Wisła Kraków. Juniorzy młodsi „Białej Gwiazdy” w finale mistrzostw Polski do lat 17!

Jerzy Filipiuk
Wojciech Wojtkielewicz
W rewanżowym meczu półfinałowym piłkarskich mistrzostw Polski do lat 17 Wisła Kraków wygrała w Białymstoku z Jagiellonią 2:1 i zapewniła sobie awans do decydującej gry o złoto. W pierwszym meczu, w Krakowie, padł remis 2:2.

Wiślacy objęli prowadzenie w 29 min z rzutu karnego, bezbłędnie wykonanego przez Mateusza Stanka. Gospodarze ruszyli do odrabiania strat i dziewięć minut później Damian Wojdakowski świetnym strzałem - „nożycami" - doprowadził do wyrównania. Po zmianie stron obie drużyny dążyły do zdobycia zwycięskiej bramki, ale brakowało im skuteczności. W końcu, w 90 min, kapitalnym uderzeniem z woleja w „okienko" bramki Jagiellonii popisał się Wojciech Urbański, zapewniając krakowianom cenna wygraną.

- Mecz kosztował nas dużo sił. Chylę czoła przed moimi zawodnikami za to, że zostawili serce na boisku. Na początku spotkania mieliśmy dwie, trzy bardzo dobre sytuacje. Wykorzystaliśmy rzut karny, podyktowany za zagranie ręką. Gola straciliśmy w prosty sposób, po złym ustawieniu w polu karnym. W drugiej połowie początkowo często byliśmy przy piłce, ale w ostatnich 20 minutach Jagiellonia przejęła inicjatywę w grze. My mieliśmy dwie, trzy kontry i po jednej z nich zdobyliśmy gola - opowiada trener wiślaków Patryk Jałocha.

W finałowym meczu, który rozegrany zostanie w poniedziałek, 20 czerwca w Ząbkach, Wisła zmierzy się z Zagłębiem Lubin, które w rewanżowym meczu półfinałowym zremisowało w Poznaniu z Wartą 0:0. W pierwszym spotkaniu tych drużyn wygrali lubinianie 2:1.

W MP do lat 17 Wisła zdobyła dotychczas cztery medale: złoty - w 2013 roku, srebrne - w 2000 i 2003 roku, brązowy - w 1999 roku. W ubiegłym roku w rozgrywkach tych triumfował UKS SMS Łódź, wyprzedzając Lecha Poznań oraz Cracovię i Raków Częstochowa. Wisła zajęła wtedy drugie miejsce w grupie D (za Cracovią).

Jagiellonia Białystok - Wisła Kraków 1:2 (1:1)
Bramki: 0:1 Stanek 29 karny, 1:1 Wojdakowski 38, 1:2 Urbański 90.
Jagiellonia: Piekutowski - Marek, Kruszewski, Kobus, Lewicki, Jaroszuk (76 Andrzejkiewicz), Bernatowicz, Lipiński (65 Ziętek), Faberski, Wojdakowski, Kowalski.
Wisła: Stępak - Rachfał (65 Prochwicz), Górkiewicz, Przybyłko, Krzyżanowski - Pieniądz, Sowa, Skała, Urbański, M. Głogowski - Stanek (78 Zimnicki).
Żółte kartki: Kruszewski, Lipiński, Kowalski, Lewicki - Sowa, Górkiewicz.

Maksym Chłań: Awans przyjdzie jeśli będziemy skoncentrowani