reklama

Wisła Kraków. Boiska i restauracje czy kolejne biura?

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Zaktualizowano 
Duży potencjał jest w przestrzeniach pod trybuną południową - od strony Błoń Anna Kaczmarz
Urzędnicy zaczęli rozmawiać z działaczami Wisły i projektantami na temat nowego zagospodarowania stadionu im. H. Reymana.

WIDEO: Trzy Szybkie

Na stadionie Wisły pod trybuną przy al. 3 Maja w ruinę popadają pomieszczenia dawnych szatni i baseny, pod trybuną od strony parku Jordana są duże niewykorzystane przestrzenie, pawilon medialny przynosi niewielkie dochody, a do tego nie w pełni wykorzystane są tereny wokół obiektu, który pod względem funkcjonalności jest już przestarzały. W piątek, 27 września, doszło do spotkania przedstawicieli urzędu, Wisły SA i projektantów w sprawie nowego zagospodarowania miejskiej areny przy ul. Reymonta.

- Spotkanie zorganizowaliśmy na prośbę Wisły i przedstawiliśmy nasze propozycje zmian na stadionie, tak by był bardziej funkcjonalny. I zależy nam na tym, by klub informacje dotyczące planów względem stadionu miał bezpośrednio od nas - wyjaśnia Michał Pyclik z Zarządu Dróg Miasta Krakowa, gminnej jednostki, która ma się zająć przebudową stadionu.

Uczestnicy spotkania ustalili, że nie będą zdradzać szczegółów rozmów. Na razie nie doszło do ustalenia konkretów, jak ostatecznie stadion ma się zmienić. Wiadomo jednak, jaka jest wizja urzędników i jakie są oczekiwania klubu.

Chodzi o to, by stadion przynosił większe dochody, aby nie dopłacać do jego utrzymania. Taką możliwość da wygospodarowanie dodatkowych powierzchni komercyjnych pod trybunami. Duży potencjał jest w przestrzeniach pod trybuną południową - od strony Błoń. Podczas budowy obiektu zlokalizowano tam m.in. szatnię, pokoje, siłownię, saunę, gabinet masażysty i rehabilitanta oraz dwa baseny. Początkowo z pomieszczeń korzystała Wisła, ale zaczęły popadać w ruinę odkąd drużyna w 2014 r. przeniosła się do centrum treningowego w Myślenicach. Od tego czasu nie znaleziono nikogo, kto by zagospodarował pomieszczenia np. na fitness klub czy centrum rehabilitacji. Urzędnicy uznali więc, że mogłyby tam powstać pokoje biurowe. Dodatkowe tego typu przestrzenie mogą zostać także ulokowane na górnej kondygnacji narożnika trybuny wschodniej (od Parku Jordana) i północnej (od strony ul. Reymonta), a także w parterowej części pawilonu medialnego.

Obecnie pawilon może być wynajmowany komercyjnie i tak się dzieje, ale okazuje się, że nie przynosi to wielkiego dochodu. Od stycznia 2018 r. do końca sierpnia 2019 r. obiekt był wynajmowany komercyjnie (oprócz udostępniania na mecze Wisły) 51 razy za łączną kwotę 6 tys. 750 zł netto. - Stawki opłat za pawilon zostały określone w załączniku do zarządzenia prezydenta Krakowa w sprawie krótkotrwałego udostępniania stadionu - wyjaśnia Mateusz Chwajoł z Zarządu Infrastruktury Sportowej, gminnej jednostki opiekującej się obiektem przy ul. Reymonta.

Miasto planuje też budowę dwóch naziemnych parkingów przy stadionie (w sumie na 1200 miejsc) wraz z powierzchniami na funkcje gastronomiczne. Dla parkingów rozważane są lokalizacje od ul. Reymonta, al. 3 Maja albo za trybuną od strony hali Wisły.

Do tego miałaby dojść modernizacja trybun, wykończenie elewacji, zainstalowanie brakujących elementów zadaszenia. Urzędnicy oszacowali, że na wszystkie prace potrzeba ok. 70 mln zł - w tym 9,7 mln zł na wykup praw autorskich do projektu stadionu od spółki Archetus i zlecenie temu biuru wykonania projektu przebudowy obiektu.

Swoje wizje urzędnicy przedstawili na posiedzeniu komisji sportu Rady Miasta na początku września. W odpowiedzi Wisła w piśmie do prezydenta Krakowa wyraziła głębokie zaniepokojenie brakiem jakichkolwiek z nią konsultacji, jako głównym użytkownikiem stadionu.

„Planowane inwestycje nie obejmują żadnych nowych i potrzebnych funkcji sportowych i rozrywkowych, a obiekt ma spełniać przede wszystkim funkcje biurowe” - napisał m.in. Piotr Obidziński, p.o. prezesa Wisły.

Zwrócił uwagę, że budowa parkingów wykluczy powstanie infrastruktury sportowej i rozrywkowej w otoczenie obiektu, jaka - zdaniem Wisły - mogłaby zwiększyć rentowność całego kompleksu. W ocenie klubu proponowane przez urzędników zagospodarowanie uniemożliwiłoby w przyszłości przejęcie przez Wisłę funkcji operatora stadionu, drastycznie ograniczy możliwości jej rozwoju i „pogłębi istniejący brak symetrii w traktowaniu analogicznych podmiotów na terenie gminy Kraków”.

Zdaniem Wisły, stawiając sobie za cel dobro społeczne, w rejonie stadionu powinny powstać minimum trzy pełnowymiarowe boiska piłkarskie wraz z pełną infrastrukturą dla potrzeb szkolenia młodzieży. Przypomnijmy, że nieopodal, w sąsiedztwie Cichego Kącika, na gminnym terenie kompleks sportowy z boiskami i restauracją buduje i nim zarządza MKS Cracovia.

W przypadku stadionu Wisły trwa też dyskusja, by restauracje i kawiarnie z ogródkami mogły powstać pod trybuną od strony parku Jordana (zdaniem projektantów jest taka możliwość). Część przestrzeni pod tą trybuną obecnie jest wykorzystywana na biura, ale są jeszcze inne powierzchnie do zagospodarowania.

Miasto czeka na pieniądze

4,7 mln zł - tyle obecnie wynosi zadłużenie Wisły Kraków SA wobec gminy Kraków za wynajem miejskiego stadionu przy ul. Reymonta. Większość tego długu (3,3 mln zł) klub ma wobec Zarządu Dróg Miasta Krakowa, który wcześniej (jeszcze jako Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu) odpowiadał za obiekt. Natomiast zobowiązania wobec obecnego opiekuna stadionu, Zarządu Infrastruktury Sportowej wynoszą ponad 1,4 mln zł plus odsetki.

600 mln zł - to koszt budowy stadionu przy ul. Reymonta, na którym mecze rozgrywają piłkarze Wisły.

6 mln zł - szacunkowy, roczny koszt utrzymania stadionu.

4,5 mln zł - ubiegłoroczne przychody z wynajmu stadionu.

123 tys. zł - tyle Wisła Kraków płaci obecnie za wynajęcie stadionu od miasta na jeden mecz.

33 130 mln zł - całkowita pojemność stadionu. Średnia frekwencja na meczach Wisły w sezonie 2018/2019 wynosiła 15 969.

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
27 września, 18:01, Gość:

Biura? kiedy wreszcie się skończy w Krakowie szał budowy biurowców? Po co nam te biura, zwłaszcza w takiej liczbie. Co za dużo, to nie zdrowo, a Kraków jest od lat przesycony biurowcami.

Jak po co kazde 10m2 to nowe miejsce pracy. Tych nie ma znowu taki duzo bo co 2 oferta pracy w polsce jest w Warszawie u nas jest powiedzmy 5% wszystkich ofert. Potrzebujemy duzo wiecej biur zeby korpo sie tu lokowaly i byla praca dla ludzi i absolwentow studiow. Biur potrzebujemy z 10mln m2 a mamy dopiero 1.2mln m2

G
Gość

A parking na 1200 miejsc czyli za 120 000 000 to po co tam jest potrzebny? Przeciez tam w okolicy nie ma totalnie nic zeby autem przyjezdzac sa blonia z wielkim parkinkgiem na ulicy, jest AGH ze studentami co maja 5 min z buta z akademikow i nie maja kasy na [wulgaryzm]y. W jaki sposob wydanie 120 mln zl z kasy podatnikow ma sie potem zwrocic? Przeciez do parkingu bedzie trzeba doplacac wiecej niz do stadionu? Obok jest parking pod muzeum i stoi kompletnie pusty? Kto wymyslil kolejne topienie kasy? Najpierw 600mln zl na niefunkcjobalny stadion potem 120mln zl na pusty parking moze podczas meczu by sie jakies auta pojawily, tylko serio chcemy kibicow zachecac do przyjazdu autem zamist tramwajem ? 2 h parkowania po 50zl za mecz raz na 2 tygodnie maja utrzymac ten parking? Jakies jaja. Juz lepiej jakby zbudowano po ubu stronach Biurowce normalne nowoczesne ktore by zaslonily stadion od poludnia i od pulnocy bo wyglad tragicznie

F
Fin

Wśród tych wyliczeń brakuje jednej kwoty: ile Wisła zapłaciła do kasy ZIS z tytułu wynajmu stadionu w ostatnich 12 miesiącach. Lekko wychodzi ponad 4 mln zł.

Y
Ygor

Podobno Marzena.S pseudonim. "tarapata" ma zostac symboliczną właścicielka jednej z Restauracji na stadionie Wisły

M
Mieszkaniec

Ani złotówki więcej na jakikolwiek stadion!!! Nie zgadzam się! Wszystko w tym mieście drożeje, wszystko a pieniądze i to jakie wydaje się na byle g.

q
qev
27 września, 18:30, Gil:

No i dobrze napisane dlaczego mks comarch Cracovia buduje na gruntach miejskich. Czy miasto to folwark Filipiaka? A jesli Cracovia to klub miejski to ile comarch płaci za reklame?. Cytujac drugiego pana rofesora miasto nie moze dotowac prywatnej spółki?

27 września, 19:43, Gość:

Tereny kolo Cichego Koncika nalezaly kiedys do Cracovii obecnie sa dzierzawione i wszystko powstaje za pieniadze klubu. Miasto nie doklada ani zlotowki do tego projektu. Wszystkie pieniadze przekazywane przez Comrarch na zecz klubu sa miedzy innymi za reklame na koszulkach. Mozesz sprawdzic ile to jest bo ostatnio byly przedstawiane oficjalne dane dla KS i TS. Nawet na tej stronie. Dlaczego Miasto ma wybudowac cokolwiek wokolo stadionu a potem oddac to TS? Znowu nie dostanie nic i jeszcze bedzie musialo doplacac.

Grunty nigdy nie były własnością Cracovi tylko oddane w dzierżawę przez gminę ,

budowa stadionu z publicznych pieniędzy dla prywatnej drużyny piłkarskiej powinni ponieść odpowiedzialność karną ci urzędnicy i radni ,którzy na ten cel przeznaczyli pieniądze podatników'

Jak są tak wielkimi wielbicielami tego klubu to nie ma przeszkó ,żeby sami finansowali tego rodzaju wydatki a nierządzić się pieniędzmi podatników a w tym samym czasie dzieci duszą się od smogu

g
grw

To żałosne i absurdalne co mówi po prezesa Wisły

dla dobra społecznego czyli w interesie klubu podatnicy mają za dalsze setki milionów budować nowe obiekty ?

Człowieku stuknij się w głowę zanim powiesz takie brednie

Już było prawie miliard dla dobra społecznego czyli budowa za pieniadze podatników stadionu dla .....prywatnej drużyny piłkarskiej i później afery kryminalne .

Jak można jeszcze po czymś takim bezczelnie powoływać się na dobro publiczne !!!!!!!!

Zapytajcie przechodniów w Krakowie co wolą stadion dla kilkunastu tysięcy kiboli czy poprawę powietrza za te pieniądze dla miliona mieszkańców !!!!!!

Wtedy przestaniecie pierd....farmazony.

Za działkę za 5 milionów skazani zostali wiceprezydenci Krakowa i wojewoda a tu wydano prawie miliard na budowę stadionu dla prywatnej drużyny piłkarskiej ,która teraz się wypięła nie płąci i co zrobić z obiektem ,i nikt nie poniósł żadnej odpowiedzialności karnej .

To jest dopiero skandal

G
Gość

Dlaczego miasto ma znów dokładać pieniądze do tego bubla? sprzedać, zaorać i wybudować coś co przyda się ludziom. A GTS? nie gra na Wieczystej czy Myślenicach, na 4 ligę nie potrzebują takiego stadionu.

G
Gość
27 września, 18:30, Gil:

No i dobrze napisane dlaczego mks comarch Cracovia buduje na gruntach miejskich. Czy miasto to folwark Filipiaka? A jesli Cracovia to klub miejski to ile comarch płaci za reklame?. Cytujac drugiego pana rofesora miasto nie moze dotowac prywatnej spółki?

27 września, 19:43, Gość:

Tereny kolo Cichego Koncika nalezaly kiedys do Cracovii obecnie sa dzierzawione i wszystko powstaje za pieniadze klubu. Miasto nie doklada ani zlotowki do tego projektu. Wszystkie pieniadze przekazywane przez Comrarch na zecz klubu sa miedzy innymi za reklame na koszulkach. Mozesz sprawdzic ile to jest bo ostatnio byly przedstawiane oficjalne dane dla KS i TS. Nawet na tej stronie. Dlaczego Miasto ma wybudowac cokolwiek wokolo stadionu a potem oddac to TS? Znowu nie dostanie nic i jeszcze bedzie musialo doplacac.

Taaaaaaa,a udziały miasta z 53 mlnòw zysków Cracovii to na co poszły bo na pewno nie na konto UMK!!!! Ciekawe kiedy zainteresuje się tym prokuratura?!

G
Gość
27 września, 18:30, Gil:

No i dobrze napisane dlaczego mks comarch Cracovia buduje na gruntach miejskich. Czy miasto to folwark Filipiaka? A jesli Cracovia to klub miejski to ile comarch płaci za reklame?. Cytujac drugiego pana rofesora miasto nie moze dotowac prywatnej spółki?

27 września, 19:43, Gość:

Tereny kolo Cichego Koncika nalezaly kiedys do Cracovii obecnie sa dzierzawione i wszystko powstaje za pieniadze klubu. Miasto nie doklada ani zlotowki do tego projektu. Wszystkie pieniadze przekazywane przez Comrarch na zecz klubu sa miedzy innymi za reklame na koszulkach. Mozesz sprawdzic ile to jest bo ostatnio byly przedstawiane oficjalne dane dla KS i TS. Nawet na tej stronie. Dlaczego Miasto ma wybudowac cokolwiek wokolo stadionu a potem oddac to TS? Znowu nie dostanie nic i jeszcze bedzie musialo doplacac.

Taaaaaaa,a udziały miasta z 53 mlnòw zysków Cracovii to na co poszły bo na pewno nie na konto UMK!!!! Ciekawe kiedy zainteresuje się tym prokuratura?!

G
Gość
27 września, 18:30, Gil:

No i dobrze napisane dlaczego mks comarch Cracovia buduje na gruntach miejskich. Czy miasto to folwark Filipiaka? A jesli Cracovia to klub miejski to ile comarch płaci za reklame?. Cytujac drugiego pana rofesora miasto nie moze dotowac prywatnej spółki?

Tereny kolo Cichego Koncika nalezaly kiedys do Cracovii obecnie sa dzierzawione i wszystko powstaje za pieniadze klubu. Miasto nie doklada ani zlotowki do tego projektu. Wszystkie pieniadze przekazywane przez Comrarch na zecz klubu sa miedzy innymi za reklame na koszulkach. Mozesz sprawdzic ile to jest bo ostatnio byly przedstawiane oficjalne dane dla KS i TS. Nawet na tej stronie. Dlaczego Miasto ma wybudowac cokolwiek wokolo stadionu a potem oddac to TS? Znowu nie dostanie nic i jeszcze bedzie musialo doplacac.

G
Gość

Miejsce wisly jest w IV lidze ,gdzie powinna zostac karnie zdegradowana za przekrety i horendalne dlugi,a nie zostala dzieki ukladom i kolesiom z PZPN i Komisji Licencyjnej.Ale to niczym "miecz Demoklesa "wisi nad tym klubem i predzej czy pozniej nastapi.Jaka piekna katastrofa....

G
Gil

No i dobrze napisane dlaczego mks comarch Cracovia buduje na gruntach miejskich. Czy miasto to folwark Filipiaka? A jesli Cracovia to klub miejski to ile comarch płaci za reklame?. Cytujac drugiego pana rofesora miasto nie moze dotowac prywatnej spółki?

G
Gość

Biura? kiedy wreszcie się skończy w Krakowie szał budowy biurowców? Po co nam te biura, zwłaszcza w takiej liczbie. Co za dużo, to nie zdrowo, a Kraków jest od lat przesycony biurowcami.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3