Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Witos czasów wojny

Redakcja
Na wystawie wyeksponowano także dokument o symbolicznym znaczeniu dla postrzegania wojny polsko-bolszewickiej oczami ludowców. Ten dokument to dymisja, jaką Józef Piłsudski - 12 sierpnia 1920 r. - złożył na ręce Wincentego Witosa w obliczu potencjalnej klęski wojennej. Premier, rodem z podtarnowskich Wierzchosławic, jak wiadomo, dymisji tej nie przyjął, schował ją do szafy pancernej.

Wystawa w tarnowskim muzeum

 W czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku Wincenty Witos stał na czele rządu obrony narodowej. Pamiątki z tamtych czasów związane z postacią chłopskiego premiera można teraz zobaczyć na wystawie okolicznościowej w Muzeum Okręgowym w Tarnowie. Szczególnie wymowny plakat z tamtych czasów umieszczono w centralnym miejscu wystawy. Przedstawia polskiego żołnierza, robotnika rzucającego granatem i chłopa z kosą na sztorc.
 Organizując tarnowską wystawę poświęconą Wincentemu Witosowi, jako premierowi rządu obrony narodowej w 1920 r., organizatorzy skorzystali z pomocy warszawskiego Muzeum Historii Ruchu Ludowego, które udostępniło znaczną część eksponatów.
 Wernisaż wystawy, zorganizowanej w tarnowskich podziemiach muzealnych w rynku, odbył się w poniedziałek z udziałem wielu osób związanych z tarnowskim ruchem ludowym.

(SMOL)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski