Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wit i studenci

Mateusz Borkowski
Antoni Wit pokieruje Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej
Antoni Wit pokieruje Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej fot. Wojciech Matusik
11 grudnia, godz. 18, Filharmonia Krakowska. W 140. rocznicę urodzin Mieczysława Karłowicza Akademia Muzyczna w Krakowie zaprasza na 5. Dni Muzyki, które poświęcone są w tym roku twórczości tego wybitnego kompozytora przełomu XIX i XX wieku.

Z tej okazji w niedzielę odbędzie się koncert uczelnianej Orkiestry Symfonicznej, którą poprowadzi Maestro Antoni Wit. Przypomnijmy, że artysta studiował dyrygenturę u Henryka Czyża oraz kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

Studia kompozytorskie kontynuował pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Ponadto w 1969 roku ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1971 otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Od 1977 do 1983 roku pełnił funkcję dyrektora Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie.

W okresie od 1983 do 2000 był dyrektorem Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (obecnie NOSPR), a w latach 2002-2013 roku sprawował obowiązki dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie. W 2013 roku został dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfónica de Navarra. Pełni również funkcję dyrygenta honorowego Filharmonii Krakowskiej. Maestro Wit jest też laureatem prestiżowej amerykańskiej nagrody Grammy.

W programie koncertu znalazła się wielka symfonika. Zabrzmią: III Symfonia koncertująca Aleksandra Tansmana oraz dwa dzieła Mieczysława Karłowicza - Koncert skrzypcowy i poemat symfoniczny „Odwieczne pieśni”. Z Orkiestrą wystąpią pedagodzy i wirtuozi: skrzypkowie Piotr Tarcholik i Maciej Lulek, altowiolistka Aneta Dumanowska, wiolonczelista Jan Kalinowski oraz pianista Marek Szlezer.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski