Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizerunek do poprawy

MAGDALENA UCHTO
Joanna Regucka, specjalista ds. promocji zdrowia Szpitala św. Anny w Miechowie podkreśla, że powiat miechowski jest, w kraju, w czołówce pod względem zachorowalności na raka płuc.

MIECHÓW. W szpitalu będą stawiać na programy profilaktyczne oraz na poprawę komunikacji między lekarzami a pacjentami.

W regionie, w którym najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze rolniczym, prawdopodobnie wpływa na to m.in. nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin. Nie bez znaczenia jest także nałóg palenia papierosów. Dlatego szpital planuje zakup sprzętu do wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, m.in. tomografu, bronchoskopów i spirometrów.

- Przewidziane są także szkolenia dla rolników dotyczące bezpiecznego stosowania nawozów. Chcemy, żeby wśród badań profilaktycznych znalazły się też: rentgen klatki piersiowej, tomografia i spirometria dla palaczy - informuje Joanna Regucka.

Na realizację programu dotyczącego zwalczania chorób nowotworowych szpital chce uzyskać dofinansowanie z funduszy norweskich. Również z tej samej puli planuje zdobyć fundusze na przystosowanie niewykorzystanych pomieszczeń i utworzenie w nich oddziału geriatrycznego, zakup sprzętu diagnostycznego i terapeutycznego oraz zorganizowanie szkoleń dla pielęgniarek.

Nowością ma być program "Promowanie medycyny, która okazuje troskę". Podczas wczorajszej konferencji, z okazji Światowego Dnia Zdrowia, Joanna Regucka przedstawiła wyniki ankiety prowadzonej wśród mieszkańców powiatu miechowskiego w ramach ogólnopolskiej akcji "Zdrowe szpitale".

Prawie 95 proc. osób uznało, że bardzo ważne jest udzielanie informacji, przez lekarza, o stanie zdrowia pacjenta. Z kolei od pielęgniarek oczekują staranności przy wykonywaniu zabiegów oraz szybkiego reagowania na wezwania pacjenta.

Komunikację między personelem a pacjentami mają poprawić szkolenia organizowane dla kadry szpitalnej.

- To nie jest tylko efekt ankiety. Uważam, że takie szkolenia są potrzebne - komentuje lek. med. Mirosław Dróżdż, dyrektor miechowskiego szpitala.

Poprawa komunikacji ma sprzyjać przede wszystkim zmniejszeniu stresu u pacjentów, ale też ma wpłynąć na lepszy wizerunek szpitala.

Dyrektor zapewnia, że znane mu są także inne dane z ankiety. Pacjenci, na pytanie jakich warunków oczekują na terenie szpitala, w zdecydowanej większości odpowiedzieli: "czystości". Miechowski szpital był jednym z 50 w kraju, które wzięły udział w kampanii "Zdrowe szpitale".

CO MIESZKAŃCY WSKAZALI W ANKIECIE

* Czystość - 64,1 proc.;

* Nowoczesny sprzęt medyczny - 58,9 proc.;

* Dobre wyposażenie sal chorych - 43,59 proc.;

* Łatwy dostęp do łazienki - 33,33 proc.;

* Odpowiednie warunki do snu i wypoczynku - 28,24 proc.;

* Łazienki przystosowane do potrzeb chorych - 23,08 proc.;

* Smaczne i ciepłe posiłki - 15,38 proc.;

* Czytelność oznaczeń i informacji - 10,26 proc.;

* Odpowiednie warunki do spożywania posiłków - 10,26 proc.**

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski