Wisła przerwała złą passę

(FIL)Zaktualizowano
Wisła po wyeliminowaniu Skonto Ryga znowu trafiła drużynę z Półwyspu Apenińskiego, tym razem Barcelonę. Zanim będziemy się emocjonować zbliżającym się dwumeczem, przypomnijmy pokrótce historię polsko-hiszpańskich gier w europejskich pucharach (na pierwszym miejscu wyniki naszych drużyn u siebie)...

Polsko-hiszpańskie dwumecze w europejskich rozgrywkach pucharowych

Do tej pory w piłkarskich rozgrywkach o europejskie puchary polskie i hiszpańskie drużyny rywalizowały ze sobą 11 razy. I właśnie dopiero za 11. razem naszemu reprezentantowi - a była nim Wisła Kraków - udało się wyeliminować rywala z Hiszpanii. Dramatyczny dwumecz z Realem Saragossa, zakończony szczęśliwą dla wiślaków serią rzutów karnych, przeszedł do historii naszych pucharowych bojów.
 1970/1971. I runda Pucharu Miast Targowych: GKS Katowice - FC Barcelona 0-1 (Rexach) i 2-3 (Rother, Nowok - Pujol, M. Filosia, Rexach). W rewanżu na Camp Nou katowiczanie do 51 minuty prowadzili 2-0, ale w ciągu 23 minut stracili trzy bramki. Rexach to trener obecnej drużyny Barcelony.
 1970/1971. Ćwierćfinał Pucharu Europy: Legia Warszawa - Atletico Madryt 2-1 (Pieszko, Stachurski - Salcedo) i 0-1 (Adelardo). W Warszawie gospodarze stracili bramkę już w 12 minucie, i właśnie ona drogo ich kosztowała (rywale skorzystali z zasady podwójnego liczenia goli zdobytych na wyjeździe).
 1976/1977. I runda Pucharu Europy: Stal Mielec - Real Madryt 1-2 (Sekulski - Santillana, Del Bosque) i 0-1 (Pirri). Lato, Kasperczak i spółka dwukrotnie nie dali rady ekipie Breitnera i Santillany. Na mieleckim stadionie zasiadło 25 tysięcy widzów. To były czasy... Mecz rewanżowy odbył się w Walencji.
 1983/1984. I rudna Pucharu Europy: Lech Poznań - Athletic Bilbao 2-0 (Niewiadomski, Okoński) i 0-4 (Goicoechea, Sola, Noriega, Urquiaga). Po wygranej u siebie poznaniacy realnie liczyli na awans, ale na wyjeździe doznali prawdziwej klęski.
 1987/1988. I runda PZP: Śląsk Wrocław - Real Sociedad 0-2 (Loren, A. Beguiristan) i 0-0. W San Sebastian padł remis, który był cenną zaliczką dla wrocławian. W rewanżowym spotkaniu gospodarze mimo kilku szans nie tylko nie potrafili pokonać Arconady, ale i sami w ostatnim kwadransie stracili 2 gole.
 1988/1989. II runda PZP: Lech Poznań - FC Barcelona po dogr. 1-1 (Kruszczyński - Roberto) i 1-1 (Pachelski - Roberto). "Barca" pod wodza Cruyffa chyba nieco zlekceważyła Lecha. W rewanżu w Poznaniu po dogrywce poznaniacy przegrali karnymi 4-5. Przy 3-3 nie trafił Pachelski, a przy 4-5 Łukasik.
 1988/1989. II runda Pucharu Europy: Górnik Zabrze - Real Madryt 0-1 (Sanchez) i 2-3 (Jegor, Baran - Sanchez 2, Butragueno). W rewanżu w Marycie górnicy do 77 minuty prowadzili 2-1 i byli bliscy sprawienia sensacji. Zabrakło im trochę szczęścia i umiejętności, by wyeliminować Real.
 1989/1990. I runda PZP: Legia Warszawa - FC Barcelona 0-1 (M. Laudrup) i 1-1 (Łatka - R. Koeman). Pierwszy mecz odbył się na Camp Nou. Goście prowadzili 1-0 do 85 minuty, kiedy to R. Koeman wyrównał z karnego. W rewanżu sensacji nie było. Szybko strzelona przez M. Laudrupa bramka ustawiła mecz.
 1996/1997. Runda grupowa Ligi Mistrzów: Widzew Łodź - Atletico Madryt 1-4 (Citko - Simeone 2, Pantić, Kiko) i 0-1 (Pantić). Piękny gol Citki w Łodzi (daleki lob), tuż przed przerwą na 1-1, zapoczątkował prawdziwą "citkomanię" nie tylko wśród kibiców. Łodzianie nie wyszli ze swojej grupy.
 1999/2000. II runda Pucharu UEFA: Amica Wronki - Atletico Madryt 1-4 (Jackiewicz - Hasselbaink, Capdevila, Baraj, Correa) i 0-1 (Baraja). Amica w Madrycie pozostawiła po sobie dobre wrażenie i... punkty. We Wronkach Atletico zagrało o klasę lepiej. Do przerwy prowadziło 2-1, świetnie grało z kontry.
 2000/2001. I runda Puchaau UEFA: Wisła Kraków - Real Saragossa po dogr. 4-1 (Frankowski 2, Iheanacho, Moskal - Baszczyński sam.) i 1-4 (Kałużny - Yordi 2, Acuna, J. Ignacio). W rewanżu w Krakowie do 51 minuty było 0-1, a do 61 tylko 2-1, ale Wisła odrobiła straty i wygrała rzutami karnymi 4-3!
 Łączny bilans tych gier: 22 mecze - 3 zwycięstwa polskich drużyn, 4 remisy, 15 zycięstw hiszpańskich drużyn, bramki 38-19 dla naszych rywali. Czy Wisła zdoła... poprawić ten bilans?