Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wizyta u okulisty? Poczekasz 3 miesiące

Piotr Drabik, Piotr Siciarz
Mimo zmiany przepisów kolejki w przychodniach nie zmniejszyły się
Mimo zmiany przepisów kolejki w przychodniach nie zmniejszyły się Anna Kaczmarz
Służba zdrowia. Ministerstwo Zdrowia szumnie zapowiadało, że wprowadzenie pakietów onkologicznego i antykolejkowego zmniejszy kolejki do specjalistów. Nic z tego jednak...

Jak długo trzeba czekać na przyjęcie do lekarza specjalisty w krakowskich szpitalach i przychodniach? Sprawdziliśmy. Do endokrynologa i chirurga ogólnego w Szpitalu im. Narutowicza w tym roku nie ma już miejsc, a na wizytę u kardiologa w Szpitalu im. Dietla poczekamy aż do grudnia.

To wszystko miało się zmienić od 1 stycznia, kiedy to w życie weszły tzw. pakiety onkologiczne i antykolejkowe, czyli zmiany w prawie, mające usprawnić leczenie raka i zapewnić pacjentom szybszy dostęp do lekarzy specjalistów. Jednocześnie wprowadzono też zmianę, która polega na tym, że obecnie trzeba już mieć skierowanie do okulisty i dermatologa.

- Już po pół roku widzimy, że do tych poradni kolejki się zmniejszają. W przypadku poradni dermatologicznych - o tydzień, a okulistycznych - o 10 dni w porównaniu z grudniem ubiegłego roku - tłumaczy Aleksandra Kwiecień z małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Większość pytanych przez nas pacjentów nie zostawia jednak suchej nitki na pakiecie antykolejkowym. - Jestem osobą starszą i schorowaną. Naprawdę nie mam już sił na kilkugodzinne czekanie w kolejce do specjalisty - skarży się pani Anna, którą spotkaliśmy w Szpitalu im. Dietla.

Jej zdaniem kolejki do lekarzy - zamiast się zmniejszać - są coraz większe. - Żeby dostać się do kardiologa czy diabetologa, muszę czekać blisko dwa miesiące dłużej, niż było to w latach poprzednich - przyznaje pani Anna.

W mniejszości są pacjenci, którzy nie narzekają na problemy ze zbyt długimi terminami. - Obecnie leczę się u pięciu specjalistów i do każdego nie czekam dłużej niż miesiąc - opowiada pani Janina, z którą rozmawialiśmy w przychodni na osiedlu Uroczym.

To, że nowe przepisy nic nie zmieniły, potwierdzają niezależne badania. - Średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty - 2,9 miesiąca - nie zmienił się w porównaniu do lat poprzednich - stwierdza Magdalena Ciupak-Zarzycka z Fundacji Watch Heath Care, która prowadzi "Barometr dostępu do usług medycznych". - Mało tego, na początku bieżącego roku pojawiły się kolejki nawet u lekarzy rodzinnych - dodaje.

Według danych przedstawionych przez małopolski NFZ, średnio najdłużej na wizytę trzeba czekać w poradniach: chorób naczyń, hepatologicznej i chirurgii naczyniowej. - Tych poradni jest niewiele w całym województwie. Poza tym często też brakuje specjalistów w tych dziedzinach - wyjaśnia Aleksandra Kwiecień.

Dni, tygodnie, miesiące...
Średni czas oczekiwania na wizytę w poradniach specjalistycznych według danych małopolskiego NFZ (wybrane):
* toksykolog - 0 dni
* medycyna paliatywna - 4 dni
* ginekolog - 11 dni
* chirurg - dwa tygodnie
* stomatolog - miesiąc
* urolog - 81 dni
* okulista - trzy miesiące
* choroby naczyń - pięć miesięcy

Jak długo trzeba czekać na wizytę w poszczególnych przychodniach? Pacjenci mogą to sprawdzić na stronie kolejki.nfz.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski