Wisła Kraków przegrywa z Wartą Poznań na własne życzenie!

Bartosz Karcz
Wisła Kraków nie zdołała pokonać trzeciego beniaminka. Mało tego, „Biała Gwiazda” przegrała w Grodzisku Wlkp. z Wartą 1:2, a po tej porażce nie ma żadnych, nawet najmniejszych tłumaczeń dla podopiecznych trenera Artura Skowronka! Rywal był bowiem tak osłabiony, że cały mecz rozegrał bez choćby jednej zmiany! To jednak wystarczyło na Wisłę, której piłkarze w drugiej połowie przypominali momentami śpiących rycerzy…

WISŁA KRAKÓW. Najbogatszy serwis w Polsce o piłkarskiej drużynie "Białej Gwiazdy"

Piłkarze Wisły Kraków zagrali w Grodzisku Wlkp. z czarnymi opaskami na rękawach, oddając w ten sposób hołd zmarłemu Adamowi Musiałowi. Podobne opaski założyli również sędziowie, solidaryzując się w ten sposób ze swoim kolegą Tomaszem Musiałem, synem legendy „Białej Gwiazdy”.

Wisła od pierwszych minut uzyskała znaczną przewagę w posiadaniu piłki. Krakowianie długo rozgrywali swoje akcje, wymieniali dużą liczbę podań i szukali wolnych przestrzeni w zagęszczonej obronie Warty. Na konkretny efekt takiego obrazu gry nie trzeba było długo czekać, choć prowadzenie „Biała Gwiazda” uzyskała akurat po stałym fragmencie gry. Dawid Abramowicz dośrodkował z rzutu rożnego, a zupełnie pozostawiony bez opieki Adi Mehremić uderzył głową. Po drodze był jeszcze rykoszet od Adriana Laskowskiego, ale ostatecznie piłka wylądowała w siatce.

Krakowianie mieli zatem szybkie prowadzenie i mogli grać z większą pewnością siebie. Momentami robili to jednak za spokojnie, z czego brały się proste, zupełnie niepotrzebne straty. Szczególnie nonszalancko grał Nikola Kuveljić. Plus był taki, że Warta, która grała w mocno osłabionym składzie, przez dłuższy czas nie za bardzo potrafiła z tego skorzystać. W końcu jednak dostała kolejne dwa prezenty. Najpierw zupełnie niepotrzebny faul przy linii bocznej popełnił wspomniany Kuveljić. Trzymał rywala i trzymał, choć ten był odwrócony tyłem do niego i bramki, to w końcu sędzia zagwizdał. A po dośrodkowaniu z rzutu wolnego ręką w polu karnym zagrał Dawid Abramowicz i mieliśmy „jedenastkę”. W tej sytuacji szczęście było jednak przy wiślakach, bo Łukasz Trałka uderzył fatalnie, wysoko, wysoko nad bramką. I to było w zasadzie wszystko, co w ofensywie zaprezentowali przed przerwą „Zieloni”. Zmuszeni przez Wisłę do ataku pozycyjnego, zupełnie nie wiedzieli, jak się dobrać do dobrze zorganizowanej defensywy „Białej Gwiazdy”.

Piłkarze Wisły grają źle, trener Artur Skowronek jest coraz bardziej bezradny, ale krakowskich kibiców humor nie opuszcza. Obejrzyjcie MEMY o spadającej "Białej Gwieździe", bo w nich jest sama prawda!  Przesuwaj zdjęcia w lewo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wisła Kraków. MEMY o fatalnych występach na boisku. "Nie gra...

Z drugiej strony boiska można mieć jednak było do wiślaków pretensje, bo w kilku przypadkach naprawdę mogli postarać się o znacznie lepsze rozegranie akcji pod bramką Warty i stworzenie więcej klarownych okazji na podwyższenie wyniku.

Przebieg pierwszej połowy spowodował jednak, że wiślacy uznali najwyraźniej, że gospodarzy nie stać na rozegranie płynnej akcji. W jak dużym byli błędzie, okazało się już chwilę po przerwie, gdy dali się kompletnie zaskoczyć. Poznaniacy „poklepali” między piłkarzami z Krakowa, jak chcieli. Bierność gości w tej sytuacji biła wprost po oczach! Efekt był taki, że w polu karnym w dobrej sytuacji do strzału znalazł się Jan Grzesik i swojej szansy nie zmarnował. Strzelił mocno, płasko i Mateusz Lis niewiele był w stanie zrobić.

Jeśli ktoś pomyślał w tym momencie, że to przypadek, że za moment Wisła znów opanuje sytuację na boisku, to srodze musiał się rozczarować. Stracony gol nie sprawił bowiem, że krakowianie wyciągnęli jakiekolwiek wnioski. W 59 min znów bowiem przyglądali się jak tym razem Mateusz Kuzimski szarżuje w ich polu karnym i wpycha piłkę do siatki.

Dopiero przy wyniku 2:1 Wisła nieco mocniej przycisnęła, ale biła głową w mur. Warta broniła się praktycznie całym zespołem i bardzo ofiarnie. W 68 min mogło być jednak 2:2, gdyby po zagraniu Łukasza Burligi z pola karnego lepiej przymierzył Chuca. Po strzale Hiszpana piłka nieznacznie minęła cel. Tak naprawdę była to jedna z nielicznych okazji „Białej Gwiazdy”, która długo grała po obwodzie, ale brakowało dokładnego podania w pole karne, a co za tym idzie również strzałów. Momentami prosiło się, żeby wrzucić piłkę choćby „na aferę”. Nic z tego, najczęściej kończyło się na stracie i mozolnym budowaniu akcji od nowa. W końcowych minutach trener Artur Skowronek rzucił już wszystkie siły do ofensywy, wprowadzając na boisko Fatosa Beqiraja i Aleksandra Buksę. Nic to nie pomogło. Wisła, choć w przeciwieństwie do rywala dokonała czterech zmian, nie była nawet w doliczonym czasie zamknąć Wartę na jej połowie. Takie porażki muszą kibiców boleć najbardziej, bo są poniesione niejako na własne życzenie. Biorąc przy tym pod uwagę, jak trudne mecze czekają Wisłę do końca roku, ta pierwsza w sezonie wyjazdowa porażka może „Białą Gwiazdę” kosztować bardzo, bardzo drogo...

Warta Poznań - Wisła Kraków 2:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Mehremić 9, 1:1 Grzesik 47, 2:1 Kuzimski 59.
Warta: Bielica - Grzesik, Ivanov, Kieliba, Kuzdra - Trałka, Laskowski - Jakóbowski, Czyżycki, Kiełb - Kuzimski. .
Wisła: Lis - Burliga, Frydrych, Mehremić, Abramowicz - Silva (81 Buksa) Plewka, Kuveljić (73 Basha), Chuca (73 Żukow), Savić (60 Yeboah) - Brown Forbes (81 Beqiraj).
Sędziowali: Tomasz Frankowski (Toruń) oraz Marcin Boniek (Bydgoszcz), Jakub Winkler (Toruń). Żółte kartki: Grzesik (30, faul), Laskowski (63, faul) - Savić (45+1, faul), Basha (85, faul). Widzów: mecz bez udziału publiczności.