Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiśniowa. Ze straszącej wyglądem budowli, dawna bożnica zmieniła się w piękny zabytek. Będzie tu historyczne miejsce

Ewa Tyrpa
Ewa Tyrpa
Zakończono pierwszy etap renowacji bożnicy
Zakończono pierwszy etap renowacji bożnicy fot. Katarzyna Hołuj
Zakończył się pierwszy etap prac przy renowacji zabytkowej synagogi, powstałej w Wiśniowej na przełomie 19 i 20 wieku [zobacz galerię].

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

- Obiekt był bardzo zniszczony, więc zakres prac był duży, począwszy od fundamentów, przez ściany i dach. A dodatkowo był przechylony

– mówi Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa.

Synagoga bez jednomyślności

Remont budził sporo kontrowersji wśród mieszkańców. Także też grupa radnych nie była do niego przekonana.

- W tych opiniach ludzie są podzieleni. Niektórzy są niezadowoleni, bo uważają, że nie powinniśmy wydawać pieniędzy na remont świątyń, które nie są nasze. Innym mieszkańcom bożnica się teraz podoba i zwraca uwagę swoim wyglądem

– powiedział nam Dominik Krzysztof, sołtys Wiśniowej.

Za remont zapłaciło ministerstwo

Wszystkie prace zostały sfinansowane z programu
Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kosztowały 300 tys. zł. Gmina wydała jedynie 18 tys. zł na zatrudnienie inspektora nadzoru.

- Drewniana synagoga na pewno zyska drugie życie po zakończeniu drugiego etapu. Brakuje w niej jeszcze podłóg i stropu

- wójt Pawlak jest przekonany, że Ministerstwo Kultury przyzna gminie dotację na dokończenie prac, aby obiekt mógł służyć społeczności.

Będzie historyczne miejsce

- Mamy w planie utworzyć tu historyczne miejsce. Początkowo myśleliśmy o pamiątkach po partyzantach z drugiej wojny światowej, ale być może sięgniemy do pierwszej wojny, a może jeszcze do okresu wcześniejszego

– rozważa gospodarz gminy.

Mieszkańcy mówią synagodze jako o muzeum, ale stworzenie takiej instytucji kultury wiąże się ze spełnieniem wielu wymogów i zgód, m.in. większej powierzchni i wyznaczeniem miejsc wystawienniczych.

Będzie więc w bożnicy miejsce historyczne, wypełnione, jak mówi wójt Pawlak, lokalną treścią. Obiektem będzie zarządzał Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wiśniowej.
O tych planach wójt rozmawiał z przewodniczącym Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.

A w przyszłości, po oddaniu całej wyremontowanej synagogi, w środku, oprócz pamiątek, też będzie można zobaczyć polichromię, którą odkryto podczas restauracji obiektu. Ściany były zamalowane farbą i pokryte tynkiem. Teraz pokazano na górnym pasie kwiatowe wzory.

Konserwator chwali synagogę

Obiekt został w zrealizowanej części odebrany przez Moniką Bogdanowską, małopolską wojewódzką konserwator zabytków w Krakowie.

- Mała, pięknie położona miejscowość odzyskała część swego dziedzictwa i pamięci o żydowskich współmieszkańcach. Wedle informacji, ci prości ludzie, na ogół rzemieślnicy, zostali wymordowani przez Niemców. Trudno o nich nie myśleć, patrząc na miejsce, gdzie spotykali się na modlitwach

– napisała na Facebooku pani konserwator, chwaląc obiekt i zaznaczając, że jest to jedyna zachowana w Małopolsce sakralna architektura żydowska. W Polsce są jeszcze tylko takie dwie bożnice.

W Wiśniowej powstała na działce należącej do rodziny Färberów, których Niemcy w czasie wojny wywieźli prawdopodobnie do getta w Wieliczce. Okupanci ją mocno zdewastowali. Po wojnie służyła jako magazyn mebli, później przemieniono ją w remizę, potem przez prawie ćwierć wieku stała opuszczona. Gmina wykonywała jedynie podstawowe prace zabezpieczające, aby utrzymać obiekt. Były przeprowadzane z budżetu i pod nadzorem konserwatora zabytków, który ponad 20 lat temu wpisał tę bożnicę do rejestru zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski