina nie może z Wisłą podpisać nowej umowy, bo byłoby to niezgodne z prawem. Przepisy na to nie pozwalają, to byłoby działanie na szkodę gminy - dodaje.

Wisła znalazła się więc w ogromnych tarapatach. Najbliższy mecz w ekstraklasie na stadionie przy ul. Reymonta zaplanowano za dwa tygodnie. Wisła otrzymała od PZPN licencję na grę w ekstraklasie w najbliższym sezonie, ale z nadzorem infrastrukturalnym ze względu na stadion. Zgodnie z podręcznikiem licencyjnym, klub musi mieć umowę na wynajem obiektu na mecze ligowe.

W tym sezonie można jeszcze skorzystać ze stadionu w innym mieście. Wisła grała już kiedyś w Sosnowcu (podczas budowy stadionu przy ul. Reymonta). W pobliżu Krakowa jest też spełniający warunki ekstraklasy obiekt w Niecieczy czy stadion Ruchu Chorzów, z którego kibicami fani „Białej Gwiazdy” mają zgodę.

Spotkanie z Monaco może być rozegrane na podstawie odrębnej umowy dotyczącej tylko tego wydarzenia. Mecz objął honorowym patronatem prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

ZOBACZ KONIECZNIE:WIDEO: Magnes. Kultura Gazura

Źródło: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze (18)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
;)

Ke Es Żę (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Niech grają w zaprzyjaźnionym Chorzofie , ale na tym samym szczeblu co zaprzyjaźniony Chorzóf.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Cały ten syf

Stary (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6

Cały ten syf zaczął się od Miska i jego kumpli kryminałów.
Byłem na meczu jak ten debil rzucił nożem w Dina Baggio i to był początek końca...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Zero tolerancji ! Patologię trzeba zwalczać wszelkimi sposobami.

henrk (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 10

Jaka pewność ,że klub w Niecieczy będzie chciał udostępnić swój stadion Wiśle Kraków ? przyjadą kibole i będą im niszczyć infrastrukturę oraz ustawiać po kątach właścicieli ? Co z bazą treningową...rozwiń całość

Jaka pewność ,że klub w Niecieczy będzie chciał udostępnić swój stadion Wiśle Kraków ? przyjadą kibole i będą im niszczyć infrastrukturę oraz ustawiać po kątach właścicieli ? Co z bazą treningową Wisły w Myślenicach ?
Niech na czas treningów wynajmą jakiś mały klub typu KS Jadwiga czy Clepardia , a główne mecze rozgrywają na wynajmowanym obiekcie Cracovii. Jak będą dobrze grali zrobią porządek z pseudokibicami typu bezmóżdże Misiek, który jest tylko słupem za którym stoją inni, to i sponsor strategiczny się znajdzie. Wygrać z w rzutach karnych z rezerwami AS Monako to za mało, aby Urząd i Rada Miasta zaryzykowała jakikolwiek szemrany układ z Wisłą. Zresztą, tak powinno być cały czas.
Kibole i tak do wyborów nie chodzą, a normalni obywatele Krakowa będą głosować na uczciwych.
ludzi. Afrykański Pomór Świń dotrze wkrótce do Krakowa. W chlewiku zakwiczą przy korytku młode warchlaczki, bo stare sztuki pójdą na konserwy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Do karcza

Rakietnica (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

Jaką zgode z ruhem ty nędzny dziennikarzyno!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Kiedy władzę przejmują bicepsy

Dan Petrescu (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 14 / 2

Ciężko uwierzyć jak na kruchych nogach trzyma się Wisła i to już od późnego Cupiała. Stały dopływ kasy daje byt, ale nie kształtuje podstaw funkcjonowania. Za to odpowiedzialni są ludzie. Tych w...rozwiń całość

Ciężko uwierzyć jak na kruchych nogach trzyma się Wisła i to już od późnego Cupiała. Stały dopływ kasy daje byt, ale nie kształtuje podstaw funkcjonowania. Za to odpowiedzialni są ludzie. Tych w Wiśle od wielu, wielu lat nie ma (wyjątek Bednarz). Aktualny zarząd to karykatura profesjonalnego zarządzania klubem sportowym.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Poczatkiem konca

Czarni Staniatki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 12 / 2

Poczatkiem konca, byla wizyta gosci w krotkich spodenkach u Boguslawa C. W celu negocjacji odnosnie rzadzenia klubem. Boguŝ od tej pory dał sobie spokoj ,bylo to opisywane w gazecie ,ze chłop byl w...rozwiń całość

Poczatkiem konca, byla wizyta gosci w krotkich spodenkach u Boguslawa C. W celu negocjacji odnosnie rzadzenia klubem. Boguŝ od tej pory dał sobie spokoj ,bylo to opisywane w gazecie ,ze chłop byl w szoku!!!!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
ABG Armia Bez Gniazda

lukaku (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 4

Kundle mają układ czy już zgodę z brudnymi paznokciami? Poza tym jakiekolwiek ustępstwo przez miasto ws. długu oznacza areszty dla urzędników za niegospodarność. Kto wie czy kolejna kadencja...rozwiń całość

Kundle mają układ czy już zgodę z brudnymi paznokciami? Poza tym jakiekolwiek ustępstwo przez miasto ws. długu oznacza areszty dla urzędników za niegospodarność. Kto wie czy kolejna kadencja Majchrowskiego nie rozstrzygnie się o kasę z Reymonta.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
No niestety proszę państwa

Szpakowski (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 16 / 2

Jeszcze maksimum rok i wniosek o upadłość


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
;)

Ke Es Żę (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Iść , ciągle iść w stronę ruchu...

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Jacek bednarz

Czarni Staniatki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

Teraz tesknicie za jackiem Bednarzem a tak to nawet widzialem wlepki z przekreslona jego twarza. Okrzyki na stadionie zeby wypierniczal, a teraz wy musicie wypierd...alac do Niecieczy!!!!!!

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Niech pozyzcą

Tico (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 2

Od Sharksów niech pożyczą. No procent będzie wysoki, ale jakoś tą rundę uratują....potem, strach pomyśleć. Czas żeby niektóry przejrzeli na oczy co niektórzy z tym klubem robią.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo