Wiśniowa i Tokarnia wybudują oczyszczalnie ścieków....

Wiśniowa i Tokarnia wybudują oczyszczalnie ścieków. Przetargi na nie ruszą lada moment

Zdjęcie autora materiału

Katarzyna Hołuj

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

Tę oczyszczalnię w Wiśniowej ma zastąpić nowa, w Poznachowicach Dolnych

Tę oczyszczalnię w Wiśniowej ma zastąpić nowa, w Poznachowicach Dolnych ©Fot. UG w Wiśniowej

Gminy szykują się do budowy na swoich terenach oczyszczalni ścieków. Pomóc im w tym mają środki unijne. Wiśniowa dostała na ten cel 10,3 mln zł, a Tokarnia 3,5 mln zł.
Tę oczyszczalnię w Wiśniowej ma zastąpić nowa, w Poznachowicach Dolnych

Tę oczyszczalnię w Wiśniowej ma zastąpić nowa, w Poznachowicach Dolnych ©Fot. UG w Wiśniowej

W gminie Wiśniowa oczyszczalnia powstanie w Poznachowicach Dolnych, natomiast w gminie Tokarnia - w samej Tokarni, obok istniejącej, która nie nadąża już z przyjmowaniem i oczyszczaniem ścieków. Tamta istniejąca ma przepustowość 180 m sześć. na dobę, nowa ma mieć tyle samo, czyli podwoi moce. Będzie więc mogła przyjąć ścieki z niepodpiętej jeszcze do sieci kanalizacyjnej części Skomielnej Czarnej.

Wartość całego zadania, jakie ma być zrealizowane w gminie Wiśniowa - to 24 mln zł, zaś w Tokarni to niespełna 5 mln zł. Różnicę między tymi kwotami a kwotami dofinansowania gminy mają pokryć same. Wójtowie obydwu mają nadzieję, że przetargi uda się rozstrzygnąć a kwoty w nich zaproponowane nie będą o miliony wyższe. Ich obawy nie są bezpodstawne, bowiem wielu samorządowców, w tym oni także mierzą się teraz z problemem wzrostu cen inwestycji. - Mamy przyznane dofinansowanie na poziomie 85 proc. kosztów kwalifikowanych, ale kiedy po otwarciu ofert w przetargu okazałoby się, że wystarczy ono na pokrycie 50 proc kosztów inwestycji to zrobiłby się problem, bo większej pomocy nie dostaniemy - podkreśla Władysław Piaściak, wójt Tokarni.

Na razie w Urzędzie Gminy trwają przygotowania dokumentacji przetargowej, a ogłoszenie ma się pojawić za około dwa tygodnie. Wiśniowa zleciła te prace firmie zewnętrznej - kancelarii prawnej. -Zależy nam na czasie, mam nadzieję, że ogłoszenie przetargu nastąpi w lipcu - wierzy Wiesław Stalmach, wójt Wiśniowej.

Nowa oczyszczalnia w Poznachowicach Dolnych ma być połączona łącznikiem ze starą oczyszczalnią w Wiśniowej, co pozwoli na wyłączenie tej drugiej, która jest przestarzała technologicznie i niewydolna, a także przejęcie jej funkcji przez nową. 15 km sieci, które w ten sposób powstanie, pozwoli ponadto na przyłączenie do sieci ok. 160 budynków z części Wiśniowej i Poznachowic Dolnych (na odcinku pomiędzy starą i nową oczyszczalnią).

W gminie Wiśniowa w największym procencie skanalizowana jest Węglówka (ścieki stąd spływają do oczyszczalni w Lubniu). Oprócz Węglówki, z kanalizacji korzysta jeszcze część Wiśniowej (podpięta do istniejącej, starej oczyszczalni). Poznachowice Dolne, Glichów, Lipnik, Kobielnik, Wierzbanowa i pozostała część Wiśniowej dopiero na to czekają, a kiedy już powstanie w nich sieć, ścieki z nich spłyną do oczyszczalni w Poznachowicach Dolnych.

W gminie Tokarnia skanalizowana jest część położona powyżej istniejącej oczyszczalni tj. Skomielna Czarna (z wyjątkiem fragmentu), Bogdanówka i część Tokarni. Pozostała część Tokarni, Więcierza i Krzczonów czekają na budowę sieci, jednak projekt który wspólnie chcą realizować trzy gminy: Tokarnia, Lubień i Pcim (i który zakłada m.in. budowę dla nich oczyszczalni ścieków w Stróży) ciągnie się już od lat i nie wiadomo kiedy znajdzie swój finał.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!


WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Myślenie nie boli

Mata Hari (gość)

Zgłoś naruszenie treści

To że gminy powyżej zbiornika dobczyckiego nie mają kanalizacji nie zagraża czystości wody tylko zagraża turysta czy wędkarz który zblizy sie do zbiornika.Takich mamy mądrych urzędników.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Polecamy

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

NAUCZYCIEL ROKU | Trwa głosowanie

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Gigantyczna galeria handlowa rośnie w Wieliczce [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Tak kiedyś wyglądało leczenie w szpitalach [ZDJĘCIA]

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!